Reklama

Niedziela Podlaska

Nieskazitelny święty

Jest nam bardzo potrzebne wstawiennictwo św. Józefa, abyśmy jako ludzie wierzący mieli odwagę wyjść z cienia i podjąć działania w obronie dobra, człowieka oraz rodziny – powiedział bp Piotr Sawczuk.

Niedziela podlaska 13/2021, str. I

Monika Kanabrodzka

Bp Piiotr Sawczuk powierzył opiece św. Józefa całą wspólnotę kościoła drohiczyńskiego

Bp Piiotr Sawczuk powierzył opiece św. Józefa całą wspólnotę kościoła drohiczyńskiego

Ksiądz Jan Bałdyga, proboszcz miejsca, 19 marca podczas diecezjalnej uroczystości ku czci św. Józefa w Boćkach podziękował Ekscelencji i kapłanom za przybycie. Poprosił o sprawowanie Mszy św. odpustowej na rozpoczęcie jubileuszowego Roku św. Józefa. Wyrazem wdzięczności były złożone kwiaty na ręce księdza biskupa przez przedstawicieli parafian.

Wzór ojcostwa

– Uczestniczymy w głównej diecezjalnej celebracji Roku św. Józefa, który już trwa, i jednocześnie rozpoczęcia Roku Rodziny Amoris laetita – zauważył bp Sawczuk. Ekscelencja przypomniał, że Rok św. Józefa ogłosił papież Franciszek z okazji 150. rocznicy ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego. – Ponieważ Józef dobrze wywiązywał się ze swojej roli, stał się też wzorem ojcowskiej troski i duchowym ojcem chrześcijańskiego ludu – wskazał. To dlatego, zdaniem księdza biskupa, chętnie do niego przychodzimy i prosimy o pomoc. – Choć jako słabi ludzie stajemy pełni pokory, prosimy św. Józefa o wstawiennictwo i pomoc, byśmy wytrwali na drodze miłości, potrafili zwyciężać egoizm i ofiarowywać swoje życie w bezinteresownym darze. Ufne spojrzenie kierujemy też ku naszej Niebieskiej Matce, Niepokalanej Dziewicy Maryi – dodał bp Sawczuk. Na zakończenie uroczystości zostało odprawione nabożeństwo ku czci św. Józefa.

Józef dobrze wywiązywał się ze swojej roli, stał się też wzorem ojcowskiej troski i duchowym ojcem chrześcijańskiego ludu.

Podziel się cytatem

Diecezjalna uroczystość

Na Eucharystii obecni byli kapłani, w tym ks. Ryszard Zalewski, dziekan dekanatu bielskiego, oraz ks. Piotr Paćkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, który wygłosił rekolekcje. Nie zabrakło także alumnów WSD w Drohiczynie: dk. Rafała Oleksiuka oraz al. Piotra Zdzieborskiego. Nad przebiegiem diecezjalnej uroczystości czuwał proboszcz ks. Bałdyga wraz z ks. Walerym Tomaszewskim, wikariuszem, i  ks. Krzysztofem Żero, rezydentem. O oprawę muzyczną liturgii zadbał chór parafialny.

W diecezji drohiczyńskiej zostało wyznaczonych pięć Jubileuszowych Kościołów Stacyjnych: w Boćkach, Miedznie, Ostrożanach, Rudce i Sokołowie (św. Jana Bosko). Kościół pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach jest przykładem świątyni, gdzie św. Józef znajduje szczególne miejsce w sercach parafian i nie tylko. Warto dodać, że kościół i klasztor w Boćkach, ufundowany przez podskarbiego litewskiego Józefa Franciszka Sapiehę i jego żonę Krystynę z Branickich, przez wiele lat od powstania, przez cały XVIII wiek stanowił wzorzec dla innych kościołów reformackich w Polsce, wciąż zachwyca swoim pięknem.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Episkopatu: w niedzielę w kościołach odbędzie się zbiórka na świętopietrze

2022-06-25 08:43

[ TEMATY ]

zbiórka

Bożena Sztajner/Niedziela

W niedzielę w kościołach odbędzie się zbiórka na świętopietrze, ofiarę wnoszoną przez kraje katolickie na rzecz Stolicy Apostolskiej. Pieniądze te przeznaczane są na wsparcie działalności charytatywnej papieża – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Zbiórka datków w kościołach odbywa się raz w roku, w ostatnią niedzielę czerwca, czyli blisko 29 czerwca, kiedy Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: rozpoczyna się czwarty dzień X Światowego Spotkania Rodzin

2022-06-25 09:50

[ TEMATY ]

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

Org.

Spotkanie z wnukiem błogosławionych małżonków Beltrame Quattrocchi, dyskusja nt. towarzyszenia związkom niesakramentalnym i małżeństwom, w których jeden z małżonków jest niewierzący i Msza św. posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka - to najważniejsze punkty rozpoczynającego się czwartego dnia X Światowego Spotkania Rodzin.

Ostatni pełny dzień spotkania, w którym bierze udział blisko 2000 osób, w tym ok. 100-osobowa grupa Polaków i Polonii, rozpocznie się godzinną adoracją eucharystyczną w Auli Pawła VI. To także moment wytchnienia dla rodzin, które w piątek do późnych godzin wieczornych gościły w kilkunastu parafiach na peryferiach Rzymu. Polacy zebrali się w tym czasie w kościele Santa Maria in Campitelli, gdzie odbył się Wieczór Wdzięczności, przygotowany przez Aldonę i Artura Wiśniewskich, założycieli Fundacji "Tak dla Rodziny", oraz rzymską Polonię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję