Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa to przyszłość Kościoła

Ksiądz prof. Andrzej Muszala wygłosił katechezę w hałcnowskiej bazylice.

Niedziela bielsko-żywiecka 13/2021, str. I

PB

Chrześcijanin to człowiek w nieustannej drodze do Pana Boga

Chrześcijanin to człowiek
w nieustannej drodze do Pana Boga

Nie ulega wątpliwości, że miniony rok 2020 był przełomowy, szczególnie dla Kościoła w Polsce – mówił członek komisji bioetycznej przy Konferencji Episkopatu Polski i zaapelował o powrót do żywej relacji z Bogiem, bo to ona jest gwarancją przyszłości Kościoła.

Tematem katechezy, 16 marca, w Hałcnowie była modlitwa. Ks. Muszala wskazał na nią w duchu Ewangelii jako na sposób odnowy tego, co stanowi o istocie Kościoła. – Kościół to nie tylko coś zewnętrznego. To wspólnota bosko-ludzka. O wiele ważniejsza jest ta część niewidzialna – mówił. Przestrzegł przy tym przed reformowaniem jedynie zewnętrznych struktur Kościoła na kształt organizacji pozarządowej wymagającej dostosowania do nowych czasów. Ocenił, że nie jest możliwym powrót do Kościoła sprzed pandemii. Odrzucił jednocześnie wizję powrotu do modelu tradycyjnego Kościoła sprzed Soboru Watykańskiego II. – Powrotu do przeszłości nie ma – dziś przychodzi czas Kościoła ubogiego w duchu św. Franciszka z Asyżu – stwierdził.

Modlitwa – zdaniem ks. Muszali – jest gwarancją przyszłości Kościoła. – Bóg mówi w ciszy – przypomniał, dodając, że modlitwa pozwala wprowadzić nas w świat nadprzyrodzony, w inny świat, w ostateczną rzeczywistość. – Czy my wierzymy, że istnieje inny świat? Nie po śmierci, owszem – po śmierci też, ale teraz. Mamy przekonać innych ludzi, że istnieje inny świat, że chrześcijanie są mieszkańcami tego świata – mówił. – Gdyby chrześcijanie żyli tą prawdą, to inaczej by się modlili i przyciągnęliby więcej ludzi – dodał, powołując się na doświadczenie pierwszych chrześcijan prześladowanych i mających jedynie Eucharystię, Pismo Święte i modlitwę w duchu Jezusa.

Ksiądz Andrzej Muszala jest kapłanem archidiecezji krakowskiej i kierownikiem Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, autorem książek z dziedziny bioetyki i teologii duchowości. Prowadzi rekolekcje o modlitwie w ciszy w pustelni św. Teresy z Lisieux na Potrójnej w Beskidzie Małym.

2021-03-23 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała Legana

2022-06-30 07:01

[ TEMATY ]

o. Michał Legan

#świadectwo

SalveTV

Duchowny, zakonnik, mężczyzna. Ojciec Michał Legan OSPPE – paulin i rzecznik prasowy Jasnej Góry. Na 40. urodziny wymarzył sobie wyjazd i wejście na Kilimandżaro. Chciał coś sobie udowodnić, ale też spotkać tam Pana Boga, który, jak się okazało, miał dla niego zupełnie inne plany. Przygotowując się do realizacji wyznaczonego zadania, ojciec Michał znalazł się w centrum wydarzeń z 22 sierpnia 2019 roku na Giewoncie. Podczas tragicznej burzy zginęły 4 osoby, a ponad 150 zostało rannych.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Czasami, żeby się ocknąć, potrzebujemy błyskawicy, takiego grzmotu. Ale uwaga: nie tylko tego wewnętrznego. Bywa i tak, że potrzebujemy tego zewnętrznego. Ojciec Michał Legan, paulin samej Jasnej Góry. Kiedy obchodzisz urodziny?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16

[ TEMATY ]

Watykan

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Abp Józef Guzdek został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą białostockim 16 lipca 2021 r. 3 września 2021 r. objął kanonicznie archidiecezję, a 4 września odbyły się uroczystości jego ingresu do katedry białostockiej. W najbliższą środę, 29 czerwca, wraz z 43 nowymi metropolitami z całego świata, otrzyma on paliusz z rąk papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Z Warszawy wychodzi 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

2022-07-01 07:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka

38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

Pod hasłem "Pokój wam" wyruszy 1 lipca z Warszawy 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego do Miejsca Piastowego w woj. podkarpackim. Będziemy modlić się za osoby uzależnione od alkoholu wypraszając im dar wolności - powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. Maksymilian Michcik.

Pątniczy szlak liczący ok. 400 km rozpocznie się 1 lipca Mszą św. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 14.30. Zgodnie z tradycją pielgrzymi spotkają się przy sarkofagu bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego - propagatora trzeźwości, aby po 14 dniach dojść do Miejsca Piastowego na Podkarpaciu, gdzie znajdują się relikwie bł. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia Księży Michalitów, apostoła trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję