Reklama

Specjalista radzi

Witaj w domu

Niecierpliwie wyczekiwany dzień, kiedy mama i nasze nowo narodzone dziecko przyjadą ze szpitala do domu, jest zwykle poprzedzony pełnymi emocji przygotowaniami.

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 56

[ TEMATY ]

dziecko

Adobe Stock

Przygotowania to zakup wyprawki oraz zorganizowanie domowej przestrzeni w taki sposób, by najmłodszy członek rodziny czuł się jak najlepiej. Logistycznie rzecz ujmując – trzeba zapewnić noworodkowi spokojne miejsce do snu, karmienia go i do zabiegów pielęgnacyjnych, czyli przewijania i kąpieli. W ferworze przygotowań nie zapominajmy jednak, że dziecko potrzebuje również naszej bliskości i czułości. Ta ważna sprawa jest doceniana także na oddziałach położniczych, gdzie coraz częściej tuż po porodzie zapewnia się noworodkowi i mamie bliski kontakt na zasadzie „skóra do skóry”. Coraz więcej oddziałów neonatologicznych jest zorganizowanych w systemie „rooming in”, by noworodek i mama mogli przebywać razem. Również w domu rodzice powinni stworzyć warunki, aby być blisko niemowlaka, obserwować go i cieszyć się nim. Stres, który przeżywają młodzi rodzice, wynikający z obawy, czy podołają nowym obowiązkom, nie powinien skłaniać do zakupu reklamowanych gadżetów i sprzętu, którego zdrowo rozwijające się dziecko tak naprawdę nie potrzebuje.

Niezbędne jest na pewno dziecięce łóżeczko z materacykiem – ważne, aby miało ono atest gwarantujący bezpieczne użytkowanie zarówno pod względem konstrukcji, jak i materiałów, z których zostało wykonane. Łóżeczko ustawiamy tak, aby dziecko miało zapewniony dobry dopływ powietrza, ale nie było narażone na przeciągi i intensywne światło. Noworodek przyzwyczaja się do światła stopniowo, dlatego zadbajmy o to, aby oświetlenie pokoju było łagodne i nie raziło go w oczy. Chronimy go również od ostrych dźwięków i hałasów. Najlepiej, gdy łóżeczko ustawimy w pokoju, w którym nie ma telewizora ani grającego sprzętu, bo niemowlę potrzebuje spokoju i ciszy. Gdy przygotowujemy pokój dla noworodka, nie róbmy remontu i nie malujmy go tuż przed przyjazdem dziecka ze szpitala. Jeżeli remont jest konieczny, wykonajmy go kilka tygodni wcześniej i w taki sposób, aby mama i dziecko nie byli narażeni na wdychanie oparów farb czy innych chemikaliów.

Reklama

Ważnym elementem jest wygodny fotel, na którym mama będzie karmić dziecko. Nasz szpital, tak jak wiele innych placówek, promuje karmienie piersią. Jest to najlepszy sposób żywienia dziecka, ponieważ zapewnia mu wszystkie składniki potrzebne na danym etapie rozwoju. Podczas karmienia dziecka piersią na żądanie, czyli zawsze wtedy, kiedy jest głodne lub chce pić, mama musi mieć miejsce, gdzie w każdej chwili będzie mogła wygodnie usiąść, by je nakarmić. Do codziennej kąpieli dziecka konieczna jest wanienka, ewentualnie duża miska. Zmianę pieluszek ułatwi przewijak, który może być osobnym sprzętem, ale może mieć formę nakładki na łóżko lub komodę. Podobnie jak łóżeczko powinien mieć atest.

Gdy kompletujemy sprzęt i ubranka dla dziecka, nie ulegajmy pokusie kupowania ich w nadmiarze. Pierwsza wyprawka powinna obejmować tylko niezbędne ubranka: po kilka sztuk body, śpioszków, kaftaników, koszulek, ponieważ niemowlę szybko z nich wyrośnie. Ważne, aby były wykonane z czystej bawełny, podobnie jak pościel czy ręczniki przeznaczone dla dziecka. Potrzebny będzie też strój na spacery – w zależności od pory roku – sweterek, spodenki i czapeczka lub kombinezon. Wyposażenie noworodka to, oczywiście, także bawełniane pieluszki wielokrotnego użytku. Obecnie powszechnie stosowane są pampersy, ale wielu specjalistów uważa, że nie powinno się korzystać wyłącznie z pieluch jednorazowych. Są one bardzo przydatne na spacerze czy w podróży, ale niemowlęta, zwłaszcza najmłodsze, nie powinny mieć ich na sobie stale.

Notowała: Anna Wyszyńska

2021-08-10 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: jedna Msza dziennie za nienarodzone dzieci

[ TEMATY ]

Msza św.

dziecko

Adobe Stock

Słowacki Kościół i organizacje pro-life coraz bardziej angażują się w obronie życia nienarodzonego. W tej intencji w wielu miastach kraju codziennie będzie sprawowana Eucharystia.

Inicjatywa promowana przez Międzynarodowe Forum dla Życia zbiera także środki na wsparcie finansowe dla kobiet oczekujących potomstwa i organizacji, które im pomagają.

CZYTAJ DALEJ

Ludzkie czyny i Boża łaska

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu nie jest jakąś pocztówką z pozaziemskich krain, Nieba i Otchłani. Jezus w ten obrazowy sposób uczy nas jednak kilku prawd. Po pierwsze – istnieje związek między naszymi czynami w życiu doczesnym a tym, czego doświadczymy po śmierci. Po drugie – choć słusznie Kościół wskazuje na miłosierdzie Boże, to pozostaje prawdą, że Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze. Po trzecie – wykorzystujmy zwyczajne okazje, by się nawracać, a nie czekajmy na jakieś nadzwyczajne znaki, myśląc, że jeszcze mamy czas. Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi” napisał: „Obydwie – sprawiedliwość i łaska – muszą być widziane w ich właściwym wewnętrznym związku. Łaska (...) nie jest gąbką, która wymazuje wszystko, tak że w końcu to, co robiło się na ziemi, miałoby w efekcie zawsze tę samą wartość. (...) Na uczcie wiekuistej złoczyńcy nie zasiądą ostatecznie przy stole obok ofiar, tak jakby nie było między nimi żadnej różnicy” (nr 44). Nie znaczy to, że wysyłamy kogoś do piekła. Wręcz przeciwnie! Modlimy się za największych grzeszników, aby ostatecznie otworzyli się na miłosierdzie Tego, który ich sądzi. Z drugiej jednak strony chrześcijanin nie może popadać w cynizm i zadufanie, że jakoś to będzie, bo przecież Bóg nam wszystko przebaczy. W pierwszym czytaniu prorok Amos przestrzega: „Biada beztroskim na Syjonie i dufnym na górze Samarii”. Mamy żyć w bojaźni Bożej. Przy czym bojaźń to nie lęk, który nas paraliżuje, ale postawa pokory wobec nieskończonego, świętego Boga. Paweł Apostoł w Liście do Tymoteusza pisze o Bogu: „Jedyny Władca, Król królujących i Pan panujących, jedyny mający nieśmiertelność, który zamieszkuje światłość niedostępną, którego żaden z ludzi nie widział ani nie może zobaczyć”. A jeśli Bóg zaprasza cię do wiecznej wspólnoty z sobą, to możesz tylko wykrzyknąć jak psalmista: „Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego”. Wszystko jest bezinteresowną łaską Boga, który nas ukochał. Takiemu postawieniu sprawy zdaje się przeczyć inne zdanie z drugiego czytania: „Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne”. Tak jakbyśmy mieli własnymi wysiłkami pójść do nieba. Sprzeczność jest tylko pozorna. Bo z jednej strony bez Bożej łaski nie możemy zostać zbawieni. Z drugiej jednak – Bóg zbawia nas nie jakby obok nas, a tym bardziej nie wbrew nam. Jesteśmy wezwani do współpracy z Bogiem, a ta współpraca oznacza m.in. „walkę o wiarę”. Łaska nie przekreśla ludzkiej wolności, ale ją uwypukla i nadaje jej kierunek oraz sens.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Przy kawie z biskupem

2022-09-25 21:41

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Nowonarodzeni

Agata Zawadzka

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Gorzowianie mieli dzisiejszego wieczoru niecodzienną okazję na spotkanie z wyjątkowym gościem.

Na dziedzińcu plebanii katedralnej, przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, mogli porozmawiać z nowym biskupem pomocniczym diecezji Adrianem Putem. Był czas na pytania, odpowiedzi i oczywiście uwielbienie. Całe spotkanie poprowadziła wspólnota Nowonarodzeni oraz Sebastian Stempniewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję