Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Wiara to męska sprawa

Jako mężowie mamy być obroną dla naszych żon i dzieci – mówi Paweł Bogdanowicz i zachęca do udziału w V Pielgrzymce Mężczyzn Diecezji Tarnowskiej do św. Józefa w Luszowicach.

Niedziela małopolska 11/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Pielgrzymka mężczyzn

Archiwum stowarzyszenia

Mężczyźni ufają, że z pomocą św. Józefa zdobędą Bożą mądrość

Mężczyźni ufają, że z pomocą św. Józefa zdobędą Bożą mądrość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Daj mi poznać drogi Twoje Panie” to hasło tegorocznej pielgrzymki ojców i młodzieńców do św. Józefa. To zaproszenie do wydarzenia szczególnego, bo organizowanego w Roku św. Józefa, z pasterskim błogosławieństwem bp. Artura Ważnego, którego mottem posługi są słowa „Patris corde” – ojcowskim sercem.

Od myśli do działania

Ta wyjątkowa modlitwa odbędzie się 19 marca w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Luszowicach. O godz. 11 zostanie odprawiona Msza św. odpustowa pod przewodnictwem bp. Ważnego. Inicjatorami diecezjalnej pielgrzymki do Luszowic są członkowie Stowarzyszenia „Ojcowie w obronie dzieci i integralności rodziny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Paweł Bogdanowicz, prezes stowarzyszenia, wraca wspomnieniami do początków jego działalności. – Wszystko zaczęło się w 2015 r., kiedy na patrona wybraliśmy św. Józefa. Później szukaliśmy inicjatyw, które na stałe wpiszą się w nasz kalendarz – opowiada p. Paweł. Wówczas kilku mężczyzn, wraz z synami, za radą ks. dr. Jana Bartoszka udało się na pielgrzymkę do luszowickiego kościoła. Był to czas refleksji, wymiany myśli i doświadczeń związanych z wychowywaniem dzieci w wierze. Spotkanie dodało uczestnikom otuchy i umocniło ich w decyzji o budowaniu małżeństwa i rodziny na silnym fundamencie, którym jest Chrystus. – Gdy zobaczyłem ten zabytkowy kościół, barokowy ołtarz, figurę św. Józefa i gdy podczas kazania usłyszeliśmy słowa: „wiara to męska sprawa” – byliśmy już zmobilizowani, aby za rok w to miejsce powrócić – dodaje p. Paweł.

Każdego roku do świątyni przyjeżdżało coraz więcej osób. 19 marca stał się ważnym dniem nie tylko dla członków stowarzyszenia, ale również parafian, którzy chcieli jak najlepiej przyjąć gości przybywających z różnych stron diecezji. – Za każdym razem byliśmy ugoszczeni jak „zaszczytne persony”, a przecież przyjeżdżaliśmy jako zwykli pątnicy – wspomina Tadeusz Zawiślan, członek stowarzyszenia i uczestnik pielgrzymek.

Reklama

Proboszcz parafii ks. Bogdan Kwiecień zwraca uwagę na owoce, które rodziły się ze spotkania pątników z parafianami. – To było wielkie świadectwo miłości mężczyzn do Pana Boga – wyznaje proboszcz i dodaje: – Pielgrzymi włączają się w liturgię, przyjeżdżają tu prosić św. Józefa o wstawiennictwo i przez to pobudzają parafian do większej świadomości przeżywanej wiary.

Kościół św. Józefa w Luszowicach jest szczególnym miejscem na mapie diecezji tarnowskiej. Neobarokowa świątynia położona na Powiślu Dąbrowskim jawi się jako jaśniejący, monumentalny dom Boży. Już od XVII wieku był on miejscem kultu św. Józefa. Najpierw stała tu kaplica pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, a dzisiaj znajduje się prężnie funkcjonująca parafia. – Mówią, że to jeden z najznamienitszych zabytków Powiśla – podkreśla proboszcz. – Poznanie parafii od strony historycznej, dotknięcie jej dziejów i zachwycającej architektury, a także doświadczenie spotkania ze św. Józefem może pozostawić w człowieku głęboki ślad – dodaje.

Najlepsza pomoc

Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że św. Józef stał się nieodłącznym towarzyszem ich życia. – Jestem ojcem czworga dzieci i zdaję sobie sprawę, że zostało mi powierzone trudne zadanie. Dzieci należy dobrze wychować i zrobić wszystko, żeby zachowały wiarę. Sam sobie z tym nie poradzę – dzieli się Krzysztof Baran. Ufa, że z pomocą św. Józefa zdobędzie Bożą mądrość i rozeznanie, które pozwoli podejmować słuszne decyzje. – Zwracanie się do św. Józefa to jeden z moich sposobów na okiełznanie codziennych spraw – dodaje p. Krzysztof i zapewnia, że opiekun Maryi jest też dla niego wzorem męstwa: – Święty Józef miał niełatwe zadanie do zrealizowania. Wystarczy przytoczyć przykłady z jego życia... Przyszła żona jest w stanie błogosławionym, po narodzinach syna muszą uciekać do Egiptu i się ukrywać. To naprawdę trudne wyzwania, a on doskonale sobie z nimi poradził. Chcę czerpać z tego wzoru ojcostwa.

Reklama

Istotnym elementem formacji jest zachęcanie do duchowej przygody dzieci, a zwłaszcza synów. – Pamiętam, że udział w pielgrzymce był wielkim przeżyciem dla mojego 17-letniego syna – wspomina p. Tadeusz. – Będąc na typowo męskim wyjeździe modlitewnym, Karol zobaczył nie tylko innych ojców, ale i swoich rówieśników i dostał potwierdzenie, że nie jesteśmy sami. W szkole często uczniowie nie rozumieją takich pojęć jak „9 pierwszych piątków miesiąca” czy „Msza odpustowa”. Tam, w Luszowicach, zobaczył, że są inni wierzący ludzie – a zwłaszcza ci w jego wieku – dodaje mieszkaniec Dąbrowy i zapewnia, że od zawsze czuł wstawiennictwo św. Józefa: – Szczególnie odczułem tę opiekę, jak budowałem dom. Postawiłem kapliczkę dla św. Józefa, choć wszyscy myśleli, że będzie tam Matka Boża. Do dziś śmieję się, że święty pomógł mi wybudować dom z pensji nauczyciela.

Kolejne pomysły

Zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Ojcowie w obronie dzieci i integralności rodziny” angażują się też w szereg innych akcji, umacniających mężczyzn na drogach wiary. Jedną z nich jest współorganizacja corocznego Diecezjalnego Święta Rodziny w Starym Sączu. Członkowie dbają też o formację duchową. Codziennie odmawiają dziesiątek Różańca w intencji wszystkich rodzin stowarzyszenia, a raz w miesiącu gromadzą się na Mszy św. i spotkaniu organizacyjno-formacyjnym. Propagują też rodzinne przeżywanie Dnia Ojca. – W mojej parafii w Wielogłowach jest aż pięciu członków stowarzyszenia. W niedzielę przed Dniem Ojca włączyliśmy się w liturgię, służąc przy ołtarzu, tak jak wtedy, gdy byliśmy ministrantami. Chcieliśmy pokazać – zwłaszcza młodym chłopakom – że warto służyć Bogu – mówi p. Paweł.

Reklama

– 1 października rozpoczynamy też pierwsze nabożeństwo różańcowe w naszej parafii. Modlimy się jako ojcowie: o wzrost w miłości, roztropność, właściwą troskę o naszych bliskich. Tym samym chcemy dać przykład modlitwy różańcowej naszym dzieciom, aby one szukały odpowiedzi na krętych drogach życia u Pana Boga – dodaje prezes stowarzyszenia.

Z kolei 16 października na rynku w Nowym Sączu mężczyźni odmawiają Różaniec w intencji ustawodawców Polski. Jak informuje p. Bogdanowicz, 16 października 2020 r. (w kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową) na modlitwie zgromadziło się ok. 70 osób.

Zachęta

Członkowie stowarzyszenia zapraszają do udziału w V Pielgrzymce Mężczyzn Diecezji Tarnowskiej do św. Józefa w Luszowicach 19 marca, a także do odprawienia nowenny przed uroczystością św. Józefa (10-18 marca) z intencją ogólną „o łaskę wiary i wytrwania w ojcowskim powołaniu”.

– Chcemy propagować ojcowską odpowiedzialność za życie i drugiego człowieka. Ktokolwiek się zgłosi, nie będzie żałował – zachęca prezes stowarzyszenia.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Robert Kantor ws. pozwu przeciw ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu: to pozew prywatny, nie dotyczy sprawy ks. Stanisława P.

[ TEMATY ]

pozew

Tarnów

kanclerz

archiwum diecezji tarnowskiej, foto ks. Marian Kostrzewa

Ks. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Ks. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Ks. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oświadcza, że w swoim własnym imieniu złożył pozew, w związku z publikacją internetową na blogu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego pt. „Krzywda pana Andrzeja, molestowanego seksualnie w wieku 13 lat przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej” z dnia 3 sierpnia 2020 roku. W przesłanym KAI oświadczeniu czytamy, że w tej publikacji pojawiły się nieścisłe i niepełne informacje, które naruszają dobra osobiste ks. Roberta Kantora, który jest delegatem biskupa tarnowskiego ds. wykorzystywania seksualnego małoletnich. Zdaniem ks. Kantora mogłyby one wprowadzić czytelników w błąd.

„We wpisie tym pojawiła się bowiem sugestia, że dokonywałem w przeszłości i dokonuję teraz zaniechań w sprawach dotyczących wykorzystywania małoletnich. Mimo wysłanej prośby o sprostowanie ksiądz Isakowicz – Zaleski nie sprostował tej informacji i – wobec wyczerpania środków ugodowego zakończenia sporu – zdecydowałem się wystąpić na drogę sądową. Zwalczanie czynów pedofilskich w Kościele jest traktowane przeze mnie priorytetowo, do tego zaś potrzebne jest zaufanie oraz przekonanie ofiar, że ich sprawy będą traktowane niezwykle poważnie, sprawcy będą ponosić pełną odpowiedzialność za swoje czyny i nie będzie żadnych zaniechań z mojej strony, jako osoby odpowiedzialnej za prowadzenie tego typu spraw” - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Zofia Czekalska

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

"+Pani jest coraz młodsza!+ - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał na platformie X prezydent Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

[ TEMATY ]

wystawa

Rzym

krucyfiks

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

W ramach obchodów Roku Świętego 2000, 12 marca obchodzony był Dzień Przebaczenia. Na tę okazję Jan Paweł II kazał umieścić w Bazylice Watykańskiej słynny krucyfiks z kościoła św. Marcelego. Miliony telewidzów na całym świecie oglądały Papieża obejmującego ukrzyżowanego Chrystusa - ten papieski gest stał się jednym z symboli pontyfikatu Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję