Reklama

Niedziela Łódzka

Kongres „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”

„Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie” to temat czterodniowego Kongresu organizowanego w Łodzi przez Komisję "Szkoła - Katecheza - Uniwersytet", która jest częścią Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

W czwartkowe popołudnie, w sali kinowej Politechniki Łódzkiej, rozpoczęły się obrady Kongresu. Po krótkiej modlitwie głos zabrał Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego, Przewodniczący Komisji „Katecheza, Szkoła i Uniwersytet” CCEE.

W słowie powitania skierowanym do zebranych wyraził radość, że tak dostojni goście zechcieli przybyć na Kongres by wziąć udział w obradach oraz życzył wielu wspaniałych przeżyć, przemyśleń i doświadczeń, które oby jeszcze bardziej pomogły nam zachwycić się cudem ludzkiego życia i głosić jego wielkość wszędzie, gdzie przychodzi nam obecnie i gdzie kiedykolwiek przyjdzie nam żyć.

Następnie głos zabrał Arcybiskup Nuncjusz Celestino Migliore, który pozdrowił zgromadzonych, a ze strony gospodarzy miejsca tj. Politechniki Łódzkiej zebranych przywitał Profesor Stanisław Bielecki, rektor. Na koniec głos zabrała prezydent miasta Łodzi, Hanna Zdanowska.

Reklama

Obrady rozpoczął wicesekretarz Generalny CCEE, ksiądz Michael Remery. Droga, którą kroczymy w programie naszego Kongresu rozpocznie się od osoby w jej relacji do samej siebie, a następnie spojrzymy na relacje z innymi, które opierają się i dokonują w relacji z Bogiem. Zadaniem kapelanów uniwersyteckich jest dopomóc studentom, aby przeżyli swoje życie w miłości do siebie, do swoich bliźnich [sąsiadów] i do Boga. Podczas nadchodzących dni chcemy w tym temacie zachęcić do refleksji wśród duszpasterzy, wymieniać metody i doświadczenia przydatne dla wzrostu studentów i samych kapelanów – powiedział ksiądz Remery.

Pierwszy dzień obrad wypełniły prezentacje dwóch referatów. Pierwszy z nich zatytułowany: „Duszpasterstwo akademickie w perspektywie rozwoju ludzkości” wygłosił ksiądz kardynał Zenon Grocholewski , Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego z Watykanu. Drugi referat wygłosił Luca Volonte (przez wiele lat sprawozdawca i pełniący funkcję Przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej w Zgromadzeniu Rady Europy, w szczególny sposób zaangażowany w problemy dotyczące promocji i wspierania rodziny, w kwestie związane ze sprzeciwem sumienia i wolności wyznania) zatytułowany był: „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”.

Obrady pierwszego dnia zakończyła konferencja prasowa na którą przybyły media świeckie jak i media katolickie Archidiecezji Łódzkiej.

2015-04-17 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres o rodzinie i szerzeniu kultury życia

[ TEMATY ]

kongres

TOMASZ LEWANDOWSKI

„Co możemy uczynić dla szerzenia kultury życia?”. Pod tym hasłem odbywa się w Bratysławie międzynarodowa konferencja poświęcona rodzinie i życiu. Jej organizatorem jest słowacki episkopat. Spotkanie wpisuje się niewątpliwie w kontekst istotnych wydarzeń w tym kraju, w których rodzina znalazła się w centrum publicznej debaty społecznej. W lutym odbyło się, niestety niewiążące, ogólnonarodowe referendum w obronie rodziny, a na wrzesień w stołecznej Bratysławie zaplanowano Marsz dla Życia.

Zamiarem obecnej konferencji, jak mówi sekretarz episkopatu ks. Anton Ziolkovský, jest skorzystanie z doświadczeń innych krajów, by ubogacony tym świadectwem Kościół na Słowacji mógł skuteczniej pomagać rodzinie. Uczestnicy konferencji gorąco przyjęli kard. Lorenzo Baldisseriego, sekretarza generalnego Synodu Biskupów, który mówił o kulturze życia w kontekście debat na zgromadzeniach synodalnych.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję