Kochali go wszyscy, a sale koncertowe, na których występował, pękały w szwach. Koncertował po całym świecie, był najlepiej opłacanym artystą swojej epoki. Ignacy Jan Paderewski – bo o nim mowa – choć zarabiał gigantyczne pieniądze, to potrafił się nimi dzielić. Już podczas pierwszego tournée po Ameryce ofiarował 4 tys. dolarów na Łuk Jerzego Waszyngtona w Nowym Jorku. Współcześni z uznaniem wypowiadali się o jego wrażliwości na ludzką krzywdę, hojności i wspaniałomyślności. Przyjaciele Paderewskiego przyznawali, że pomaganie sprawiało artyście największą radość. Darowizn dla osób prywatnych i instytucji uczynił tak wiele, że nie sposób ich wszystkich zliczyć. Finansował zasiłki dla bezrobotnych, pomoc dla weteranów, stypendia dla zdolnej młodzieży, wspierał budowę gmachu Filharmonii Warszawskiej, szpitala dziecięcego czy sanatorium dla chorych na płuca w Zakopanem. Łożył na budowę pomników: Grunwaldzkiego w Krakowie, Chopina w Żelazowej Woli, Mickiewicza we Lwowie czy Kościuszki w Chicago. Wszystko to czynił z dobroci serca.
Fundacja Kultury i Sztuki odkrywa przed nami to mało znane oblicze Ignacego Paderewskiego, przygotowując wraz z licznymi organizacjami krajowymi i polonijnymi koncert ku jego pamięci. Premiera koncertu on-line odbędzie się na stronie paderewski.fkis.org 29 czerwca o godz. 20 czasu polskiego i 2 pm EST. W programie znajdą się wykonania klasyczne utworów Chopina i Paderewskiego oraz ich intrygujące interpretacje jazzowe. Koncert z udziałem laureatów konkursów Chopinowskich dopełnią ciekawostki i mało znane archiwalia z życia artysty, udostępnione przez Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz Muzeum Polskie w Ameryce.
Organizatorzy podkreślają: „Ignacy Paderewski nigdy nie był głuchy na potrzeby innych, pomoc Polsce uważał za swój największy obowiązek. Patriotyzm, oddanie ojczyźnie, olbrzymie kwoty ofiarowane na cele charytatywne skłaniają do refleksji, stanowią wzór i inspirację dla następnych pokoleń”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu