Reklama

Wyświęcony na Sołowkach

„Odczułem, że główna siła, jaką mogę służyć Bogu w zamknięciu, to Święta Ofiara” – zapisał w swoich wspomnieniach Donat Nowicki.

Jan Paweł II beatyfikował 27 czerwca 2001 r. we Lwowie 28 grekokatolików, w tym 27 ofiar systemu sowieckiego i nazistowskiego. Jedną z nich był biskup męczennik Leonid Fiodorow, którego życie w dramatycznych okolicznościach splotło się z losem Polaka zafascynowanego chrześcijańskim Wschodem.

W łagrze na Wyspach Sołowieckich władyka Fiodorow heroicznie organizował życie religijne. Dokonał też rzeczy wręcz niewiarygodnej: potajemnie wyświęcił na diakona w obrządku greckokatolickim Donata Nowickiego. Później wystarał się, aby diakona Nowickiego wyświęcił na kapłana więziony na Sołowkach bp Boleslavs Sloskans, administrator apostolski diecezji mohylewskiej i mińskiej, obecnie sługa Boży.

17 sierpnia br. mija 50. rocznica śmierci ks. Nowickiego. Kim był ten człowiek, który już w latach 20. ubiegłego wieku marzył o zjednoczeniu Cerkwi prawosławnej z Kościołem katolickim? Urodził się w Moskwie w 1893 r., w polskiej rodzinie mieszczańskiej. Ukończył wydział matematyczno-fizyczny na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, wstąpił tam też do seminarium katolickiego, które jednak po roku opuścił. W latach 1916-17 służył jako oficer w carskiej armii. W roku rewolucji październikowej ożenił się z Anatolią Bouffal. Wbrew obco brzmiącemu imieniu i nazwisku była ona Polką i katoliczką, kobietą znakomicie wykształconą. Po latach wraz z mężem zaangażowała się w działalność katolickiej parafii obrządku wschodniego w Moskwie, na który małżonkowie przeszli w 1922 r. Życie religijne i intelektualne ogniskowało się tam wokół małżeństwa Anny i Władimira Abrikosowów. On został wyświęcony na kapłana, ona stanęła na czele pierwszej żeńskiej wspólnoty zakonnej obrządku bizantyjskiego. Małżeństwo Nowickich aktywnie wspierało Abrikosowów, których działalność przyciągała coraz więcej moskiewskiej inteligencji. Środowisko to rozważało możliwość pojednania Cerkwi prawosławnej z Kościołem katolickim. Katolicy obrządku bizantyjskiego, znający mentalność i teologię prawosławną, mogli pełnić rolę pomostu w tym dziele. Takiego stanu rzeczy nie mogła tolerować władza sowiecka, toteż w 1923 r. zlikwidowała parafię, a proboszcza, siostry zakonne i grupę świeckich skazała na zesłanie.

Reklama

W tym gronie znalazł się Donat Nowicki z wyrokiem 10 lat zsyłki. Osiem lat później, pod zarzutem organizowania pomocy zesłańcom, została aresztowana i skazana na trzy lata zsyłki jego żona.

Wyspy Sołowieckie na Morzu Białym to synonim piekła zgotowanego setkom tysięcy ludzi przez system, który chełpił się tym, że zaprowadzi sprawiedliwość i szczęście na ziemi. Trafiali tam wierzący, głównie duchowieństwo prawosławne. Aż trudno uwierzyć, że wycieńczeni pracą ludzie, którzy z głodu ogryzali korę z drzew, zdobywali się na wysiłek uczestniczenia w modlitwach, także w Mszach św. odprawianych w lesie. Kapłanowi katolickiemu musiało wystarczyć 5-6 kropli wina, które dostarczała w paczkach, do czasu aresztowania, Anatolia Nowicka.

Jej mąż wykazał się bohaterstwem, odmawiając współpracy z GPU. Po potajemnych święceniach kapłańskich 7 września 1928 r. odprawił w łagrze ok. tysiąca Mszy. Uważał, że kapłaństwo przyjęte w czasach prześladowania Chrystusowego to wyjątkowy dar. „Odczułem, że główna siła, jaką mogę służyć Bogu w zamknięciu, to Święta Ofiara” – zapisał w swoich wspomnieniach.

Małżonkowie Nowiccy mieli ogromne szczęście, unikając losu milionów łagierników zamęczonych na „nieludzkiej ziemi”. 15 września 1932 r. znaleźli się w grupie więźniów politycznych objętych wymianą między Związkiem Sowieckim i Polską. W latach 1932-39 ks. Nowicki był proboszczem parafii bizantyjsko-słowiańskiej w Torokaniach, w diecezji pińskiej. Podczas okupacji działał w konspiracji jako kapelan AK. Po wojnie pracował w parafiach rzymskokatolickich na terenie archidiecezji warszawskiej. Przez wiele lat był wykładowcą języka i kultury rosyjskiej w seminarium Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 50. ubiegłego wieku był ekspertem prymasa Stefana Wyszyńskiego w sprawach Kościołów prawosławnego i greckokatolickiego. Małżonkowie Nowiccy mieszkali w podwarszawskim Izabelinie. Spoczęli we wspólnej mogile na tamtejszym cmentarzu.

2021-08-10 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Trwają na modlitwie różańcowej

2022-09-25 13:12

Małgorzata Pabis

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

    W sobotę – 24 września – już po raz trzynasty do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Jan Zając, a koncelebrowało ją 40 kapłanów.

    Zebranych w bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mówił: - Wielka to radość, gdy ta bazylika wypełnia się waszą obecnością. Serdecznie witam wszystkich zaangażowanych w dzieło Żywego Różańca. To dzięki wam Różaniec żyje, jest waszym towarzyszem każdego dnia, rozważając tajemnice życia Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. Przybywacie tutaj, aby stanąć przed Jezusem Miłosiernym i dziękować za dar modlitwy różańcowej i wszystkie łaski przez nią wybłagane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję