Reklama

Niedziela w Warszawie

Takiej kolędy nie było

Pandemia koronawirusa spowodowała, że na wizyty duszpasterskie, do jakich przywykliśmy, możemy liczyć w przyszłym roku.

Niedziela warszawska 5/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kolęda

pandemia

Magdalena Wojtak

W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie podczas Mszy św. kolędowej można było otrzymać indywidualne błogosławieństwo

W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie podczas Mszy św. kolędowej  można było otrzymać indywidualne błogosławieństwo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjna kolęda w domach wiernych odbywa się na ogół po świętach Bożego Narodzenia. Podczas wizyty duszpasterskiej kapłan powinien starać się poznać parafian powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku.

W tym roku to nawiedzenie będzie wyraźnie ograniczone. Biskupi ogłosili w swoich diecezjach różne formy kolędy w czasie pandemii – począwszy od tradycyjnej, poprzez spotkania na Mszach św. w kościele. Tradycyjne wizyty duszpasterskie odbywają się jednak inaczej: na ogół na zaproszenie wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najlepsza okazja

W archidiecezji o formie kolędy decydują proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Dopuszczalne są wizyty duszpasterskie, lecz na zaproszenie i przebiegające ze szczególną ostrożnością.

W archidiecezji warszawskiej o formie wizyty duszpasterskiej decydują sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.

Podziel się cytatem

Ks. Zygmunt Berdychowski CM, proboszcz parafii Świętego Krzyża na Trakcie Królewskim, nie ma wątpliwości, że w tym roku trzeba zmienić przyzwyczajenia.

– Przyzwyczailiśmy się do takiej, a nie innej formy kolędy. I nic dziwnego, bo jeśli jest możliwość spotkania w domach rodzinnych, w Kościele domowym, to jest to najlepsza okazja porozmawiania z rodzinami – mówi ks. Berdychowski. – Natomiast w sytuacji, gdzie wiele osób choruje, jest w kwarantannie czy obawia się o swoje zdrowie, musimy to uwzględnić. Dlatego to my tym razem zapraszamy wiernych do naszej bazyliki.

W parafii Świętego Krzyża kolęda w nowej formie rozpoczęła się w połowie stycznia i potrwa co najmniej do końca miesiąca. Mieszkańcy poszczególnych ulic zapraszani są na Mszę św. o godz. 18.00, która jest sprawowana w ich intencji.

Wizyty odwołane

W diecezji warszawsko-praskiej dotychczasowa forma wizyty duszpasterskiej została w tym roku odwołana. Podstawową formą kolędy są specjalne Msze św. W parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu nazywają je kolędowymi.

Reklama

– Zapraszamy do siebie, do kościoła, mieszkańców poszczególnych ulic czy części miasta – mówi proboszcz ks. Dariusz Skwarski. Przewiduje kilkanaście takich Eucharystii.

Msza św. (o godz. 18.00) będzie kończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą w intencji mieszkańców. – Przygotowaliśmy obrazki z modlitwą do św. Józefa, bo mamy Rok św. Józefa. Będę zachęcał, żeby modlitwę do św. Józefa odmawiano w rodzinach przez cały rok – mówi ks. Skwarski.

W praskiej parafii katedralnej przewidziano taką dodatkową Mszę św. o godz. 19.00. Zapraszani na nią są mieszkańcy kolejnych ulic. Dostępna jest woda święcona, tekst modlitwy do odmówienia w domu, a także kreda i kadzidło.

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński wskazał też, że kapłani mogą pomodlić się za parafian (np. przy kapliczce lub krzyżu), a następnie, przechodząc obok ich domów, pobłogosławić rodziny tam mieszkające.

Wokół Eucharystii

Podstawową formą tegorocznej kolędy w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju na Młocinach też jest Msza św. dla mieszkańców poszczególnych ulic. Będzie ich najpewniej 6-7, bo parafia nie jest duża.

– Mówimy dużo o Eucharystii, bo jest rok eucharystyczny, później kolędujemy, potem wręczam modlitewnik, którego jestem współautorem – wylicza proboszcz ks. Jan Ujma. Ale można – raczej w drodze wyjątku – zaprosić proboszcza na spotkanie do domu w takiej formie, jak w poprzednich latach.

Tematami przewijającym się w tym roku przez wizyty – i Msze św. – kolędowe będą wspomniane już: postać św. Józefa, Eucharystia, ale także beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i oczywiście zdrowie…

W parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu na Mszach św. kolędowych wierni otrzymują obrazki z modlitwą do św. Józefa. – Będę zachęcał, żeby modlitwę do św. Józefa odmawiano w rodzinach przez cały rok – mówi proboszcz ks. Dariusz Skwarski.

Podziel się cytatem

– To będzie dobra okazja do powiedzenia o temacie roku duszpasterskiego, jakim jest Eucharystia, wokół której toczy się życie chrześcijan – mówi ks. Zygmunt Berdychowski. – Nie zapomnimy też o postaci kard. Wyszyńskiego, którego beatyfikację trzeba było przełożyć z ubiegłego roku.

Reklama

Największy skarb

Po Eucharystii prowadzący parafię Świętego Krzyża Księża Misjonarze przekażą wiernym przygotowane pamiątki wraz z wodą święconą. Po powrocie parafianie będą mogli pokropić swoje domy, odmawiając przekazaną na pamiątce modlitwę. Podobny scenariusz będzie obowiązywał w wielu warszawskich parafiach.

W czasie kolędowych Mszy św. będzie okazja do nawiązania w homilii do tego, o czym mówi się w rodzinach, co dzieje się w parafii, jakie są wyzwania, przedsięwzięcia, plany itp. I przypomnienie, jakim skarbem jest dobre zdrowie.

Dotychczasowe doświadczenia o. Gerarda Kołatka OFM, proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej na Mokotowie, z kolędą w tegorocznej formie nie są budujące. Prowadzący parafię franciszkanie zaprosili mieszkańców z poszczególnych ulic czy ich fragmentów na Msze św. kolędowe. Jak się okazało – Eucharystie te nie cieszą się jednak dużą frekwencją. Pojawia się niewiele osób.

Po Mszy św. – dodatkowej – o godz. 18.30 – przewidziana jest modlitwa kolędowa w intencji wiernych – tak jak w czasie zwykłych kolęd. – Modlimy się wspólnie, śpiewamy kolędy, jest poświęcenie wody, która potem wierni zabierają do domu, by pobłogosławić swoje mieszkania – mówi o. Kołatka.

Po Wielkanocy

– Przychodzi niewielu wiernych, po kilkanaście osób. Zwykle ci, którzy czują się mocno związani z parafią. I którym na podtrzymaniu tej łączności z parafią szczególnie zależy – mówi o. Gerard.

W parafii tradycyjną kolędę przyjmowało niecałe 25 proc. – To bardzo mało – ocenia o. Kołatka. – Teraz dodatkowo ludzie boją się wirusa.

Wizyty duszpasterskie w parafii św. Jana Pawła II na Jelonkach trafiają i trafią w tym roku przede wszystkim do osób, które już przechorowały, ozdrowieńców, i przez to nabyły odporności.

Reklama

– Regularną kolędę, czy już raczej wizyty duszpasterskie, przenieśliśmy na czas po Wielkanocy – mówi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz parafii. To jednak tylko reguły ogólne. – Jeśli ktoś jednak bardzo chce, to idziemy – dodaje proboszcz.

Na zaproszenia

W parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zachowano dotychczasowa formę kolędy – wizyty duszpasterzy w domach wiernych, ale na zaproszenia.

– Odwiedzamy co prawda tylko chętnych, a za wszystkich się modlimy – mówi proboszcz ks. Bogdan Bartołd. – Pod koniec cyklu wizyt odbędzie się Msza św. w intencji wszystkich parafian. Za nich też modlimy się co niedziela w naszej bazylice o godz. 11.00.

Wizyty zaczęły się w połowie stycznia, ale jak przewiduje ks. Bartołd będzie ich w tym roku dużo mniej, bo w parafii mieszka wiele starszych osób, które ze względów epidemiologicznych obawiają się odwiedzin, lękają się przyjmować osób z zewnątrz. – Doskonale to rozumiemy. Ja też nie chciałbym, żeby np. z mojej przyczyny ktoś zachorował – podkreśla ks. Bartołd.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Nieszpory na zakończenie roku 2020

Sensem „dramatu, jakim jest pandemia, podobnie jak innych plag, które uderzają w ludzkość”, jest „wzbudzanie w nas współczucia i prowokowania postaw i gestów bliskości, troski, solidarności’. Te słowa papieża Franciszka wybrzmiały podczas nieszporów w bazylice św. Piotra w Watykanie, będących dziękczynieniem za mijający rok 2020. W zastępstwie papieża, chorego na rwę kulszową, przewodniczył im dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.Sensem „dramatu, jakim jest pandemia, podobnie jak innych plag, które uderzają w ludzkość”, jest „wzbudzanie w nas współczucia i prowokowania postaw i gestów bliskości, troski, solidarności’. Te słowa papieża Franciszka wybrzmiały podczas nieszporów w bazylice św. Piotra w Watykanie, będących dziękczynieniem za mijający rok 2020. W zastępstwie papieża, chorego na rwę kulszową, przewodniczył im dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.Sensem „dramatu, jakim jest pandemia, podobnie jak innych plag, które uderzają w ludzkość”, jest „wzbudzanie w nas współczucia i prowokowania postaw i gestów bliskości, troski, solidarności’. Te słowa papieża Franciszka wybrzmiały podczas nieszporów w bazylice św. Piotra w Watykanie, będących dziękczynieniem za mijający rok 2020. W zastępstwie papieża, chorego na rwę kulszową, przewodniczył im dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.

W odczytanym przez niego kazaniu papież Franciszek wskazał, że „wymuszone, niemal rażące może się zdawać dziękowanie Bogu pod koniec roku takiego jak ten, naznaczonego pandemią”. - Myślimy o rodzinach, które straciły jednego lub więcej członków, o tych, którzy byli chorzy, o tych, którzy znosili samotność, o tych, którzy utracili pracę... – zaznaczył papież.

CZYTAJ DALEJ

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Zdaniem prof. Weigla najbardziej uderzający w watykańskim dokumencie doktrynalnym jest brak odniesień do encykliki Veritatis splendor św. Jana Pawła II z 1993 r. i jego nauczania, że niektóre czyny są „wewnętrznie złe”, że są poważnie złe z samej swojej natury, niezależnie od okoliczności. Zaznacza, iż fakt, że niektóre działania są złe „jest podstawą, na której Kościół potępia wykorzystywanie seksualne, aborcję, eutanazję, wspomagane samobójstwo i współczesne formy niewolnictwa, takie jak handel ludźmi”. Zgadza się, że jak mówi deklaracja, są to „poważne naruszenia godności ludzkiej”, ale dokument ten nie mówi dlaczego tak jest. „Nie dlatego, że obrażają nasze uczucia lub wrażliwość na ludzką godność, ale dlatego, że możemy wiedzieć na podstawie rozumu, że zawsze są one poważnie złe i to należało to jasno stwierdzić” - uważa.

CZYTAJ DALEJ

Wiosennie w Stacji Dialog

2024-04-26 14:08

Magdalena Lewandowska

Podczas wernisażu brat Andrzej, sercanin, wykonał z dziećmi piosenkę o wiośnie.

Podczas wernisażu brat Andrzej, sercanin, wykonał z dziećmi piosenkę o wiośnie.

W Stacji Dialog na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu obył się wernisaż wystawy „Wiosenny Dolny Śląsk”.

To kolejna inicjatywa Stowarzyszenia od Serca „Faustynka”. Ponad 100 prac pochodzi z terenu Gminy Wrocław, Powiatu Legnickiego, ale też np. z Konstantynowa Łódzkiego. – Wiele z nich to dzieła przedszkolaków, ale są też prace młodzieży i dorosłych, np. z Centrum Kultury w Polkowicach. Mamy prace malowane, rysowane, wydzierane, wyklejane, wykonane na papierze, płótnie czy desce. Wystawę będzie można oglądać w Stacji Dialog do 25 maja – opowiadała o wydarzeniu Monika Skrobiewska, prezes Stowarzyszenia od Serca „Faustynka”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję