W warsztatach w dniach 8-10 lutego wzięli udział kapłani diecezji kieleckiej z roczników 2006-20. Zorganizowano je w oparciu o podręcznik o tym samym tytule Ricka Warrena, który w polskim wydaniu wstępem opatrzył abp Grzegorz Ryś. Poświęcony jest on strategii budowania dojrzałych i owocnych wspólnot ewangelizacyjnych.
Prowadzącymi byli o. Krzysztof Czerwionka, zmartwychwstaniec, Mateusz Gromek i Wioletta Bałtrukiewicz ze Wspólnoty „Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea”, zaangażowani w akcję ewangelizacyjną „Przystanek Jezus”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Warsztaty mają charakter pastoralny i teologiczny. Nie dajemy nikomu gotowych odpowiedzi, jak ma być. Zachęcamy do przyjrzenia się sobie. Skoncentrowaliśmy się na refleksji nad pytaniem: Jakie siły kierują twoją duszpasterską pracą we wspólnocie? Może to być twoja osobowość charyzmatyczna, na której opiera się cała wspólnota, a gdy jej zabraknie to wspólnota się rozpada. Innym razem może to być nadmierna troska o materialny sprawy, budowle i obiekty (ujawniająca się również w czasach pandemii, gdy jest znacznie mniej wiernych w kościele) i zapominanie o synach i córkach duchowych w twojej wspólnocie. A może tą siłą jest akcyjność, czyli mnożenie różnych duszpasterskich wydarzeń i inicjatyw, które powodują twoje zmęczenie i wypalenie?
Reklama
Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się kapłani w małych grupach, dzieląc się własnym doświadczeniem duszpasterskim. – Te wszystkie siły są ważne, ale najistotniejsze jest, aby znaleźć równowagę między nimi. To jest kwestia indywidualna u każdego kapłana – tłumaczy o. Krzysztof Czerwionka.
Podkreśla, że pandemia wywróciła tradycyjne formy pracy duszpasterskiej „do góry nogami”. Przede wszystkim nie ma wielu ludzi w kościołach, to wymaga kreatywności, poszukiwania nowych dróg ewangelizacji. – Jak wyjść do ludzi, aby pokazać im Jezusa i piękno Ewangelii, bo oni poszukują Boga, pragną spotkać Jezusa, zwłaszcza w tych czasach niepewności, jakie niesie pandemia? Wielkim zadaniem Kościoła na dziś jest formacja i praca duszpasterska z dorosłymi, zwłaszcza duszpasterstwo mężczyzn – zauważa.
Aby skutecznie ewangelizować, potrzebne jest kształtowanie w nas, księżach, postawy uwielbienia, braterstwa i bycia uczniem.
– W warsztatach chodzi nam o to, aby nauczyć się we wspólnocie działać celowo. A wielu księży mówi, że w wielości programów duszpasterskich dotychczas nie koncentrowali się na ich celowości. Świadomość celu – czyli głoszenia Królestwa Bożego, pozwala zastanowić się, jakie działania będą temu służyły, a co może być hamulcem w osiągnięciu celu. Aby skutecznie ewangelizować, potrzebne jest kształtowanie w nas, księżach, postawy uwielbienia, braterstwa i bycia uczniem, co niesie za sobą gotowość służby, pragnienie wyjścia na peryferie do ludzi niewierzących – przekonuje.
W warsztatach uczestniczyli również biskupi Jan Piotrowski i Andrzej Kaleta, główny odpowiedzialny za stałą formację kapłanów w diecezji kieleckiej.