Reklama

ŚDM w Częstochowie na naszych łamach

Niedziela była w samym centrum wydarzeń VI Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze. Była też jednym z niewielu – jeśli nie jedynym – polskich tytułów, które tak szczegółowo zapowiadały i relacjonowały spotkanie młodych z Janem Pawłem II i publikowały treść wystąpień oraz rozważań Ojca Świętego.

Tematy związane z ŚDM w Częstochowie pojawiły się już w numerze na 11 sierpnia 1991 r., kiedy w polskich diecezjach trwały dni poprzedzające ŚDM, i publikowane były w kilku kolejnych wydaniach pisma. Przejrzeliśmy je nie tylko z sentymentem, ale i prawdziwym uznaniem dla jej ówczesnych redaktorów i autorów, którzy poza informowaniem potrafili oddać atmosferę tego historycznego spotkania młodych świata z Ojcem Świętym. „Trzeba dotknąć świętych murów sanktuarium, aby zrozumieć, jak bije serce młodego człowieka w sercu jego Matki i Królowej” – napisali w zaproszeniu na spotkanie ojcowie paulini, stróże Jasnej Góry. „Takiej liczby ludzi jeszcze w Częstochowie nigdy nie było, tym bardziej gdy dorzucimy przymiotnik: młodych, tym bardziej gdy dodamy określenie: z całego świata...” – relacjonowaliśmy na łamach numeru z datą 25 sierpnia.

Niedziela sprzed 30 lat miała również wymiar niezwykle praktyczny. Wystarczy spojrzeć na Informator VI Światowego Dnia Młodzieży wydrukowany w 34. numerze z 11 sierpnia 1991 r., w którym zarówno przybywający do Częstochowy, jak i goszczący ich mieszkańcy miasta otrzymali m.in.: plan miasta z zaznaczonymi na nim kościołami stacyjnymi, harmonogram katechez poprzedzających ŚDM, program spotkania z Ojcem Świętym oraz imprez kulturalnych towarzyszących wydarzeniu, jak też informacje nt. pomocy medycznej czy specjalnej komunikacji uruchomionej przez miasto.

2021-08-10 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym o. Pio

2022-09-22 11:18

[ TEMATY ]

św. o. Pio

pl.wikipedia.org

Jak pięknie i dobrze jest żyć, mając pewność, że Ktoś wszystko przemyślał i zna sens. Wszędzie działa bowiem Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym Ojciec Pio.

Przez przypadek cię spotkałem…, przypadkiem się dowiedziałem, że…, przypadkiem zdarzyło się… Często słowa te można usłyszeć z ust wielu ludzi, może nawet sami je wypowiadamy. Zrządzenie losu, splot wydarzeń, traf, pech – to im przypisujemy niekiedy winę za zdarzenia, które nas spotykają… Czy naprawdę przypadek rządzi naszym życiem, wyborami i doświadczeniami?

CZYTAJ DALEJ

Nie marnować żywności

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 31

[ TEMATY ]

homilia

DVIDSHUB / Foter.com / CC BY

Dzisiejsza liturgia słowa Bożego przypomina nam o przemijalności życia ludzkiego i o Bożej odpłacie za nasze czyny. W perspektywie rzeczy ostatecznych, którymi są śmierć, sąd, niebo albo piekło, Pan Jezus przestrzega nas przed niebezpieczeństwem beztroskiego i pełnego dobrobytu życia. Winą bogacza z dzisiejszej ewangelicznej przypowieści nie było to, że posiadał wielki majątek, lecz to, że pławił się w luksusie, a nie pomógł cierpiącemu i głodującemu żebrakowi, który leżał u bram jego pałacu.

CZYTAJ DALEJ

Zabawa: zakończyło się Zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2022-09-25 15:38

[ TEMATY ]

KSM

Karol Porwich/Niedziela

Młodzież i księża odpowiedzialni za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) w Polsce zakończyli dziś w Zabawie k. Tarnowa trzydniowe Zebranie Krajowej Rady organizacji. W sanktuarium patronki KSM bł. Karoliny Kózkówny dyskutowano o przyszłości stowarzyszenia. Podczas spotkania wręczono doroczne ordery im. Ks. Prałata Antoniego Sołtysika.

Tematem przewodnim spotkania była strategia stowarzyszenia. KSM-owicze dyskutowali o tym, jak - w płaszczyźnie parafialnej, diecezjalnej i ogólnopolskiej - tworzyć młodzieżową, kościelną organizację, która będzie odpowiadała na potrzeby młodych na dzisiejsze czasy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję