Reklama

Czy wiecie, że...

...wysoko w Andach znajduje się posąg, który zjednoczył dwa zwaśnione narody? Jest to zarazem jedna z najwyżej na świecie usytuowanych rzeźb przedstawiających Jezusa.

W drugiej połowie XIX wieku Argentyna i Chile toczyły spory o wytyczenie granicy w Andach. Konflikt eskalował do tego stopnia, że tylko krok dzielił oba kraje od wojny. W najbardziej newralgicznym momencie sporu papież Leon XIII wystosował encyklikę, w której apelował o pokój i harmonię na świecie, a zarazem wzywał do większego nabożeństwa do Chrystusa Odkupiciela. Odpowiedzią na papieski apel była inicjatywa wzniesienia posągu Chrystusa Odkupiciela Andów, który pojednałby oba narody. Pierwotnie posąg miał stanąć w argentyńskiej części Andów, ale gdy udało się wypracować pojednawcze rozwiązanie sporu, prezydenci obu państw przystali na to, by statuę ustawić na bezkonfliktowo wytyczonej granicy.

Czterotomową rzeźbę wraz z cokołem w wysokie pasma górskie przewieziono na mułach na wysokość 3854 m n.p.m. W 1904 r. stanęła ona na przełęczy Uspallata. Została tak ustawiona, że Jezus patrzy wzdłuż linii granicznej, w lewej ręce trzyma krzyż, prawą zaś ma uniesioną w geście błogosławieństwa. Andyjski posąg wyraża pragnienie, aby pokój między oboma narodami trwał wiecznie.

Statua Chrystusa Odkupiciela Andów ma 7 m wysokości, a cokół, na którym została ustawiona – 6 m. Jej historia sprawiła, że stała się ikoną Andów i dążenia do pokoju na świecie. Replika posągu znajduje się w Pałacu Pokoju w Hadze, który jest siedzibą m.in. Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

2021-08-10 14:01

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym

2022-09-25 10:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.

Modlitwa o pokój, za zabitych, rannych i wszystkich dotkniętych działaniami zbrojnymi na Ukrainie zanoszona jest nieustannie na Jasnej Górze przez paulinów i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, którzy wciąż zapewniają, że chcą „opatrywać ukraińskie rany modlitwą”. Każdego dnia o 15.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiana jest Msza św. o pokój, odmawiany jest różaniec i Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

2022-09-25 19:41

[ TEMATY ]

policja

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 25 września odbyły się XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Mszy św. na Wałach Jasnogórskich przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji. W homilii zaapelował o wsparcie społeczne i prawne dla policjantów, którzy często fałszywie oskarżeni muszą dowodzić swej niewinności przed sądami. – Policjant stojąc na straży prawa ma prawo oczekiwać, że ustawodawstwo będzie sprzymierzeńcem jego pracy i służby – podkreślił.

Eucharystię poprzedziło złożenie wieńców przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz apel pamięci przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie wspominano m.in. funkcjonariuszy policji oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję