Reklama

Odwiedź w okolicy:

Staniątki

Wieś w sąsiedztwie Puszczy Niepołomickiej. Niegdyś wieś duchowna, własność Opactwa Benedyktynek. Według legendy, powstanie jej nazwy wiąże się z osobą św. Wojciecha, który miał tędy wędrować w 997 r. w drodze do Prus. Gdy zatrzymał swój orszak na wypoczynek, miał wypowiedzieć słowa: „Udielamy tady staniatky”. Warto odwiedzić kościół i zespół klasztorny Benedyktynek, w którym znajduje się również muzeum. 28,5 km od Hebdowa.

Racławice

Wieś na Wyżynie Miechowskiej, miejsce bitwy z 1794 r., stoczonej podczas insurekcji kościuszkowskiej. Warta odwiedzenia choćby ze względu

na pole bitwy oraz zespół dworski w Racławicach i dworek w pobliskich Wrocimowicach, a także XVIII-wieczny kościół Świętych Piotra i Pawła oraz kopiec Kościuszki. 30 km od Hebdowa.

Kazimierza Wielka

Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1320 r. Warta jest odwiedzenia ze względu na zabytki: kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z 1633 r., XIX-wieczny zespół pałacowy, wieżę mieszkalną z 1888 r., nazywaną basztą lub okrąglakiem – obecnie mieści się w niej siedziba Muzeum Ziemi Kazimierskiej, oraz park dworski z XVIII wieku. 18 km od Hebdowa.

Wiślica

Przez miasto przebiega Małopolska Droga św. Jakuba oraz Via Jagiellonica – średniowieczny szlak handlowy łączący stolice państwa polsko-litewskiego – Kraków i Wilno. Wśród zabytków, które warto obejrzeć w mieście, są: kolegiata Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1350 r. – ufundowana przez Kazimierza Wielkiego ponoć jako pokuta za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki, dom Długosza z XV wieku, w którym mieści się m.in. wiślickie muzeum, oraz pozostałości romańskiego kościoła św. Mikołaja. 37 km przez DW 776.

Bochnia

Miasto na granicy Kotliny Sandomierskiej i Podgórza Bocheńskiego. Słynie przede wszystkim z zabytkowej, czynnej od XIII wieku do 1990 r., kopalni soli, która jest udostępniona do zwiedzania. Można tu również podziwiać wiele zabytkowych domów, kolegiatę św. Mikołaja oraz dawny klasztor Dominikanów, w którym mieści się muzeum miejskie. 27,5 km od Hebdowa.

Reklama

Śmiłowice

Początkowo osada należała do uposażeń opata benedyktynów z Tyńca. Ostatnimi właścicielami dóbr śmiłowickich i pałacu byli Aniela i Juliusz Zdanowscy; obecnie mieści się w nim prywatny hotel. W parku otaczającym pałac rośnie kasztanowiec czerwony – bardzo rzadka odmiana tego drzewa. 2,2 km od Hebdowa.

Skalbmierz

Według legendy, fundatorem osady i miejscowego kościoła był palatyn Bolesława Krzywoustego – Skarbimir, rycerz żyjący na przełomie XI i XII wieku. W mieście warto zobaczyć m.in. kościół św. Jana Chrzciciela z XV wieku oraz jeden z nielicznych w Europie ćwierćkolisty rynek, należący do zabytkowego układu urbanistycznego miasta. 23,6 km od Hebdowa.

Nowy Wiśnicz

Notowany był już w XII wieku jako wieś klasztorna. Prawa miejskie otrzymał w 1616 r. za sprawą Stanisława Lubomirskiego. Warto tu przyjechać choćby dla zabytkowych zespołów: kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i klasztornego Karmelitów, najbardziej jednak do Nowego Wiśnicza przyciąga zamek – największy, po Wawelu, w Małopolsce. 33,8 km od Hebdowa. /m.k.

Coś na ząb

Jesteśmy na terenie, gdzie przenikają się kuchnie świętokrzyska z małopolską, okraszone typową kuchnią krakowską – możemy zatem liczyć w podróży na różnorodność smaków. Świętokrzyska zalewajka, kotlet ze schabu po wiśnicku, maczanka po krakowsku czy rosół z pierożkami i borowikiem otwierają długą listę specjałów. Zapewne skusi nas i tajemniczo brzmiący liptauer, a jeśli dobrze poszukamy, to w okolicy znajdą się też obwarzanki krakowskie.

2021-08-10 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Warsztaty dla mam

2022-12-07 07:12

[ TEMATY ]

kobiecość

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

Fundacja Edueko

ks. Rafał Mocny

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Fundacja Edueko zorganizowała kolejne spotkanie w ramach projektu „Łączymy to, co najważniejsze”.

Spotkanie odbyło się w Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach. Były to kolejne warsztaty dla mam „Mama córce, kobieta kobietce”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję