Reklama

Niedziela Legnicka

Maturzyści pielgrzymowali

W uroczystość św. Józefa 20-osobowa delegacja uczniów legnickich szkół średnich reprezentowała diecezję podczas dorocznej pielgrzymki maturzystów.

Niedziela legnicka 15/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka maturzystów

Paweł Zadrożny

A jednak dotarli

A jednak dotarli

Rok temu zrezygnowano z organizowania wyjazdu z powodu wybuchu pandemii.

– Każdego roku organizujemy pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę – mówi ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor wydziału katechetycznego kurii – ale już po raz drugi nie może się ona odbyć w normalnych warunkach, ze względu na pandemię. Przed rokiem modliliśmy się pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka w kaplicy seminaryjnej w Legnicy, transmitując to wydarzenie. W tym roku zaprosiliśmy 20-osobową delegację z legnickich szkół. Kiedy wspominamy te poprzednie pielgrzymki, z udziałem kilku tysięcy młodych ludzi, to serce tęskni za takim widokiem. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli wrócić do tej tradycji, bo młodzi ludzie modlą się tu nie tylko o zdanie egzaminów dojrzałości, ale także o dobre i mądre życiowe wybory – dodaje.

Delegacje

W sanktuarium jasnogórskim pojawiły się więc delegacje ze szkół: II i VII LO, katolickiego LO ojców franciszkanów oraz Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych. Towarzyszyli im reprezentanci katechetów, nauczycieli i wychowawców. Pozostali mieli możliwość połączenia się on-line z kaplicą Cudownego Obrazu w miejscach, gdzie przebywali.

Teraz, kiedy uczestnuczymy we Mszy św. on-line, ten rzeczywisty udział był mi bardzo potrzebny.

Podziel się cytatem

Przybyłych i uczestniczących w modlitwie za pomocą mediów powitał przedstawiciel ojców paulinów, podprzeor o. Marcin Ciechanowski.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. Po zakończonej Eucharystii najpierw on, a potem młodzież zawierzyli wszystkich uczestników pielgrzymki i tegorocznych maturzystów Matce Bożej.

Maturzyści o sobie

– Jestem tutaj po raz pierwszy na Mszy św. przed Cudownym Obrazem – mówi maturzysta Jakub. – Wcześniej byłem tu, ale tylko przejazdem, szybko. To wyjątkowe przeżycie, a także wyjątkowe miejsce na skalę Polski, a nawet świata. A ponadto zostałem wybrany jako jeden z 2 przedstawicieli naszej szkoły, to też jest wyróżnienie.

Reklama

– Modliłem się o szczęśliwe zdanie matury. Msza św. zrobiła na mnie duże wrażenie – mówił Ignacy, kolejny z maturzystów – Teraz, kiedy uczestniczymy we Mszy św. on-line, ten rzeczywisty udział był mi bardzo potrzebny i czuję się jakoś bardziej spełniony. Modliłem się też za tych wszystkich, których dzisiaj tutaj z nami nie było.

Edyta też czuje się wyróżniona i okazuje radość z tego, że zdecydowała się przyjechać do Częstochowy. Sylwester, jako jeden z nielicznych, miał możliwość bycia blisko obrazu, z racji pełnionej funkcji podczas liturgii. A co zapamiętał? M.in. to, że wszystko okazało się większe niż się tego spodziewał i oczywiście to, że był blisko Matki Bożej. Niepowtarzalną aurę tego miejsca podkreślał Jakub. Jest dumny, że mógł reprezentować szkołę.

A Karolina dodaje: – Myślę, że to napełnia nadzieją i dodaje pewności siebie i wiary, że mimo tego, jakie są teraz czasy, jak wygląda nauka, będzie dobrze, bo mamy wsparcie „u góry”.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W rękach Matki Bożej

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

pielgrzymka maturzystów

ks. Marcin Bobowicz

Blok modlitewno-konferencyjny jest stałym punktem pielgrzymki maturzystów

Blok modlitewno-konferencyjny jest stałym punktem pielgrzymki maturzystów

Około 1000 osób z naszej diecezji wzięło udział 24 marca w Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. Wspólnie z młodzieżą modlił się bp Stefan Regmunt. Do Częstochowy przyjechali nie tylko maturzyści, ale również ich katecheci i wychowawcy, a także posługujący, którzy zadbali o atrakcyjny program i pomagali młodzieży się modlić. Wśród nich był Jakub Zator z parafii Królowej Jadwigi we Wschowie, tegoroczny maturzysta. - Maturę zdaję w tym roku, ale na pielgrzymce byłem po raz trzeci, ze względu na posługę w diecezjalnej diakonii muzycznej. Ta posługa zawsze wiąże się u mnie z lekkim stresem, ponieważ zawsze czuje się tę odpowiedzialność, żeby dobrze wszystko zagrać, zaśpiewać podczas liturgii. Nie przeszkadza mi to jednak, bardzo to lubię, stanowi to dla mnie pewne wyzwanie, któremu stawiam czoła – mówi Jakub. - Mimo posługi i wielkich tłumów na Jasnej Górze, dało się znaleźć czas na taką modlitwę osobistą, w której mogłem zawierzyć siebie oraz swoje życiowe plany Panu Bogu. Cały artykuł w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję