Reklama

Kościół

Usłysz!

Na Polach Lednickich odbyło się jubileuszowe XXV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtym roku spotkanie miało charakter hybrydowy – najważniejsze wydarzenia odbyły się bezpośrednio nad Jeziorem Lednickim pod Bramą Rybą, a część spotkania stanowiły nagrania i filmy przygotowane przez organizatorów oraz uczestników z całej Polski. Całość transmitowana była na żywo w internecie.

Cisza naszego serca

Reklama

Przewodnikiem spotkania pod hasłem „Usłysz!” był św. Jan Chrzciciel. Tym, co najbardziej odróżniało tegoroczne spotkanie od pozostałych, były puste Pola Lednickie, które zawsze wypełniają się rzeszą młodych z całej Polski i spoza jej granic. Pod Bramą Rybą ustawiona została scena dla zespołu Siewcy Lednicy wraz z chórem – od początku istnienia dzieła lednickiego upiększają oni swoim śpiewem każde spotkanie młodych. Ustawiono tam także podest z ołtarzem, na którym sprawowana była Msza św. Na Drodze III Tysiąclecia pojawiali się tancerze, balet oraz przechodziły procesje – wszystko było na żywo transmitowane w internecie po to, by młodzi mogli uczestniczyć w każdym punkcie spotkania. W samo południe spotkanie rozpoczęła modlitwa Anioł Pański. Następnie po powitaniu pielgrzymów przez duszpasterzy Wspólnoty LEDNICA 2000 – o. Wojciecha Prusa i o. Wojciecha Surówkę, dominikanów, rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego śpiewana przez Siewców Lednicy i Scholę Lednicką. Z kopca Ryby o. Jacek Szymczyk, dominikanin, wygłosił konferencję o słuchaniu głosu Boga. Wyjaśnił, że modlitwa to nie tylko mówienie do Boga – to także słuchanie Go, bo Bóg mówi do nas przez nasze sumienie. Przy dźwięku dzwonu lednickiego i śpiewie Bogurodzicy po Drodze III Tysiąclecia przeszła procesja oficjalnie rozpoczynająca XXV Spotkanie Młodych. Obecny na spotkaniu abp Wojciech Polak, prymas Polski mówił: – Chcemy dziś usłyszeć, co mówi Bóg do Kościoła, do młodych, do nas wszystkich. Co mówi w ciszy naszego serca, a więc w naszym wnętrzu, w sumieniu, w tym – jak to pięknie podpowiadał kiedyś Sobór Watykański II – sanktuarium, w którym przebywamy sam na sam z Panem Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

25 lat LEDNICY

LEDNICA to ogromne dzieło ewangelizacyjne, które od 25 lat pomaga młodym odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać żywą relację z Chrystusem. Zainicjował je w 1997 r., wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan Góra, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II. Zgromadził młodych wokół symbolicznej Bramy Ryby, odwołującej się do początków chrześcijaństwa. Arcybiskup Stanisław Gądecki przytoczył osobiste świadectwo o zmarłym w 2015 r. twórcy LEDNICY. Młodzi wysłuchali też fragmentów przemówień św. Jana Pawła II, które były przygotowywane specjalnie na spotkania lednickie, a także przemówienia papieża Franciszka na ten rok. – Duch Święty, który towarzyszy wam w modlitwie, niech otwiera wasze serca na słuchanie, rozpala waszą miłość do Chrystusa i umacnia waszą wierność Jego Słowu! – powiedział Ojciec Święty.

Była tradycyjna procesja Orłów, w trakcie której nad Polami Lednickimi Grupa Akrobacyjna Żelazny wykonała w chmurach serce. W ramach części „Pustynia – usłysz głos” miało miejsce błogosławieństwo uszu, wzorowane na obrzędzie Effatha, w którym biorą udział dorośli przygotowujący się do chrztu św. Wzbogacono je inscenizacją baletową „spotkania z głosem”.

Reklama

W ramach drugiej części „Sumienie – rozpoznaj głos” odbyła się modlitwa za całą wspólnotę Kościoła, poprzedzona świadectwem abp. Grzegorza Rysia, w którym podkreślał, dlaczego warto szukać ciszy w codziennym życiu. Natomiast o. Wojciech Prus odczytał „Manifest prostoty”, przez który organizatorzy chcieli zachęcić młodych do tego, aby żyli prosto i realizowali to w trzech krokach życia chrześcijańskiego: szukać Boga, być z drugim człowiekiem i czynić dobrze. Znalazł się on na linijce – tegorocznym symbolu lednickim. Drugim symbolem są lednickie skrzydła, które mają zachęcać młodych do nieustannego wzbijania się w górę.

Centralnym miejscem spotkania była Eucharystia sprawowana o zachodzie słońca przez: abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Wojciecha Polaka, bp. Artura Ważnego, bp. Damiana Bryla, o. Pawła Kozackiego, dominikanina, oraz duszpasterzy lednickich i młodzieżowych. – Potrzebne jest nam dziś wyciszenie serca, które nie jest rozrywane dążeniami i pragnieniami. Wyciszenie serca poprzedza wyciszenie sumienia. Wtedy człowiek wchodzi w siebie i może usłyszeć głos Pana – powiedział abp Gądecki, rozpoczynając Mszę św. – Dziś sumienia wielu ludzi są sfałszowane, chore. Tak wielu nie wierzy, że Bóg najpierw słucha. Tracimy czas na obrażanie innych, jesteśmy nieżyczliwi, nie umiemy kochać, bo nie słuchamy. „Usłysz!”. Bóg najpierw słucha człowieka, a potem mówi: „Słuchaj, jak ja słucham”. Potrzebne są nam, Boże, uszy, byśmy wykrzyczeli, co jest naszym nieposłuszeństwem wobec Boga, byśmy wypowiedzieli nasze grzechy (...). „Kim jestem?” – to są skrzydła lednickie. „Dla kogo żyję?” – to jest ta linijka lednicka. Bóg zna nasze marzenia, wie, jakie nieskończone marzenia ma nasze serce. Boimy się rozwijać skrzydła, bo boimy się, że Bóg nas nie zna. A to nieprawda! On nas zna najlepiej! Trzeba słuchać Boga, tego, co mówi do każdego z nas (...). Bóg zna nasze lęki, wie, za czym dążymy, co usłyszeliśmy od tego świata, złego ducha. Nie wierzymy, że mamy skrzydła. Bóg zna nasze marzenia na miarę naszego serca – powiedział w homilii bp Artur Ważny.

Wybór Chrystusa

LEDNICA zawsze pamięta o św. Janie Pawle II, który wspierał dzieło spotkań młodzieży modlitewnie od samego początku. W Godzinie Jana Pawła II młodzież odśpiewała litanię do świętego papieża, ubogaconą procesją z odlewem jego ręki. Ostatnia część spotkania, zatytułowana „Chrystus – idź za głosem”, prowadziła uczestników na Polach Lednickich oraz tych w domach do najważniejszego momentu Lednicy – adoracji Najświętszego Sakramentu. Przy dźwiękach skrzypiec ogromna monstrancja została przeniesiona w ciszy przez puste Pola Lednickie na Rybę, gdzie udzielone zostało błogosławieństwo. Prymas Polski poprowadził Akt Wyboru Chrystusa, po którym nastąpiło symboliczne przejście przez Bramę Rybę przedstawicieli wszystkich LEDNIC: młodzieżowej, malucha, seniora i motocyklisty. Przy radosnym śpiewie Siewców Lednicy dominikanie ogłosili, że patronem spotkania za rok – 4 czerwca 2022 r. – będzie św. Paweł Apostoł.

2021-06-08 12:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek, biskupi Polski i biskupi Europy razem o in vitro

[ TEMATY ]

papież

Kościół

Franciszek

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

O „in vitro” Episkopat Polski mówi jednym głosem z papieżem Franciszkiem i biskupami Europy – wynika z analizy dokumentów Kościoła Powszechnego oraz konferencji Episkopatów europejskich i Episkopatu Polski. Zbiór tych dokumentów jest dostępny na stronie www.episkopat.pl.

Ostatnio papież Franciszek mówił do lekarzy: „Dominująca myśl proponuje czasem ‘fałszywe współczucie’, które uważa, że pomocą dla kobiety jest ułatwienie aborcji, aktem godności zapewniać eutanazję, zdobyczą naukową ‘produkować’ dziecko (…). – Ale, powiedz mi, dlaczego Kościół przeciwstawia się np. aborcji? Czy to jest problem religijny? – Nie, nie. To nie jest problem religijny. – Czy jest to problem filozoficzny? – Nie, to nie jest problem filozoficzny. To jest problem naukowy, ponieważ tam jest życie ludzkie, i nie jest dozwolone unicestwianie życia ludzkiego, aby rozwiązać problem. (…) Grzech wobec Boga Stwórcy. Przemyślcie to dobrze” (15.11.2014 r.).
CZYTAJ DALEJ

Święty Grzegorz z Nazjanzu

Niedziela Ogólnopolska 33/2007, str. 4-5

[ TEMATY ]

święty

anonimus / pl.wikipedia.org

Św. Grzegorz z Nazjanzu

Św. Grzegorz z Nazjanzu

Grzegorzu z Nazjanzu, pochodzący - podobnie jak Bazyli - z Kapadocji. Ten wspaniały teolog, mówca i obrońca wiary chrześcijańskiej z IV wieku był znany ze swojego daru wymowy, a jako poeta miał wnętrze subtelne i wrażliwe.

Grzegorz urodził się w rodzinie arystokratycznej. Matka ofiarowała go Bogu już w chwili narodzenia, które nastąpiło ok. 330 r. Po wstępnej edukacji w rodzinie uczęszczał do najbardziej znanych szkół swoich czasów. Najpierw przebywał w Cezarei Kapadockiej, gdzie przyjaźnił się z Bazylim, przyszłym biskupem tego miasta, a później w innych metropoliach starożytnego świata, jak Aleksandria w Egipcie, a przede wszystkim Ateny, gdzie ponownie spotkał Bazylego (por. „Oratio” 43, 14-24: SC 384, 146-180). Wspominając tę przyjaźń, Grzegorz napisze później: „Wówczas nie tylko ja odczuwałem podziw wobec mojego wielkiego Bazylego z racji powagi jego postaw, dojrzałości oraz mądrości jego wypowiedzi, ale zachęcałem do czynienia podobnie innych, którzy go jeszcze nie znali... Kierowało nami to samo pragnienie wiedzy… Była to nasza rywalizacja: nie o to, kto będzie pierwszy, lecz kto pozwoli drugiemu, żeby nim był. Wydawało się, jak byśmy mieli jedną duszę w dwóch ciałach” („Oratio” 43, 16. 20: SC 384, 154-156. 164). Są to słowa, w których zawarty jest w pewnym sensie autoportret tej szlachetnej duszy. Można sobie również wyobrazić, jak ten człowiek, który był zdecydowanie ukierunkowany na wartości pozaziemskie, bardzo cierpiał z powodu spraw tego świata. Podziel się cytatem
CZYTAJ DALEJ

Zainaugurowaliśmy Rok Święty 2025. Jak uzyskać odpust zupełny?

2025-01-02 21:10

[ TEMATY ]

odpusty

rok jubileuszowy

Rok Święty 2025

Karol Porwich/Niedziela

29 grudnia zainaugurowane zostały diecezjalne obchody Roku Świętego 2025. W archidiecezjach w Polsce wyznaczono Kościoły Jubileuszowe, w których aż do 28 grudnia 2025 r. można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Odpust, według Kodeksu prawa kanonicznego (kan. 992), „to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, odpuszczone już co do winy. Otrzymuje je wierny, odpowiednio przygotowany i po wypełnieniu określonych warunków, przez działanie Kościoła, który jako sługa odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynień Chrystusa i świętych”. Co to oznacza w praktyce? – Każdy grzech pociąga za sobą dwie rzeczy: winę oraz karę. Wina zostaje zgładzona raz z celebracją sakramentu pokuty i pojednania. Kiedy przystępujemy do spowiedzi, otrzymujemy rozgrzeszenie, to dokonuje się przebaczenie naszych grzechów i zgładzenie winy. Natomiast pozostaje jeszcze ta kara doczesna. Odpusty dotyczą właśnie jej – tłumaczy ks. Krzysztof Porosło w podcaście „Pielgrzymi nadziei. Podcast na Rok Święty”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję