Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Moc powołania

W Szczecinie odbyły się obchody XXV Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Adam Szewczyk

Eucharystii przewodniczył bp Henryk Wejman

Eucharystii przewodniczył bp Henryk Wejman

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu Ofiarowania Pańskiego Kościół na nowo przeżywa to, co się wydarzyło w świątyni jerozolimskiej, kiedy Maryja z Józefem ofiarowali Dzieciątko Jezus Bogu Ojcu, a Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem świata i Zbawieniem narodów. Ten właśnie dzień papież Jan Paweł II ustanowił Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, aby zachęcić cały Kościół do pogłębionej refleksji nad darem życia poświęconego Bogu. Akt ten został poprzedzony wydaniem w 1996 r. posynodalnej adhortacji Vita Consecrata, w której papież rozwinął główne elementy soborowego i posoborowego nauczania Kościoła, które odnosi się do życia i świadectwa osób żyjących trzema radami ewangelicznymi: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W dokumencie tym poruszył również tematy: formacji, duszpasterstwa powołaniowego, działalności apostolskiej zakonników i zakonnic oraz świeckich osób konsekrowanych.

Eucharystia i odnowienie ślubów

Szczecińskim obchodom Dnia Życia Konsekrowanego w archikatedralnej bazylice św. Jakuba przewodniczył bp Henryk Wejman. W trakcie Eucharystii, którą poprzedziło czuwanie modlitewne, licznie przybyli przedstawiciele życia konsekrowanego odnowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Biskup Wejman w wygłoszonej homilii poświęcił im szczególną uwagę. Podkreślił istotną rolę Bożej miłości względem człowieka: – Śluby zakonne są odpowiedzią Bogu, który nas pierwszy umiłował. Profesja osób konsekrowanych wyrażona w formie ślubów, to spotkanie miłości Chrystusa z miłością ślubujących.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Wejman zachęcił także, by bezgraniczna miłość Chrystusa, który z osób powołanych czyni powierników swoich własnych sekretów, ożywiała serca i otwierała je na ten dar. Wskazał jednocześnie, jak ważne w odpowiedzi na powołanie jest zawierzenie siebie Jezusowi.

– Im głębiej każdy z was będzie sobie uświadamiał dar wybrania, tym bardziej będziecie czuli swoją wartość. To On skierował na was swoje miłosierdzie i udzieli wam wszystkiego, co umożliwi wam kontynuowanie Jego misji – powiedział biskup i dodał: – I choć wielkość tego daru może czasami was przerażać z tytułu uświadomienia sobie przez was własnej ograniczoności, a świat współczesny zdaje się zachowywać tak, jakby posługa osób konsekrowanych nie była mu potrzebna, to chciejcie się wznosić ponad to i kierować swoje spojrzenie w stronę dawcy, to jest Chrystusa.

Reklama

Silni wiarą

We współczesnym świecie sprawy duchowe często schodzą na dalszy plan i człowiekowi nierzadko bardziej zależy na postrzeganiu siebie przez pryzmat tego, jak go widzą i odbierają inni ludzie, niż w perspektywie tego, co Pan Bóg ma mu do zaoferowania. Biskup Wejman zwrócił uwagę, że osoby życia konsekrowanego, jak każdy inny człowiek, nie są wolne od pokus. Podpowiada jednocześnie, że na tego rodzaju pokusy istnieje jedno lekarstwo – wiara w moc powołania i misji. – Uwierzcie głęboko w Tego, który was wybrał i powołał do realizacji swojej misji. To zapewni wam życie w pokoju ducha i siłę ofiarnego pełnienia waszej misji – zachęcił biskup.

Im głębiej każdy z was będzie sobie uświadamiał dar wybrania, tym bardziej będziecie czuli swoją wartość.

Podziel się cytatem

Rok św. Józefa

XXV Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przeżywamy w roku duszpasterskim, który upływa pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” i jest wpisany w 3-letni program duszpasterski dotyczący Eucharystii. Rok 2021 został również ustanowiony przez papieża rokiem św. Józefa. Biskup Wejman nawiązał do jego niezwykłej roli w życiu Maryi i Jezusa. – Święty Józef służył Chrystusowi bez reszty, o czym świadczą dwa wydarzenia z jego życia. Pierwsze jest związane z jego zaślubinami z Maryją, a drugie dotyczy podjętej przez niego dobrowolnej i świadomej decyzji przyjęcia jej jako małżonki. Anioł objawił Józefowi we śnie, że Dziecię, które porodzi Maryja, pochodzi z Ducha Świętego. Będąc człowiekiem prawym, przyjął to wskazanie i wziął Maryję do siebie. Te dwa fakty świadczą o poświęceniu się Józefa Chrystusowi. W tym tkwi tajemnica wielkości Józefa. Dlatego stanowi dla każdego z was wzór służby Chrystusowi – powiedział biskup.

I choć słowa te skierowane były szczególnie do osób konsekrowanych odnosimy wrażenie, że miały także poruszyć serca wszystkich ludzi.

2021-02-10 08:10

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Kwiatów w Bożym Ogrodzie

Niedziela świdnicka 7/2019, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Grzegorz Umiński

Osoby życia konsekrowanego w procesji ze świecami w katedrze

Osoby życia konsekrowanego
w procesji ze świecami w katedrze

Od 22 lat z inicjatywy Ojca Świętego Jana Pawła II w uroczystość Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji do katedry świdnickiej licznie przybyli przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, świeckich instytutów życia konsekrowanego oraz indywidualnych form życia konsekrowanego. Na terenie naszej diecezji posługuje prawie 500 zakonników, sióstr zakonnych. Są też wdowy konsekrowane. Eucharystii koncelebrowanej m.in. przez: wikariusza generalnego bp. Adama Bałabucha, proboszcza katedry ks. prał. Piotra Śliwkę, kapłanów zakonnych przewodniczył ordynariusz naszej diecezji bp Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję