Podczas zajęć dzieci będą m.in. obserwować gwiazdy, projektować statki kosmiczne, budować bazę dla kolonizatorów Marsa czy przygotowywać posiłki dla kosmonautów – opowiada Katarzyna Szklarz, koordynatorka Wakacyjnej Akcji Caritas w diecezji łomżyńskiej. – Na naszym wakacyjnym statku Z-21 znajdą się trzy pokłady na „z”: zdrowie, zabawa, zachwyt. Chcemy zainteresować dzieci i młodzież nauką i techniką, umożliwić im symboliczny udział w fascynującym przedsięwzięciu, którym jest misja kosmiczna, gdzie każdy będzie mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania – wyjaśnia.
Z oferty przygotowanej przez Caritas w Łomży skorzysta w te wakacje ok. 3 tys. osób w wieku od 9 do 16 lat. Do dyspozycji mają ośrodek Caritas Bliźnim w Ptakach k. Nowogrodu na Podlasiu. Nie wyjadą więc daleko od domu, ale z pewnością nie będą się nudzić.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Atrakcyjnie i bezpiecznie
Reklama
W wielu innych diecezjach, po ubiegłorocznych nietypowych wakacjach w czasie pandemii, w tym roku postawiono na wyjazdy w góry czy nad wodę. Caritas Diecezji Sosnowieckiej wysyła 160 dzieci do Zakopanego. Obok zabawy i wycieczek przewidziano realizację programu profilaktycznego „Poprawiamy swoje JA”, czyli prowadzone przez pedagoga zajęcia warsztatowo-integracyjne z elementami profilaktyki uzależnień. Będzie również czas na profilaktykę zdrowotną i kształtowanie postaw ekologicznych w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Jestem eko”. Nie zabraknie też lokalnych atrakcji – w planach są m.in.: spotkanie w szałasie, wieczór góralski oraz zapoznanie uczestników wyjazdu z kulturą i historią Zakopanego.
– Wszystko, oczywiście, z zachowaniem pandemicznych obostrzeń. W pokojach jest zakwaterowanych o połowę mniej dzieci niż w ubiegłych latach, obowiązkowe są maseczki, dystans i dezynfekcja – podkreśla Anna Myszkowska z Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
Dla psychicznego zdrowia
Łącznie 23 diecezjalne Caritas zapewnią lub dofinansują wakacyjny wypoczynek blisko 8 tys. młodych uczestników kolonii, półkolonii i wycieczek. Jak podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, mimo że w ostatnich latach poprawiała się sytuacja materialna wielu rodzin, to wciąż nie brak takich, które potrzebują wsparcia.
– Wyjazd na wakacje to jeszcze nie jest oczywista sprawa w każdym domu. Są inne, często pilniejsze potrzeby i część dzieci nadal może wyjechać tylko dzięki temu, że znajdują się darczyńcy zapewniający finansowanie takich wyjazdów. Caritas diecezjalne mają najlepsze rozeznanie w sytuacji poszczególnych rodzin, my ze swojej strony przekazujemy fundusze pochodzące m.in. z dystrybucji wigilijnych świec i ogłaszanych zbiórek – tłumaczy ks. Iżycki. I dodaje, że działania na rzecz najmłodszych, podejmowane w ramach kampanii Caritas Dzieciom, której częścią jest Wakacyjna Akcja Caritas, nabierają wyjątkowego znaczenia po roku pandemicznych ograniczeń, szczególnie dotykających dzieci i młodzież.
Reklama
– W dobie ograniczonych kontaktów społecznych, tak przecież ważnych dla młodych ludzi, wobec nawarstwiających się deficytów, problemów ze zdrowiem i kondycją psychiczną, ważne jest zapewnienie dzieciom i młodzieży nie tylko odprężającego wypoczynku w gronie rówieśników, ale także możliwości wyrównania szans edukacyjnych i rozwijania talentów. I na tym właśnie będziemy się koncentrować w najbliższych miesiącach – zapowiada dyrektor Caritas Polska.
Jak pomóc?
• Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci
• Przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
• Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)