Reklama

Aspekty

Rok na Dobrą Nowinę

Pewnie niejeden z nas chciał w swoim życiu choć raz przeczytać całe Pismo Święte i często kończyło się na dobrych chęciach. Nowy rok jest świetną okazją, żeby to zmienić, a „Nowy Testament w 365 dni” to inicjatywa, która na pewno w tym pomoże.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Archiwum Natalii Makuch

Każdą część poprzedza wprowadzenie, które przygotowuje opiekun naszej grupy ks. Jakub Świątek – mówi inicjatorka projektu Natalia Makuch

Każdą część poprzedza wprowadzenie, które przygotowuje opiekun naszej grupy ks. Jakub Świątek – mówi inicjatorka projektu Natalia Makuch

Organizatorem projektu są Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. To wspólnota, która obecnie liczy ponad 300 osób z całej Polski. W ubiegłym roku z jej udziałem odbyło się wiele akcji, jak choćby: „Kolędowanie w autobusie”, „Zostań w domu”, „Tydzień biblijny”, „Barka na 100 serc”, „Muzyka słowa Jana Pawła II” czy IV Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne.

Wielkie wyzwanie

– Nowy rok to czas postanowień i wyzwań, również duchowych. Wraz z warsztatowiczami chcemy w ciągu całego roku przeczytać Nowy Testament i zachęcić do tego wyzwania również mieszkańców naszej diecezji. Codziennie, od poniedziałku do soboty, na kanale YouTube Zielonogórskich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych zamieszczamy 5-7-minutowy podcast z jednym rozdziałem Nowego Testamentu. Każdego dnia słowo jest czytane przez innego warsztatowicza. Chcemy, żeby niedziela była czasem nadrabiania zaległości z tygodnia i słuchania czytanego w kościele niedzielnego słowa Bożego. Każdą część, np. Ewangelie, poprzedza wprowadzenie, które przygotowuje opiekun naszej grupy ks. Jakub Świątek – mówi inicjatorka projektu Natalia Makuch i dodaje, że jest to jednocześnie wielkie wyzwanie. Akcja rozpoczęła się 1 stycznia i będzie trwała cały rok.

Pięć minut

– Sama mam takie doświadczenie, że czasami jest mi bardzo trudno sięgnąć po Pismo Święte. Jest niestety mnóstwo innych rzeczy do zrobienia i wydaje nam się, że niewiele możemy zrobić przez pięć minut. A możemy zrobić bardzo dużo. Dlatego codziennie wrzucamy na YouTuba kilkuminutowe podcasty, które wypełnią nam dzień przy okazji tego, jak będziemy jechać autobusem, samochodem, szykując śniadanie czy obiad. Mamy nadzieję, że to systematyczne wsłuchiwanie się w słowa Nowego Testamentu zaowocuje w naszym życiu np. przyjaźnią z Pismem Świętym – mówi Natalia Makuch. – Czasem może być tak, że to Słowo pozornie nie będzie do nas mówić dzisiaj, ale na pewno przyjdzie taki dzień, że poczujemy, że będzie skierowane właśnie do mnie – wówczas pomoże mi podjąć właściwą decyzję czy przetrwać trudny dzień – dodaje. W opisie pod podcastem, czyli nagraniem, któremu towarzyszy obraz, są również zamieszczane teksty czytanego fragmentu, więc projekt to coś zarówno dla słuchowców, jak i wzrokowców.

Noworoczne wyzwanie

Projekt został objęty patronatem i ma błogosławieństwo bp. Tadeusza Lityńskiego. Oprócz Natalii Makuch i ks. Jakuba Świątka w dzieło zaangażowali się współorganizator ostatnich warsztatów Grzegorz Junke i profesjonalny lektor Mateusz Gadomski. Każdego dnia dany fragment Ewangelii czyta jeden z ponad 300 warsztatowiczów nie tylko z naszej diecezji, ale całej Polski. – Poszczególne fragmenty czytają osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli. Nasz projekt, podobnie jak warsztaty, kierujemy do wszystkich, niezależnie od wieku. Zachęcamy do udziału. Zostało jeszcze kilkadziesiąt rozdziałów do rozdania, więc można się do nas zgłaszać z chęcią przeczytania. Wierzymy w siłę naszej wspólnoty i traktujemy to dzieło jako noworoczne wyzwanie – kończy Natalia Makuch.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie coś, ale Ktoś

Niedziela wrocławska 16/2021, str. I

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Michał Kiraga

Pismo Święte jest dla każdego, niezależnie od wieku

Pismo Święte jest dla każdego, niezależnie od wieku

Od pięciu lat w trzecią niedzielę wielkanocną (Biblijną) odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

Podczas rekolekcji adwentowych głoszonych w milickiej parafii św. Andrzeja Boboli znany wrocławski biblista ks. Ryszard Kempiak zaznaczył: „Biblia to nie coś, tylko Ktoś, kogo warto posłuchać”. Słowa te uświadamiają, że „ja” biorąc do ręki Pismo Święte, nie rozpoczynam lektury zwykłej książki, ale są tam zdania, które chce mówić do mnie Bóg. Jednak nie ma to być rozmowa odbywająca się sporadycznie, ale regularna – bo jak kocham, to chcę słuchać osoby, od której doświadczam miłości. Bez tego nie ma możliwości, aby poznać, jaki jest Bóg, co przygotował dla człowieka i jak spotkać się z Nim w Królestwie Niebieskim.

CZYTAJ DALEJ

Co bł. Frassati mówi dziś młodym?

O. Dariusz Kantypowicz OP podkreślił w rozmowie z KAI, że Pier Giorgio był człowiekiem odważnym i bardzo szczerym. Tego, zdaniem dominikanina, młodzi mogą się od niego uczyć. "My często zastanawiamy się, co inni powiedzą, jak coś zostanie odebrane, a w Pier Giorgiu nie było zupełnie takiego podejścia. On robił rzeczywiście to, co uważał, że jest wolą Bożą i co, według niego, powinien był robić. Nie patrzył na to, że ktoś to może wyśmiać, że ktoś jest temu przeciwny – po prostu to robił" - wskazuje o. Kantypowicz.

Przyznaje, że na przestrzeni lat jej spojrzenie na tego błogosławionego zmieniało się. "Na początku byłam zdziwiona, że osoba tak zwyczajna. Mnie świętość zawsze kojarzyła się z zakonnikami, a on pokazuje, że jest dostępna dla każdego. To dla mnie przykład, jak żyć Ewangelią będąc osobą świecką" - mówi Marta Bizacka dodając, że to dla niej najbardziej pociągający przykład świętości, jaki zna.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje ideę powołania Rady Synodalnej

2022-07-05 14:24

[ TEMATY ]

Niemcy

źródło: vaticannews.va

kard. Walter Kasper

kard. Walter Kasper

Planowana przez Drogę Synodalną „Rada Synodalna” niszczy strukturę, „której Chrystus chciał dla swojego Kościoła” – stwierdził niemiecki kardynał Walter Kasper. Opinię emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan cytuje portal niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”.

Niemieckie media poinformowały, iż przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp zapowiedziała, że w przygotowywanym dokumencie niemieckiego Zgromadzenia Synodalnego przewidziano ustanowienie Rady Synodalnej, jako „ciała konsultacyjnego i decyzyjnego”, którego celem ma być oddolne współdecydowanie o Kościele w Niemczech, podobnie jak się to dzieje w Kościele ewangelickim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję