Reklama

Głos z Torunia

Uczniowie i misjonarze

Każdy członek Kościoła powinien być zaangażowany w Nową Ewangelizację – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas jubileuszowej Mszy św. w intencji członków Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej.

Niedziela toruńska 13/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Szkoła Nowej Ewangelizacji

Ewa Melerska

Jubileusz to okazja do dzielenia się radością

Jubileusz to okazja do dzielenia się radością

Biskup toruński 16 marca w katedrze Świętych Janów sprawował Eucharystię, która była centralnym punktem obchodów 25-lecia istnienia Szkoły Nowej Ewangelizacji w diecezji toruńskiej.

We Mszy św. udział wzięli kapłani oraz osoby świeckie angażujący się w dzieła SNE z naszej diecezji oraz z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji: płockiej, bydgoskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i włocławskiej. Uczestniczył w niej również o. Jacek Dubel, redemptorysta, który był pierwszym dyrektorem SNE Diecezji Toruńskiej.

Odnalezieni

– Pośród dobrych dzieł, oraz znając własne ograniczenia i słabości, rozpoznajemy ogrom Bożej łaski w niczym niezasłużonym sobie powołaniu do bycia uczniem i misjonarzem – rozpoczął jubileuszowe spotkanie ks. Andrzej Kowalski, dyrektor SNE Diecezji Toruńskiej św. Jana Umiłowanego Ucznia. – To zawsze Pan Bóg jest pierwszy w twórczym poszukiwaniu człowieka wszystkich pokoleń. On znalazł nas, tak jak kiedyś odnalazł św. Jana. Świadomi, że jesteśmy umiłowanymi uczniami, biegniemy, by innych przyprowadzać do Jezusa – dodał.

Zadanie na dziś i jutro

Reklama

Biskup Śmigiel w homilii przypomniał, że „od początku powstania diecezji toruńskiej, kiedy zaczęły pojawiać się struktury diecezjalne, towarzyszyła im Nowa Ewangelizacja, troska o wspólnotę, troska o to, aby słowo Pana mogło dotrzeć do każdego”. – 25 lat istnienia Szkoły Nowej Ewangelizacji za nami. Myślę, że przed nami jeszcze większe zadanie. Trzeba zobaczyć jak dzisiejszy świat, nasza diecezja potrzebują Nowej Ewangelizacji. Jest ona potrzebna dziś i jutro – mówił.

Ksiądz Biskup w nawiązaniu do Liturgii Słowa zauważył, że każdy, kto nie poznał Jezusa Chrystusa, kto jest daleko od Boga, kto jest przygnieciony ciężarem grzechu jest wspominanym „pewnym człowiekiem” z Janowej Ewangelii. – Bardzo często dziś nie ma człowieka, który by nam wskazał Boga i podprowadził nas do Niego. Nie ma człowieka, który byłby świadkiem, pokazał nam, że bycie blisko Pana to szczęście, radość, to odpowiedź na pytania, które nas dręczą – mówił bp Śmigiel. Podkreślił, że dramatem współczesnego człowieka jest to, że łatwo przyzwyczajamy się do życia w grzechu, nie pragniemy zmiany. – Człowiek, który wpada w grzech, który oddala się od Boga, nie zawsze chce się podnieść. Może być taka sytuacja, że nie pragnie już lepszego życia – mówił. Dopiero, gdy wyrazi chęć poprawy i nawrócenia, otrzymuje łaskę zdrowia.

Świadomi, że jesteśmy umiłowanymi uczniami, biegniemy, by innych przyprowadzać do Jezusa.

Podziel się cytatem

Pragnąć Boga

Istotą Nowej Ewangelizacji jest bycie dla innych pomocą, wsparciem w drodze do Chrystusa, do uzdrowienia. – Wszyscy jesteśmy wezwani do dzieła Nowej Ewangelizacji oraz do tego, by pomagać ludziom przygniecionym sprawami świata wchodzić do wody życia – mówił pasterz diecezji. – Zadaniem SNE jest, aby człowiek współczesny powiedział „pragnę”. Wtedy możemy podarować mu Pana Jezusa przez Słowo, sakramenty, przez wspólnotę wiary – dodał.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybrani na świadków

Niedziela toruńska 10/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Szkoła Nowej Ewangelizacji

Archiwum SNE

Dzieło Szkoły Nowej Ewangelizacji wydaje owoc w całej diecezji toruńskiej

Dzieło Szkoły Nowej Ewangelizacji wydaje owoc w całej diecezji toruńskiej

Ewangelię trzeba przekazywać w prosty sposób, aby dla każdego była zrozumiana i porywała serca. Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej już od 25 lat rozwija drzemiące w ludziach talenty i prowadzi ich do Chrystusa. O powołaniu do służby, otwartości na Boże słowa i spotkaniu żywego Boga z Jolantą Zatorską i ks. Andrzejem Kowalskim rozmawia Ewa Melerska.

Ewa Melerska: Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej przeżywa 25-lecie istnienia. W jaki sposób powstała i kształtowała się?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla papieża

2022-06-25 16:14

[ TEMATY ]

dzieci

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Kochany Ojcze Święty! Nazywam się Staś. Mam sześć lat. Mieszkam w Polsce, w Katowicach. W tym roku obchodzę 3 rocznicę służby ministranckiej" - tak zaczyna się list, napisany w języku polskim i włoskim, który sześciolatek wraz z rodzicami przywiózł na Światowe Spotkanie Rodzin z nadzieją przekazania go Ojcu Świętemu.

Rodzicami chłopca są Jan i Aleksandra Tondera, promujący powołanie do życia rodzinnego hasłem "Rodzina to drużyna". Do Rzymu przyjechali, by zainspirować się świadectwami rodzin z całego świata, także z nadzieją na spełnienie marzenia ich dzieci: zobaczenia z bliska papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję