Reklama

Prasa zagraniczna

Kościoły będą dla wszystkich

Kilka krajów wprowadziło już regulacje, zgodnie z którymi wiele miejsc użyteczności publicznej będzie dostępnych tylko dla osób zaszczepionych. Jednym z nich są Włochy, gdzie tzw. Green Pass zaczął obowiązywać od niedawna. Co z kościołami? Episkopat Włoch zapewnił, że covidowy paszport nie będzie wymagany do udziału w Mszach św., nabożeństwach i procesjach religijnych. W kościołach nadal będą obowiązywać istniejące już zasady sanitarne: maseczki, dystans społeczny, zakaz przekazywania sobie znaku pokoju i Komunia św. wyłącznie na rękę.

RIPT
Irlandzkie non possumus

Kościół w Irlandii wreszcie powiedział stanowcze „nie” rządowi. Biskupi wielu diecezji zezwolili na udzielanie sakramentów świętych, przede wszystkim chrztów, I Komunii św. i bierzmowania, w podległych sobie diecezjach. Przypomnijmy, że w Irlandii zarządzenia władz w związku z pandemią dotyczące potrzeb duchowych ludzi były najsurowsze w całej Europie. Kościoły i inne miejsca kultu były przez długie tygodnie pozamykane. Biskupi wyrazili też niezadowolenie ze sposobu, w jaki władze polityczne komunikują się ze wspólnotą wierzących – dostrzegają w tym znak wielkiej niechęci polityków. Jeszcze w czerwcu władze zapowiadały, że od lipca możliwe będą chrzty, I Komunie św. i bierzmowania, a na początku lipca – nagle i bez zapowiedzi – zmieniły zdanie. Wywołało to gwałtowne reakcje wiernych i księży. Biskupi podkreślili, że wszystkie uroczystości w Kościołach będą się odbywały w ścisłym rygorze regulacji sanitarnych. Z groźnych pomruków władz można wnioskować, że służby państwowe będą patrzyły księżom na ręce.

THE CONVERSATION
Oblicza postu

W tradycji chrześcijańskiej post i wyrzeczenie odgrywają ważną rolę, choć często nawet przez samych wierzących niedocenianą. Znamy post piątkowy. Nieobcy jest nam Wielki Post. Mamy post jakościowy i ilościowy. Te praktyki mają prowadzić do pogłębienia życia duchowego i rozwoju wiary, ale mają jeszcze inne, bardziej praktyczne i przyziemne znaczenie – post jest zdrowy. I właśnie to odkrywa współczesna świecka kultura, która coraz częściej promuje umartwienie pokarmowe jako środek poprawiający metabolizm, a nawet zapobiegający chorobom. To po prostu zdrowszy styl życia. Świecki post ma coraz częściej także inne motywy. Jest przedstawiany jako działanie pro-eko. W jakim sensie? – zapyta ktoś. Ano w tym, że hodowla zwierząt – składnik naszej diety to mięso – odpowiada za część emisji CO2 do atmosfery. Ograniczenie spożycia mięsa równa się zatem ograniczeniu emisji groźnego gazu cieplarnianego. W laickiej Francji np. rozważa się wprowadzenie jednego dnia bezmięsnego do stołówek szkolnych właśnie z tego powodu.

Reklama

France 24
Ukraińskie kłopoty

Sytuacja religijna na Ukrainie nadal daleka jest od spokoju. Pokazała to liczna, 20-tysięczna manifestacja prawosławnych, duchownych i świeckich deklarujących związek z patriarchatem moskiewskim. 27 lipca ten wielki marsz przeszedł ulicami Kijowa. Zdaniem analityków, była to manifestacja siły prawosławnych wiernych Moskwie. Miała ona na celu dwie rzeczy. Po pierwsze – była związana z sierpniową wizytą na Ukrainie patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I. Prawosławni duchowni chcieli pokazać honorowemu zwierzchnikowi światowego prawosławia, że popełnił błąd, nadając autokefalię Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej i że takie są odczucia większości wyznawców, którzy nadal są wierni Moskwie. Po drugie – był to sygnał dla Rosji, aby ich nie opuszczała. W kontekście niedawnego amerykańsko-niemieckiego porozumienia w sprawie gazociągu Nord Stream 2 – które oznacza praktycznie jego uruchomienie, na czym największe straty poniesie Ukraina – może to być sygnał kolejnej ofensywy środowisk rosyjskich na Ukrainie.

aciafrica
Piekło na ziemi

Jak wynika z najnowszego raportu nigeryjskiego Society for Civil Liberties and the Rule of Law, Nigeria staje się najgroźniejszym miejscem do życia dla chrześcijan w skali świata. Władze polityczne tego państwa nie radzą sobie z tą sytuacją. Skutek jest taki, że od 1 stycznia do 18 lipca życie straciło 3462 chrześcijan, a islamiści zaatakowali 300 kościołów. Każdego dnia chrześcijanie opłakiwali morderstwa 17 swoich braci w wierze, zarówno świeckich, jak i duchownych. W tym czasie śmierć poniosło 10 księży i protestanckich pastorów.

2021-08-10 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów molestowania

2022-09-22 08:52

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kancelaria adwokacka reprezentująca ks. Mirosława Króla, kanclerza polonijnego ośrodka w Orchard Lake w Michigan w USA w przesłanym KAI oświadczeniu stwierdza, że - szeroko komentowana w niektórych środowiskach dziennikarskich i w powstałych w tym zakresie publikacjach - sprawa rzekomych nadużyć Księdza została oficjalnie zakończona i zamknięta.

„Toczyła się ona z powództwa cywilnego. Co istotne, nigdy w tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów kryminalnych. Rzeczone postępowanie, a co za tym idzie zgromadzony w jego ramach materiał dowodowy, nie doprowadziło zatem do potwierdzenia kłamliwych oskarżeń kierowanych pod adresem ks. Mirosława Króla oraz władz polonijnego ośrodka w Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Kto jest bogaty przed Bogiem?

2022-09-21 08:03

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Ewangelia

Marcin Magdziak/fotolia.com

Dzisiejsza Ewangelia stawia przed nami dwie postacie: Łazarza i bogacza. Ich losy splotły się ze sobą. Żyli bardzo blisko siebie, ale zarazem jakby w dwóch odmiennych światach. Widywali się codziennie, a mimo to byli od siebie daleko. Znamienne jest to, że Jezus zna imię Łazarza, ale nie podaje imienia bogacza. Z ewangelicznego opisu dowiadujemy się, że bogacz to człowiek, który żyje bardzo dostatnio. Używa bogactwa, przyjemności i zabawy. Żadne troski nie mącą mu dobrego samopoczucia. Jego życie to wręcz ideał, do którego dążyli nie tylko jemu współcześni, ale który wciąż chce osiągnąć tak wielu. Łazarz natomiast nie ma nic. Jego ciało jest pokryte wrzodami, psy liżą jego rany. Przechodzący okazują mu pogardę i obojętność. Żyje z jałmużny u progu pałacu bogacza.

CZYTAJ DALEJ

Zabawa: zakończyło się Zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2022-09-25 15:38

[ TEMATY ]

KSM

Karol Porwich/Niedziela

Młodzież i księża odpowiedzialni za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) w Polsce zakończyli dziś w Zabawie k. Tarnowa trzydniowe Zebranie Krajowej Rady organizacji. W sanktuarium patronki KSM bł. Karoliny Kózkówny dyskutowano o przyszłości stowarzyszenia. Podczas spotkania wręczono doroczne ordery im. Ks. Prałata Antoniego Sołtysika.

Tematem przewodnim spotkania była strategia stowarzyszenia. KSM-owicze dyskutowali o tym, jak - w płaszczyźnie parafialnej, diecezjalnej i ogólnopolskiej - tworzyć młodzieżową, kościelną organizację, która będzie odpowiadała na potrzeby młodych na dzisiejsze czasy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję