Reklama

Niedziela Częstochowska

Jedyne na świecie

Od 10 lat w naszym mieście znajduje się Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. O tej największej tego typu placówce na świecie rozmawiamy z Krzysztofem Witkowskim, twórcą i dyrektorem muzeum.

Ks. Mariusz Frukacz: Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zostało otwarte 10 lat temu, 11 sierpnia 2011 r. Kolekcja w muzeum robi wielkie wrażenie na zwiedzających. Jak wyglądają dzisiaj dokonania muzeum?

Krzysztof Witkowski: Mamy już dzisiaj kolekcję ponad 11 tys. monet i medali. Od samego początku muzeum spełniało rolę nie tylko informacyjną, ale również formacyjną. Oczywiście takim ważnym przedsięwzięciem było 100 wieczorów Z Janem Pawłem II ku przyszłości. Począwszy od 18 marca 2012 r., każdego 18. dnia miesiąca (dzień urodzin Karola Wojtyły), organizowaliśmy Dni Papieskie. Na spotkania zapraszane były wybitne osobistości duchowne i świeckie, które w swoim życiu spotkały papieża Polaka. Nadaliśmy ponad 230 audycji radiowych Kwadrans z Muzeum. Bardzo ważne były inicjatywy skierowane do dzieci i młodzieży. Mam na myśli: konkursy recytatorskie i plastyczne poświęcony pamięci i twórczości św. Jana Pawła II. Bardzo trafionym pomysłem okazały się interaktywne lekcje z muzeum: Zaproś mnie na swoją lekcję. Lekcje te były również dobrą okazją do zaprezentowania i przybliżenia młodzieży postaci oraz dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Tradycją naszego muzeum są organizowane corocznie Międzynarodowe Zloty Kolekcjonerów Pamiątek związanych z Janem Pawłem II, Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych. Takim „dzieckiem” naszego muzeum jest Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej, od 2015 r.

Muzeum odwiedziło wiele ważnych osób. Mieszkańcy Częstochowy mogli spotkać i posłuchać świadków życia i pontyfikatu Jana Pawła II…

Największym przeżyciem dla mnie było spotkanie z p. Haliną Kwiatkowską, koleżanką Karola Wojtyły z Teatru Rapsodycznego. Monodram Mój wielki kolega zaprezentowany przez nią w naszym muzeum zrobił na uczestnikach spotkania wielkie wrażenie. Z ważnych osób związanych ze św. Janem Pawłem II była dr Wanda Półtawska. Opowiedziała mi niezwykłą historię z lat, kiedy była w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Otóż więźniarki, które wychodziły na zewnątrz pracować w domach Niemców, kradły z tych domów nici i w nocy w obozie z tych nici był wyszywany polski orzeł.

Reklama

Pięknym wydarzeniem w naszym muzeum jest za każdym razem spotkanie z Arturo Mari. W naszym muzeum był już sześciokrotnie. O tych wszystkich spotkaniach będzie można przeczytać w monografii naszego muzeum, którą przygotowujemy na jubileuszowe obchody, które odbędą się 13 września br.

Na budynku widnieje napis: „Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II”. Czy to oznacza zmianę nazwy placówki?

Zachowujemy nazwę Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, bo jest to jedyne takie muzeum na świecie. Na zewnątrz budynku zamieściliśmy natomiast nazwę „Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II”, ale to jedynie ze względu na turystów i pielgrzymów, którzy przyjeżdżają do naszego miasta. Nasze muzeum ma nie tylko monety i medale związane z pontyfikatem Jana Pawła II. Są też osobiste rzeczy należące do Jana Pawła II, np.: alba, egzemplarz Pisma Świętego, ornat. Nie brakuje również rzeczy związanych z dziejami naszej Ojczyzny, która była wielką miłością Jana Pawła II.

W muzeum możemy oglądać obecnie gobelin upamiętniający Bitwę pod Wiedniem Sobieski pod Wiedniem.

Ja sam nie chciałbym się zamienić na nic innego, co robiłem do tej pory. Spotykać ludzi, którzy byli blisko św. Jana Pawła II jest najpiękniejsze i niesamowicie kształtuje człowieka.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Tysiąclecia na monetach i medalach

83 monety i medale z wizerunkiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz inne pamiątki związane z osobą Prymasa Tysiąclecia można zobaczyć w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

„Kard. Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata” – to tytuł wystawy, która została otwarta 9 sierpnia w takim jedynym na świecie muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję