Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 5

Polski fenomen

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch „strumieniach” – na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawianie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość pielgrzymowania. Wyruszali albo sami kapłani, albo niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompanii powróciła do tradycyjnej formy, dostosowała się jednak do koniecznych zaleceń sanitarnych.

Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie, czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

Świadectwo wiary i miłości

Pielgrzymki piesze uświadamiają nam, jak ważne jest osobiste przylgnięcie do Chrystusa – powiedział abp Wojciech Polak, witając gnieźnieńskich pielgrzymów. Zdaniem prymasa Polski, „ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy – w tym świadectwie wiary pielgrzymów mogą znaleźć odrodzenie”. Arcybiskup Polak zachęcał pielgrzymów, by czerpiąc z Jezusowego blasku, stawali się na co dzień „małymi lampami Ewangelii, które przyniosą choć trochę miłości i nadziei”.

– Wiara czyni cuda i jest dla każdego – uważa Małgosia Krzemień, która po raz piąty wyruszyła na Jasną Górę. Jak podkreśliła, w tym roku z jeszcze większym zapałem: – Kiedy zamknięto kościoły, weszły te wszystkie ograniczenia, poczułam nagle pustkę.

– Modlimy się za naszych rówieśników, by mogli doświadczyć tej radości, której my doświadczamy, by spotkali Jezusa – zapewniła Zuzia z gnieźnieńskiej grupy pomarańczowej.

– Myślę, że ubiegły rok nikogo nie zniechęcił, wręcz przeciwnie – z radością powrócili na pielgrzymkowy szlak. Jest wielu, którzy wyruszyli pierwszy raz. Cieszę się, że ten fenomen trwa – powiedział ks. Wojciech Orzechowski, główny przewodnik gnieźnieńskiej pielgrzymki.

Reklama

W tradycyjnych pielgrzymkach pojawiają się nowości, niektóre nawet na skalę ogólnopolską. W 29. Pieszej Pielgrzymce Legnickiej została utworzona tzw. grupa kobieca, nazwana też magdaleńską, prowadzona nie przez kapłana, a przez siostrę zakonną ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. – To docenienie i zauważenie roli i posługi niewiast w Kościele – powiedziała siostra przewodnik Magdalena Bartkiewicz. – To tak w nurcie myśli papieża Franciszka, który zauważa kobiety w Kościele. Ksiądz, główny przewodnik, podjął tę myśl, żeby troszeczkę kierowania grupą oddać siostrom i w ogóle kobietom.

W grupie prowadzonej przez siostrę zakonną nie zabrakło również kapłana sprawującego sakramenty, a także innych mężczyzn biorących udział w pielgrzymce.

Tylko na odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dotarło ponad 40 pieszych pielgrzymek diecezjalnych.

Jasnogórski flesz

Rozpoczną się duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. W dniach 17-23 sierpnia o godz. 18.30 na szczycie jasnogórskim odprawiana będzie Msza św. ze specjalnymi kazaniami (24 i 25 sierpnia o godz. 19). Głosić je będzie ks. Lucjan Bielas, historyk Kościoła z Krakowa. Na nowennę będą przybywać pieszo wierni częstochowskich parafii.

Na Jasną Górę wciąż docierają kolejne grupy pielgrzymkowe, piesze, rowerowe i biegowe, głównie z pobliskich diecezji i miejscowości.

• 20 sierpnia – Msza św. w intencji o. Samuela Pacholskiego, przeora Jasnej Góry, z racji jego imienin;

• 21 sierpnia – wejdą piesze pielgrzymki: opolska i gliwicka;

• 22 sierpnia – 36. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków, Elektroników. (Msza św. o godz.11 na szczycie).

2021-08-10 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Matera: papież odwiedził jadłodajnię dla ubogich

2022-09-25 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek odwiedził w Materze jadlodajnię dla ubogich Mensa della Fraternità (Stołówka Braterstwa) im. Ks. Giovanniego Mele. Spotkał się z jej personelem i poświęcił tę nowo powstałą placówkę.

Ojciec Święty przyjechał do stołówki po zakończeniu Mszy św. wieńczącej włoski Krajowy Kongres Eucharystyczny. Jadłodajnia jest jednym z dzieł-symboli kongresowych. Stworzyła ją Fundacja im. Giuseppe Tamburrino.

CZYTAJ DALEJ

Męska pobożność to codzienne życie po Bożemu

2022-09-25 14:39

[ TEMATY ]

mężczyzna

Karol Porwich/Niedziela

Męska pobożność to proste, dyskretne, codzienne „życie po-Bożemu”. To także przekazywanie w życiu swojej rodziny wzorców prawdziwej siły, odwagi, rycerskości – powiedział bp Piotr Libera podczas II Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba w Koziebrodach. Wzięło w niej udział ponad 200 mężczyzn różnych stanów i zawodów. Hasłem były słowa: „Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec”.

Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba przewodniczył bp Piotr Libera. Wyjaśnił, jak należy rozumieć „męską pobożność”: pobożny, to „żyjący po-Bożemu”. W historii są liczne przykłady, jak mężczyźni potrafili krzewić w sobie i swoich potomkach dar pobożności, „życia po Bożemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję