Reklama

Niedziela Małopolska

Od śmierci do życia

Wielki Tydzień w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu całego roku.

Niedziela małopolska 13/2021, str. VII

[ TEMATY ]

kalwaria

Maria Fortuna-Sudor

Pątnicy przybywający do Kalwarii modlą się przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej

Pątnicy przybywający do Kalwarii modlą się przed
cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej

W tym czasie modlitwie pątników na dróżkach kalwaryjskich towarzyszą sceny misterium męki Pańskiej. Na przestrzeni 7 km kalwaryjskich alei, z kaplicami upamiętniającymi mękę i śmierć Chrystusa, pielgrzymi uczestniczą w wielowiekowej formie przedstawiania najważniejszych prawd chrześcijańskiej wiary.

Dają świadectwo

Każdego roku na dróżkach gromadzą się tłumy wiernych, którzy dają świadectwo wiary swoją żarliwą modlitwą i znoszeniem często niesprzyjających warunków atmosferycznych. Z niesłabnącą żarliwością pątnicy przeżywają mękę Chrystusa. A swoje trudności i życiowe krzyże ofiarują Bogu.

Inaczej było rok temu. Kalwaria w Wielkim Tygodniu przypominała opustoszałą Golgotę, gdy Chrystus umierał w Jerozolimie. Przejmująca cisza przemawiała do serc ludzkich, które duchowo łączyły się z umiłowaną Kalwarią przez transmisję telewizyjną Drogi Krzyżowej, celebrowanej w pustej bazylice. Czas pandemii pokazał wiele i wiele nauczył. Jednak chyba każdy ma nadzieję, że zeszłoroczne doświadczenie się nie powtórzy.

Podziel się cytatem

Święty czas

Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się w Niedzielę Palmową. Procesja z palmami i uroczysta Eucharystia w bazylice (godz. 11) otwierają święty czas dla katolików. Po południu w Kalwarii odgrywane są sceny misterium: wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz wypędzenie przekupniów ze świątyni. Każdego dnia pielgrzymi mogą uczestniczyć w Godzinkach, Gorzkich żalach z kazaniem oraz w Różańcu. Sprawowane są Msze św. Codziennie też można przystąpić do sakramentu pokuty.

Kolejne sceny misterium odbywają się w Wielką Środę wieczorem. Są to: śpiew pielgrzymów jerozolimskich, posiedzenie Wysokiej Rady oraz zdrada Judasza. Natomiast w Wielki Czwartek o godz. 13 pątnicy uczestniczą w umyciu nóg Apostołom i Ostatniej Wieczerzy. Po niej Chrystus z Apostołami i modlący się tłum pątników wyruszają w stronę Ogrodu Oliwnego, gdzie następuje pojmanie i zaprowadzenie do najwyższego kapłana Kajfasza. Po zakończeniu tej części misterium w kaplicy Wieczernika jest sprawowana Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu w piwnicy Domu Kajfasza. Również w bazylice wieczorem celebrowana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej.

Od śmierci do życia

Głównym punktem misterium jest Wielki Piątek. Modlitwa rozpoczyna się o godz. 6 porannym sądem u Kajfasza, następnie u Piłata, Heroda i ponownie u Piłata, skąd rozpoczyna się Droga Krzyżowa zakończona przy kościele Ukrzyżowania celebracją Liturgii Męki Pańskiej i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu na górze Ukrzyżowania (więcej szczegółów i ewentualne zmiany na: kalwaria.eu).

Reklama

Wszystkie wydarzenia, które odbywają się w Polskiej Jerozolimie są pomocą w przeżywaniu czasu męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Tydzień kończy radosne Alleluja, które w Kalwarii rozbrzmiewa podczas procesji rezurekcyjnej z Grobu Bożego do bazyliki w poranek wielkanocny.

Święta wielkanocne są pamiątką zmartwychwstania Jezusa, przejścia ze śmierci do życia. Męka i zmartwychwstanie Jezusa ciągle trwają. Chrystus codziennie na ołtarzach całego świata ponownie przychodzi, umiera i zmartwychwstaje. Wielka jest tajemnica naszej wiary.

Autor jest rzecznikiem prasowym sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej

2021-03-23 19:41

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VII Przegląd Pieśni Kalwaryjsko-Pasyjnej

[ TEMATY ]

przegląd

kalwaria

Archiwum ks. prał. Stanisława Gasińskiego

Panorama Kalwarii w Praszce

Panorama Kalwarii w Praszce

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno - Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Praszka, Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Praszce oraz miejscowym Publicznym Gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Praszce, 12 marca 2016. (tj. sobota przed V Niedzielą Wielkiego Postu) o godz. 15.00, organizują VII Regionalny Przegląd Pieśni Kalwaryjsko - Pasyjnej na Kalwarii w Praszce. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli J. E. Ks. abp dr Wacław Depo metropolita częstochowski wspólnie z p. mgr inż. Jarosławem Tkaczyńskim burmistrzem Praszki. W przeglądzie tym mogą wziąć udział zespoły wokalne, chóry i orkiestry dęte. Zgłoszenie należy przysłać do 4 marca 2016 r. listem poda adresem :

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do seminarzystów: trzeba budować Kościół a nie sektę

2022-06-24 20:56

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

seminarzyści

Magdalena Pijewska/Niedziela

O dwu poczuciach odpowiedzialności za Kościół mówił dziś w Łodzi podczas liturgii na zakończenie roku akademickiego do alumnów Seminariów Duchownych w abp Grzegorz Ryś. Po pierwsze chodzi o odpowiedzialność za to, że ktoś zaginął, a po drugie - o poczucie do odpowiedzialności za Boży model Kościoła. Żebyśmy tworzyli Kościół, a nie jakąś sektę składającą się z ludzi sytych własną cnotą – tłumaczył duchowny.

W kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi zakończyła się Msza Święta kończąca rok akademicki 2021/2021. W liturgii, której przewodniczył metropolita łódzki wzięli udział rektorzy łódzkich seminariów duchownych (Seminarium diecezjalnego, Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater oraz ogólnopolskiego Seminarium 35+), wykładowcy oraz alumni.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: rozpoczyna się czwarty dzień X Światowego Spotkania Rodzin

2022-06-25 09:50

[ TEMATY ]

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

Org.

Spotkanie z wnukiem błogosławionych małżonków Beltrame Quattrocchi, dyskusja nt. towarzyszenia związkom niesakramentalnym i małżeństwom, w których jeden z małżonków jest niewierzący i Msza św. posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka - to najważniejsze punkty rozpoczynającego się czwartego dnia X Światowego Spotkania Rodzin.

Ostatni pełny dzień spotkania, w którym bierze udział blisko 2000 osób, w tym ok. 100-osobowa grupa Polaków i Polonii, rozpocznie się godzinną adoracją eucharystyczną w Auli Pawła VI. To także moment wytchnienia dla rodzin, które w piątek do późnych godzin wieczornych gościły w kilkunastu parafiach na peryferiach Rzymu. Polacy zebrali się w tym czasie w kościele Santa Maria in Campitelli, gdzie odbył się Wieczór Wdzięczności, przygotowany przez Aldonę i Artura Wiśniewskich, założycieli Fundacji "Tak dla Rodziny", oraz rzymską Polonię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję