Jasnogórskie „Pawełki”
W styczniu blisko 500 paulinów ze wspólnoty jasnogórskiej oraz z 70 klasztorów w 17 krajach świata przeżywa obchody uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Wraz z nimi duchowo świętuje także grono kilkudziesięciu konfratrów zakonu.
Przez 9 dni paulini gromadzą się na nowennie ku czci św. Pawła. To popularne „Pawełki” – nabożeństwo z procesją, śpiewami ku czci św. Pawła, rozważaniem nowennowym i oddaniem czci relikwiom patriarchy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wewnętrzną uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika paulini obchodzili 15 stycznia. Wspólnotowej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. W homilii zwrócił uwagę, by wobec licznych zagrożeń fizycznych i duchowych, które niesie współczesny świat, na wezwanie Pana Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”, odpowiadać z wiernością i wytrwałością. Ojciec generał podkreślił, że na drogę pielgrzymowania do Jezusa, wzorem swoich poprzedników: św. Pawła, bł. Euzebiusza i innych współbraci, wkraczają paulini również dziś.
Tego dnia bracia odnowili swoją profesję zakonną.
Reklama
Kolejnego dnia, 16 stycznia, paulini w sposób szczególny czczą Maryję jako Królową Pustelników, Matkę i Opiekunkę Zakonu Paulinów. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem o. Samuela Pacholskiego, przeora Jasnej Góry, ponowili oni Akt zawierzenia Matce Bożej. W homilii ojciec przeor podkreślił, że wyjątkowa rola Maryi w życiu i działalności paulińskiej wspólnoty zapisana jest w konstytucjach zakonu paulinów, a Maryja i dziś, w trudnych i niestabilnych czasach, jakich doświadczamy, jest jej przewodniczką w wierze.
W uroczystość św. Pawła, 17 stycznia, Sumę odpustową z udziałem paulinów i pielgrzymów odprawił w bazylice abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, konfrater Zakonu Paulinów. W homilii postawił pytanie: czy moje życie jest rzeczywistą odpowiedzią na dar Bożego powołania? Podkreślił, że czytania biblijne wskazują iż „zarówno sam dar życia, jak i dar powołania biorą swój początek z Boga”, i trzeba uświadomić sobie prawdę, że już nie należymy do samych siebie, ale do Chrystusa.
Na zakończenie ksiądz arcybiskup poprowadził modlitwę Anioł Pański o ustanie epidemii i powrót życia pielgrzymkowego na Jasną Górę oraz udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Sumę ubogaciła śpiewem liturgiczna „Schola Domine Jesu” pod kierunkiem ks. Mateusza Ociepki.
Ponieważ św. Paweł w popularnej tradycji uznawany jest także za szczególnego patrona i opiekuna dzieci oraz matek spodziewających się potomstwa lub pragnących je mieć, na ostatnie nabożeństwo „Pawełek” przychodzą młode małżeństwa z dziećmi. W tym roku dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo przez posługę bp. Antoniego Długosza, ale świętowanie odbyło się w zmienionej formie – na dziedzińcu przed bazyliką.
„Tymbarski Ton” kolęduje
Strażacka Orkiestra Dęta „Tymbarski Ton” z Tymbarku, miejscowości na ziemi limanowskiej, w sercu Beskidu Wyspowego, kolędowała na Jasnej Górze 9 stycznia. Przybyli członkowie orkiestry, głównie ludzie młodzi, a także część parafian z ks. proboszczem Janem Banachem oraz przedstawiciele władz gminy z wójtem. W reżimie sanitarnym i w mniejszej niż zwykle liczbie osób – ale dotarli, bo, jak mówią, czuli wielką potrzebę. Zagrali i zaśpiewali podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego, mieli także swoją Mszę św. w bazylice jasnogórskiej.
Kolędowanie „Tymbarskiego Tonu” w jasnogórskim sanktuarium jest już tradycją – w tym roku odbyło się po raz ósmy. Orkiestra istnieje od 27 lat. Jej dyrygentem jest Andrzej Głowa, a kierownikiem Ryszard Gawron.