Reklama

Wiadomości

Prawnik wyjaśnia

Jak długo jest ważny kurs przedmałżeński?

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 57

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jaka jest ważność kursu przedmałżeńskiego? Jeśli zrezygnuję ze ślubu, a za jakiś czas będę chciał z kimś innym go zawrzeć, to czy muszę ten kurs odbywać ponownie?

Odpowiedź eksperta
Przygotowanie do małżeństwa – jak zwrócił uwagę Jan Paweł II w Adhortacji apostolskiej o zadaniach rodziny w świecie współczesnym Familiaris consortio – jest procesem stopniowym i ciągłym. Papież wskazał na jego trzy etapy: przygotowanie dalsze, bliższe i bezpośrednie. Ta koncepcja jest bardzo ważna, bo od dziecka uczymy się – a przynajmniej powinniśmy się uczyć – właściwych postaw od swoich rodziców i bliskich, aby dobrze przygotować się do zawarcia małżeństwa. Pozwolę sobie przytoczyć pewne fragmenty ze wskazanej adhortacji.

Przygotowanie dalsze to nic innego jak przykład własnej rodziny i mądra pedagogia rodzinna. Przygotowanie bliższe to odnowiona katecheza przygotowujących się do małżeństwa. Ten etap ma ukazać młodym ludziom małżeństwo jako relację międzyosobową mężczyzny i kobiety, relację, która winna być stale rozwijana. Ponadto młodzi powinni zostać wprowadzeni w temat płciowości małżeńskiej, odpowiedzialnego rodzicielstwa i właściwych metod wychowania dzieci. Wreszcie ostatni etap, czyli przygotowanie bezpośrednie, odbywa się w miesiącach i tygodniach poprzedzających ślub, „aby w ten sposób nadać nowe znaczenie, nową treść i nową formę tzw. egzaminowi przedślubnemu, wymaganemu przez prawo kanoniczne”.

Reklama

W Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego czytamy, że „kandydaci do małżeństwa winni zgłosić się do właściwej kancelarii parafialnej nie później niż trzy miesiące przed ślubem w celu rozważnego i spokojnego podjęcia przygotowania bezpośredniego do ślubu, ewentualnego uzupełnienia katechezy przedmałżeńskiej i starannego dopełnienia formalności urzędowych”.

Przepraszam, że rozszerzyłem trochę wątek o przygotowaniu do małżeństwa, na które należy patrzeć w sposób całościowy. Słowo „kurs” nie oddaje prawdziwego wymiaru przygotowania do małżeństwa. Ten „kurs” trwa przecież przez całe życie i nie da się go powtórzyć. Od strony formalnej więc, jeśli myślimy o przygotowaniu bezpośrednim jako przeprowadzeniu rozmów z narzeczonymi i spisaniu tzw. protokołu przedślubnego – to, oczywiście, tę czynność należy powtórzyć, gdyż celem egzaminu przedślubnego narzeczonych jest rozeznanie ich sytuacji prawnej, wykluczenie przeszkód zrywających, upewnienie się, że nupturienci mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad. Zmiana kandydata do małżeństwa może przecież zmienić sytuację prawną narzeczonych i w konsekwencji sytuacja taka wymaga nowego badania.

2021-08-10 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po pierwsze – rodzina

To pierwsza tak szczera, tak otwarta, tak nośna, dla wielu kontrowersyjna dyskusja w Kościele. Zachęcał do niej uczestników synodu papież Franciszek. Na temperaturę rozmów, czasem sporów, miał wpływ fakt, że dotyczyły one sprawy dla wszystkich bardzo cennej – rodziny. Narzeczeni, małżonkowie, rodzice chcą od Kościoła pomocy w odkryciu skarbu, jakim jest rodzina

Myślę, że przebieg tej rozmowy, o której chcę wspomnieć na początku, byłby niemal taki sam w każdym innym przypadku rozmowy z narzeczonym, narzeczoną, gdyby zeszła na ten tor. Pokazuje ona tylko, że młodzi ludzie naprawdę pragną szczęśliwej rodziny. W badaniach, w których deklarują, co jest dla nich najcenniejsze, nie kłamią. Szkopuł w tym, że na pragnieniu, za którym nie idzie trud, wysiłek, poświęcenie i cierpienie, często się kończy, a bez trudu, wysiłku, poświęcenia i nieraz cierpienia trudno myśleć o zbudowaniu w życiu czegoś solidnego. Niestety, my najczęściej idziemy na łatwiznę.

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2022-09-25 20:04

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

W bazylice archikatedralnej w Białymstoku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył paliusz na ramiona abp. Józefa Guzdka. Przyjmując paliusz metropolita białostocki powiedział, że „Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, «umieralnią dusz», coraz bardziej przestronną i komfortową”.

„Dziś, gdy nuncjusz apostolski nałożył na moje ramiona paliusz, powracam myślą do wydarzenia z 29 czerwca br., kiedy to papież Franciszek przekazał paliusze nowym metropolitom w bazylice św. Piotra na Watykanie. W imieniu wszystkich metropolitów złożyłem przysięgę wierności Bogu i Stolicy Apostolskiej. Tym samym zobowiązałem się podążać i prowadzić lud Boży drogą Ewangelii; drogą, której kierunek wskazał papież Franciszek w wygłoszonym wówczas kazaniu” – mówił abp Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję