Reklama

Felietony

Powiedz Panu Bogu o swoich planach...

Jeden dzień życia

Niedziela Palmowa to jak ostatni dzwonek przed ostatnią lekcją w szkole. Pozostaje już tylko odliczanie dni i godzin, i będziemy wkrótce na mecie. W tym roku znów czas jest niepewny, więc serca niespokojne, i tylko nadzieja w nich pozostaje niezmieniona. Życie, życie...

Pan Sylweriusz z Czarnej Wody napisał: „«Powiedz Panu Bogu o swoich planach» – mawia mój znajomy, nasz lokalny poeta Kazimierz Kujawski. Dołączam dwa nowe tomiki... Otóż jeszcze dwa lata temu snuliśmy z żoną plany. Były one różne, głównie podróżnicze. Niestety, choroby żony i – częściowo – moja zniweczyły je. Ponieważ dawno już nie pisałem, informuję, że życie moje zupełnie się zmieniło. Opiekuję się żoną, i tak to powinno być. Jesteśmy na siebie zdani. Czasami jest ciężko, ale jesteśmy razem, budzimy się, chodzimy i na miarę naszych możliwości zdrowotnych i finansowych cieszymy się naszymi dziećmi, wnuczkami i wnukami. Oczywiście, sytuacja z koronawirusem nie ułatwia życia, ale to dotyczy nas wszystkich. Z tych powodów jesteśmy też zmuszeni uczestniczyć w Mszach św. telewizyjnych – ze Świątyni Opatrzności Bożej. Trochę i mojej świątyni, bo wspieram ją datkami. A i kiedyś mieszkałem nieopodal. No i słuchamy Pani felietonów w radiu...”. Tu urwę ten wątek, żeby nie popaść w samozachwyt. Dalej czytamy: „Nie wiem, czy wyciągam dobre wnioski, ale w moim odczuciu Pani felietony stały się dużo spokojniejsze, z odczuciem «przygniatających» nas lat...”.

I moja uwaga już na koniec: zamiast lat „przygniatających”, proponuję użyć słowa „uskrzydlających”. Patrzmy w górę, Panie Sylweriuszu! Zawsze do góry!

2021-03-23 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znany biblista w 43. rocznicę pierwszego lotu do Izraela: Był to najpiękniejszy czas w moim życiu

2022-07-04 20:01

[ TEMATY ]

Izrael

ks. prof. Waldemar Chrostowski

polskifr.fr

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski,

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski,

Dziś mijają dokładnie 43 lata od czasu, kiedy po raz pierwszy przybyłem do Tel Awiwu i stąd na studia na Uniwersytecie Hebrajskim i Papieskim Instytucie Biblijnym w Jerozolimie (…). Przede mną natomiast były dwa semestry nauki. Był to najpiękniejszy czas w moim życiu, najpiękniejszy pobyt – powiedział portalowi polskifr.fr ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, znany biblista i teolog, który 4 lipca br. udał się do Ziemi Świętej, dokładnie 43 lata po pierwszym locie do Izraela.

Ks. prof. Chrostowski podkreślił, że po upływie 43 lat rzeczywistość znacząco się zmieniła. „Był to zupełnie inny czas. Podróż była z Warszawy najpierw do Bukaresztu; tam nocleg i właśnie dzisiejszego dnia z Bukaresztu samolotem Rumuńskich Linii Lotniczych, bo to były chyba jedyne linie lotnicze, które w czasach tzw. demokracji ludowej latały do Tel Awiwu, właśnie przyjechałem tutaj” – zaznaczył w rozmowie teolog i biblista.

CZYTAJ DALEJ

São Paulo: zmarł kard. Claudio Hummes

2022-07-04 18:02

[ TEMATY ]

kardynał

śmierć

W São Paulo zmarł w wieku 87 lat kardynał Claudio Hummes emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Były przewodniczący Konferencji Eklezjalnej Amazonii. Był uważanym za jednego z wielkich elektorów papieża Franciszka. Kardynał został zarażony wirusem Covid 19, a następnie musiał zmierzyć się ze skomplikowaną fazą następstw tej infekcji.

Przyszły kardynał urodził się 8 sierpnia 1934 w mieście Montenegro (archidiecezja Porto Alegre na południu Brazylii) w rodzinie emigrantów niemieckich. Na chrzcie otrzymał imiona Cláudio Aury Affonso. 1 lutego 1952 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów; OFM), odbywając formację w seminarium i kolegiach swego zakonu. 3 sierpnia 1958 przyjął święcenia kapłańskie a w rok później wyjechał na dalsze studia na Papieskim Ateneum Antonianum w Rzymie (1959-63).

CZYTAJ DALEJ

Edmund Wojtyła wpłynął na życiowe wybory św. Jana Pawła II

2022-07-05 11:22

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

Milena Kindziuk

Archiwum Mileny Kindziuk

Ciekawe jest, że to właśnie Edmund po raz pierwszy zabrał swojego o 14 lat młodszego brata w góry, a także na przedstawienie teatralne w Wadowicach, w którym sam zagrał rolę. Pasja papieża do górskich wędrówek i do teatru w dużym stopniu wzięła się od Edmunda – mówi dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka książki pt. Edmund Wojtyła. Biografia brata św. Jana Pawła II, badaczka dziejów rodziny Wojtyłów.

Ireneusz Korpyś: Wybór Karola Wojtyły na papieża sprawił, że cały świat zaczął pytać, kim jest ten „człowiek z dalekiego kraju”. Za tym pytaniem poszło kolejne: o rodzinę nowego papieża. Wówczas po raz pierwszy usłyszeliśmy o Edmundzie, starszym bracie Karola. Dlaczego, pomimo upływu tak wielu lat, jego postać nadal dla wielu pozostaje tajemnicą?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję