Reklama

Tu bije serce młodego Kościoła

Przybyliśmy tu, aby naładować swoje akumulatory – powiedział kard. Robert Sarah, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, do uczestników 32. Międzynarodowego Festiwalu Młodych w Medjugorie.

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 53

Ks. Marian Kostrzewa

Na trwające od 1 do 6 sierpnia spotkanie przybyli młodzi z 23 krajów Europy, Ameryki Północnej i Łacińskiej oraz z Ziemi Świętej. Towarzyszyło im hasło: „Co dobrego mam czynić?”. Do uczestników skierował list papież Franciszek – zachęcił w nim młodzież, by na wzór Matki Bożej niosła Chrystusa w świat i czyniła ze swego życia dar dla innych. Nawiązał do historii bogatego młodzieńca, który odszedł smutny po spotkaniu z Jezusem. Ojciec Święty przypomniał, że młody człowiek miał odwagę stawiania słusznych pytań, ale nie potrafił zrezygnować z siebie samego i swoich bogactw, by związać się z Chrystusem i dzięki tej drodze odkryć pełnię szczęścia. Franciszek apelował, by młodzi nie bali się oddać swej młodości w ręce Jezusa i podążać za Nim.

Odradzają się duchowo

Eucharystii rozpoczynającej tegoroczne spotkanie przewodniczył kard. Robert Sarah. Wraz z nim koncelebrowało Mszę św. kilkunastu biskupów i 266 księży. Zwracając się do zebranych, hierarcha zauważył: – Poczuliśmy potrzebę udania się na tę pielgrzymkę, która jest jak ćwiczenia duchowe, ponieważ żyjemy zanurzeni w świecie, który próbuje żyć bez Boga, podczas gdy my pragniemy spotkać Pana; przybyliśmy tu, aby naładować swoje akumulatory, abyśmy mogli lepiej żyć w Jego obecności i świadczyć o promieniowaniu Prawdy i Bożego Miłosierdzia. Kardynał Sarah zapewnił młodych, że znający ludzkie serca Jezus chce odpowiedzieć na ich najgłębsze pragnienia, i apelował: – Zaufajmy Mu i bądźmy przekonani, że cała reszta, a więc Jego łaska i wieczne szczęście, będzie nam dodana.

W spotkaniu najliczniejszą grupę stanowili Polacy. W tym gronie byli m.in. licealiści z Tarnowa z ks. Marianem Kostrzewą, który uczy ich religii. Kapłan od kilku lat przyjeżdża na festiwal do Medjugorie. W rozmowie z Niedzielą podkreślił: – W Medjugorie, gdzie bije serce młodego Kościoła, można się duchowo odrodzić, spotkać się z Bogiem, z Maryją, umocnić wiarę. Zauważył, że w miejscu objawień Matki Bożej młodzi mają wypełniony czas. Program poszczególnych dni festiwalu składa się z dwóch bloków: przedpołudniowego (modlitwa, śpiew z udziałem międzynarodowej orkiestry i chóru, katecheza, świadectwa) i popołudniowo-wieczornego (Różaniec, Eucharystia, adoracja, modlitwy ze świecami i przed krzyżem, przedstawienie filmowe). Odnosząc się do programu formacyjnego, ks. Kostrzewa zaznaczył: – Kiedyś ktoś powiedział w Medjugorie, że nawet Duch Święty potrzebuje 5 dni, żeby coś zmienić w człowieku.

Reklama

Dzieją się cuda

Kapłan przyznał, że księża, dla których jest to także szczególne miejsce, spędzają bardzo dużo czasu na spowiadaniu pielgrzymów. – Tu nie ma kratek, a młodzi tak lubią: usiąść obok księdza i porozmawiać. To pomaga im się otworzyć – powiedział i zaznaczył, że dużo osób się tu spowiada. – Jakby ktoś szukał tu cudów, to szczególnymi są pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty – stwierdził.

Gdy zapytałam, jaka jest współczesna młodzież w Kościele, ks. Marian odpowiedział: – Oni są weseli, radośni, bo dobrze trafili, bo odpowiedzieli na zaproszenie i wspólnie z kapłanami tu przyjechali. Dodał, że właśnie w Medjugorie młodzi uświadamiają sobie, jaką rolę odgrywają w życiu człowieka Pan Bóg i wiara w Niego. Tu doceniają rolę Kościoła, kapłanów i wspólnoty.

2021-08-10 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na „Anioł Pański”: zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie

2022-09-25 11:02

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie Mszy św. w Materze Ojciec Święty zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na udręczonej wojną Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie. Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zaapelował także o otoczenie ich troską.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Czy jest powrót po apostazji?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 51

[ TEMATY ]

apostazja

Karol Porwich/Niedziela

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Złożyłem apostazję (pracowałem w Niemczech i nie chciałem płacić podatku na Kościół). Teraz chcę wrócić do Kościoła. Co mam zrobić?

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko: żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy

2022-09-25 17:55

[ TEMATY ]

uchodźcy

Ks. Jakub Nagi

W kolejce do bezpiecznego świata

W kolejce do bezpiecznego świata

W intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy modlił się w koszalińskiej katedrze bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek. Żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy, ma twarz matki z dzieckiem uciekającej z Ukrainy, przerażonej Kurdyjki z dziećmi leżącej w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Dziś, 25 września, Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Kreśląc migracyjny obraz Polski, Europy i całego świata bp Krzysztof Zadarko przestrzegał przed obojętnością na ludzkie dramaty ukryte w anonimowych liczbach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję