Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Lipnica palmami stoi

Po raz 62. odbędzie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego – informuje Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.

Niedziela małopolska 13/2021, str. IV

Maria Fortuna-Sudor

Tak wyglądał lipnicki rynek w niedzielę palmową jeszcze przed pandemią

Tak wyglądał lipnicki rynek w niedzielę palmową jeszcze przed pandemią

W zeszłym roku pandemia nie pozwoliła zrealizować zaplanowanego konkursu i związanych z nim wydarzeń. Teraz organizatorzy zdecydowali, że na lipnickim rynku konkurs odbędzie się tradycyjnie w Niedzielę Palmową, ale bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących. Powołana komisja artystyczna oceni palmy w pięciu kategoriach: palm najwyższych (mierzących powyżej 22 m), wysokich (od 14 do 22 m), palm średnich (od 7 do 14 m) i niskich (od 3 do 7 m), a także współzawodnictwo dzieci. Zgłoszone do konkursu palmy ocenią plastycy i etnografowie.

Tradycja

– Lipniczanie od pokoleń wykonywali palmy, które święcone były w Niedzielę Palmową – przypomina dyrektor Żołna-Zdunek i podkreśla: – Palma świadczyła o zamożności gospodarza i jego statusie społecznym. Jej wysokość zależała zawsze od wielkości gospodarstwa. Jeśli morgów dziesięć, właściciel wykonywał dziesięć metrów palmy… Dodaje, że od pokoleń ojcowie i dziadkowie przekazują wiedzę na temat robienia palm swoim dzieciom i wnukom.

Aktualny rekord palm wysokich należy do Andrzeja Goryla z Lipnicy Górnej. Jego palma, przygotowana na konkurs w 2019 r., miała 37 m i 78 cm! W rozmowie z Niedzielą twórca zaznaczył, że palmy wykonuje od lat i wyznał: – Za każdym razem jestem usatysfakcjonowany, że się udało, bo to trudna sztuka. A poza tym, to mój wkład w rozsławianie Lipnicy, bo to ważne, aby ta tradycja trwała.

Szczególną rolę w podtrzymaniu pięknego zwyczaju odegrał społecznik, miłośnik Lipnicy, poeta – Józef Piotrowski, który w 1958 r. zorganizował pierwszy konkurs. Dziś w upowszechnianie znanego nie tylko w Polsce wydarzenia, w jego organizację angażuje się wnuk pomysłodawcy, wójt Gminy Lipnica Murowana, Tomasz GromaEla, który zaznacza, że wydarzenie wpisuje się w dbałość o przeszłość, o tradycjEę, o wartości rozsławiające jego małą ojczyznę. Wspomina: – Pamiętam, że to było jedno z wielkich marzeń dziadka, aby Lipnica Murowana była rozpoznawalna, żeby ją kojarzono z ważnymi wydarzeniami w skali kraju. Dziadek starał się budować tę pozycję na bazie tradycji i dziedzictwa kulturowego. Ono sięga praktycznie XII wieku, na który jest datowane powstanie parafii. My dzisiaj na tej historii bazujemy. Można powiedzieć, że stanowi ona fundament naszej działalności.

Reklama

Ponadczasowe wartości

Proboszcz parafii św. Andrzeja ks. Mariusz Jachymczak tradycyjnie poświęci palmy na lipnickim rynku. Odnosząc się do idei konkursu, stwierdza: – To jest żywe przekazywanie Ewangelii, z którą Apostołowie szli w świat i głosili ją napełnieni Duchem Świętym.

Przedstawiciele organizatorów konkursu przekonują, że Lipnica palmami stoi. – To nasza wizytówka – stwierdza Agnieszka Żołna-Zdunek i zapewnia, że lipniczanie bardzo dbają o podtrzymanie tradycji. Z kolei Tomasz Gromala zauważa: – Musimy pamiętać, żeby nie zatraciła się granica między tradycją, dziedzictwem, a komercją. Toteż staramy się mocno eksponować przywiązanie do ponadczasowych wartości. A ks. Mariusz Jachymczak puentuje: – Dla lipniczan te palmy to wyraz wiary, a także ich oznaka przywiązania do Kościoła, do lokalnej społeczności, do pięknego zwyczaju przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły cud uzdrowienia 7-letniego chłopca

2022-07-03 13:34

[ TEMATY ]

Matka Boża

Piotr Drzewiecki

W kolejnym dniu cyklu wakacyjnych (weekendowych) świadectw cudów za wstawiennictwem Matki Bożej, prezentujemy niezwykłą historię wielkiego zaufania do Maryi małego chłopca.

„Dobra Matka Boska da mi zdrowie...”

CZYTAJ DALEJ

São Paulo: zmarł kard. Claudio Hummes

2022-07-04 18:02

[ TEMATY ]

kardynał

śmierć

W São Paulo zmarł w wieku 87 lat kardynał Claudio Hummes emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Były przewodniczący Konferencji Eklezjalnej Amazonii. Był uważanym za jednego z wielkich elektorów papieża Franciszka. Kardynał został zarażony wirusem Covid 19, a następnie musiał zmierzyć się ze skomplikowaną fazą następstw tej infekcji.

Przyszły kardynał urodził się 8 sierpnia 1934 w mieście Montenegro (archidiecezja Porto Alegre na południu Brazylii) w rodzinie emigrantów niemieckich. Na chrzcie otrzymał imiona Cláudio Aury Affonso. 1 lutego 1952 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów; OFM), odbywając formację w seminarium i kolegiach swego zakonu. 3 sierpnia 1958 przyjął święcenia kapłańskie a w rok później wyjechał na dalsze studia na Papieskim Ateneum Antonianum w Rzymie (1959-63).

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież nominował sekretarza generalnego konferencji episkopatu

2022-07-05 13:21

[ TEMATY ]

Włochy

Monika Książek

Abp Giuseppe Baturi, były wiceprzewodniczący i podsekretarz Konferencji Episkopatu Włoch został mianowany przez papieża Franciszka sekretarzem geenralnym tego gremium.

"Przyjmuję tę nominację jako kolejne wezwanie do służby Kościołom we Włoszech, których konkretnym znakiem jedności jest Konferencja Episkopatu Włoch - powiedział nowy sekretarz Konferencji Episkopatu Włoch, komentując otrzymaną we wtorek nominację. Dziękując papieżowi za kolejny wyraz zaufania, wyraził też nadzieję, że dzięki nowym powierzonym mu obowiązkom, Kościół lokalny w Cagliari, którego pozostaje pasterzem, będzie jeszcze bardziej obecny we wspólnocie włoskich katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję