Reklama

Polska

Jak pomóc studentom w odkryciu pełni życia Ewangelią?

Jak pomóc studentom uniwersytetów w odkryciu pełni życia Ewangelią i w podejmowaniu odpowiedzialności za swoje życie? Zastanawiali się nad tym delegaci konferencji episkopatów krajów Europy ds. duszpasterstwa akademickiego, którzy obradowali w dniach 16-19 kwietnia w Łodzi.

[ TEMATY ]

Łódź

Dagmara Zalewska

Ich kongres przebiegał pod hasłem „Być i stawać się odpowiedzialnymi w życiu”. Zorganizowała go sekcja ds. uniwersytetów Komisji ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów, działająca w ramach Rady Konferencji Biskupich Europy. Jej pracami kieruje metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

Uczestnicy obrad stwierdzili, że życie człowieka znajduje swój prawdziwy sens tylko w świetle miłości Jezusa Chrystusa. Odkrycie to prowadzi nas do przyjęcia odpowiedzialności za życie. Jednak dzisiejsza „płynna kultura” nie ułatwia studentom podjęcia odpowiedzialności. Student często jest więźniem samego siebie. Kultura selfie, bycia punktem odniesienia dla samego siebie, zamyka studentów w „narcystycznym solipsyzmie”, który czyni ich niezdolnymi do otwarcia się na innych ludzi i na Boga. Zadaniem duszpasterzy akademickich jest więc rozbicie tej „bańki” i otwarcie serc studentów na transcendencję i Ewangelię Jezusa.

Aby czas studiów był okresem wzrostu nie tylko intelektualnego i zawodowego, ale także duchowego, konieczne jest doskonalenie siebie w relacji do innych i do Boga. Mówiąc o tym odwołano się do obrazu statku, który jest zaproszeniem do odejścia od autoreferencji, aby żeglować po pełnym morzu, stawiać czoło życiowej niepewności i nauczyć się sterować po życiowych falach i prądach. Statek jest metaforą Kościoła, wspólnoty wierzących, w której studenci mogą się posilić i znaleźć pomoc.

Uczestnicy kongresu wskazali trzy słowa-klucze, które mogą zainspirować pracę duszpasterzy akademickich: towarzyszenie, wspólnota i świadectwo.

Towarzyszenie polega na tym, że nie należy dawać natychmiastowych odpowiedzi, ale raczej pomagać studentowi odkryć odpowiedzi, które rodzą się już w jego sercu, pozwalając mu tym samym słuchać swego sumienia. Dlatego duszpasterz nie może ograniczać się do przekazania tego, co Kościół mówi na dany temat, ale także musi umieć wyjaśnić, jakie racje stoją za tym nauczaniem.

Reklama

Ponadto duszpasterstwa akademickie powinny stać się „ogniskami rodzinnymi”, formującymi dojrzałych chrześcijan, którzy dzięki wspólnocie mogliby przezwyciężyć samotność w jakiej często są pogrążeni. Akademiki powinny stanowić prawdziwe szkoły dorosłego życia, gdyż wdrażają w prawdziwą odpowiedzialność osobistą i uspołecznienie, pozwalając tym samym wejść w dorosłe i niezależne życie.

Świadectwo z kolei jest niezbędne w przekazywaniu żywej obecności Chrystusa w życiu studentów. Aby ukazać, że Ewangelia ma związek z życiem ludzi młodych i by uniknąć tego, że wiara będzie postrzegana jako abstrakcyjne poglądy nie mające żadnego związku z życiem i refleksją akademicką, potrzebni są nie wykładowcy czy nauczyciele, ale raczej świadkowie, będący w stanie ukazać spójność między tym, co głoszą i tym, czym żyją. Studenci bowiem potrzebują autentyczności - głosi komunikat, wydany przez CCEE po łódzkim kongresie.

Z kongresu wynika, że idea odpowiedzialności zawsze jest w środowisku chrześcijańskim pojmowana jako odpowiedzialność za siebie, za bliźniego i wobec Boga. Tylko taka potrójna odpowiedzialność jest świadectwem „tego ludu życia, który może stawić czoło kulturze śmierci, która się obecnie szerzy”.

Kongres obejmował także wizyty w miejscach związanych ze św. Maksymilianem Kolbe i św. Faustyną Kowalską, jedynym niemieckim obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci oraz w muzeum eksterminacji łódzkich żydów w Radogoszczy. Spotkanie zakończyła Msza św. w łódzkiej katedrze, odprawiona pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego, długoletniego prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

ZOBACZ TAKŻE

2015-04-20 16:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dłonie, które uczą miłości

Blask i ciepło

I pokazuje mi siebie w ludziach i znakach, które – tak myślę – są znakami od niego. Więc najpierw siostry antonianki i klasztor przy ul. Janosika. Choć pierwszym i pamiętającym o. Anastazego Pankiewicza był ten przy Mariańskiej 3 – niedaleko miejsca, w którym wzniósł szkołę, klasztor i kościół. S. Agnieszka, z którą rozmawiam, pamięta jeszcze tamto miejsce i dom, bo tam właśnie zaczynała swoją zakonną drogę. W zakonie, który utworzył. Po to, by charyzmatem wspierały życie, dzieci poczęte, te już narodzone, by służyły tym najsłabszym. Ale spotykam też s. Zytę – ona wstąpiła do zgromadzenia dokładnie 60 lat temu – w roku, gdy zostało ono oficjalnie zatwierdzone. Starsza zakonnica, kobieta, ma niezwykły uśmiech i ciepło bijące z oczu. I jest tak po ludzku niezwykle piękna. Pytam, czy nie żałuje. „Nie” - odpowiada. I robi to z takim przekonaniem, że aż coś ściska za gardło. Bo już wiem, co daje jej ten blask.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję