Reklama

Wiara

Elementarz biblijny

Świątynia Boga w niebie

Czytany w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny fragment Apokalipsy znajduje się w samym środku ostatniej księgi Nowego Testamentu. Wiele ksiąg biblijnych ma podobny układ treści – przekazuje istotne orędzie nie na końcu, lecz właśnie w centrum przesłania. W Apokalipsie centralna wizja dotyczy tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. Zapowiedzią tej istotnej prawdy wiary jest trzykrotne użycie czasownika „ukazać” (11, 19; 12, 1. 3). Ukrytym podmiotem tych trzech zdań jest sam Bóg, który objawia wizjonerowi najważniejszy fakt w dziejach świata: „Słowo stało się Ciałem”(J 1, 14). Jest to wydarzenie tak przełomowe, że na wieść o nim klękają aniołowie i ludzie.

Ogłoszenia tej radosnej Nowiny dokonuje sam Bóg, otwierając swą świątynię w niebie i ukazując Arkę Przymierza. Arka była największą świętością ludu Bożego, gdyż mieściła w sobie tablice Dekalogu, dane Mojżeszowi na Synaju. Po zburzeniu świątyni jerozolimskiej przez Babilończyków (586 r. przed Chr.) Arka bezpowrotnie zaginęła – żyje jedynie w pamięci Izraela. Teraz, „gdy nadeszła pełnia czasu” (Ga 4, 4), Bóg objawia swego Syna: Chrystus jest uosobieniem nowego Prawa, spisanego „nie na kamiennych tablicach, lecz na żywych tablicach serc” (2 Kor 3, 3). W takim razie Nową Arką można nazwać Jego Matkę – Maryję, która odgrywa istotną rolę w tajemnicy Wcielenia.

Nic więc dziwnego, że wspólnota Kościoła dostrzega obecność Maryi w pojawieniu się „wielkiego znaku na niebie”. Niewiasta obleczona w słońce, z księżycem pod stopami, to najpierw lud Boży zarówno Starego, jak i Nowego Przymierza. Słońcem, które osłania tę wspólnotę, jest sam Chrystus. Księżyc zaś, deptany Jej stopami, to zapowiedź ostatecznej klęski szatana po jego strąceniu na ziemię. Dalszy ciąg apokaliptycznej wizji przedstawia walkę, jaką wydał ów „Smok ognisty” potomstwu Niewiasty. Dwa „znaki na niebie” mogą oznaczać sztandary dwóch przeciwstawnych armii, które stoczą śmiertelną walkę na ziemi. Zapowiedzią tej walki była sławna „Protoewangelia”, zawarta na pierwszych stronicach Biblii (por. Rdz 3, 15).

Po upadku prarodziców Bóg ogłasza początek wielkiej wojny, która toczyć się będzie przez całe dzieje ludzkości. Mroczne wojska szatana będą usiłowały zniweczyć dzieło Chrystusa dokonane na krzyżu. On jednak w chwili konania powierzy swej Matce wszystkich wierzących, których reprezentuje Jan stojący z Maryją pod krzyżem (por. J 19, 26n.). Jej chwalebne Wniebowzięcie stanowi dopełnienie Wniebowstąpienia Jezusa („Dziecko Jej zostało porwane do Boga” – Ap 12, 5). Maryja zdeptała już głowę węża mocą zbawczej śmierci Jezusa. Teraz toczy się końcowa walka szatana z „resztą Jej potomstwa” (tamże, 17). Stąd niebywały atak na ludzkie życie już od jego poczęcia. Ostateczny wynik tej walki ogłasza Bóg w zakończeniu czytanej dziś perykopy.

2021-08-10 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Wędrowanie z Biblią” – odbędzie się Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych

[ TEMATY ]

Biblia

Łódź

forum

Karol Porwich/Niedziela

„Wędrowanie z Biblią” – to Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych, które odbędzie się w Łodzi w dniach 6-7 listopada. Jest to inicjatywa ojców pasjonistów, których Kapituła pragnie uczcić jubileusz Warsztatów Biblijnych z Pasjonistami.

Będzie to spotkanie osób, które w życiu zakonnym podejmują różne formy apostolatu biblijnego i włączają się w organizowanie Międzyzakonnego Forum Apostolatów Biblijnych „Wędrowanie z Biblią”. Do realizacji wydarzenia włączyła się Fundacja „Słowo Krzyża”, w ramach której działają Warsztaty oraz Bractwo Słowa Bożego, współpracujące z Warsztatami od lat.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Czy pamiętam o moim bilecie do nieba?

2022-09-23 13:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

s. Amata

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Życie daje okazje do czynienia dobra. Jeśli je stracimy, możemy znaleźć się w takich tarapatach jak bogacz. Gdy prosi o interwencję na rzecz swoich braci, nie zostaje wysłuchany. Jest za późno. Właśnie kwestia mądrego życia jest jedną z głównych do przemodlenia w związku Ewangelią tej niedzieli – wskazuje o. Innocenzo Gargano w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 25 września.

Umarł żebrak, umarł także bogacz

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Przy kawie z biskupem

2022-09-25 21:41

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Nowonarodzeni

Agata Zawadzka

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Gorzowianie mieli dzisiejszego wieczoru niecodzienną okazję na spotkanie z wyjątkowym gościem.

Na dziedzińcu plebanii katedralnej, przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, mogli porozmawiać z nowym biskupem pomocniczym diecezji Adrianem Putem. Był czas na pytania, odpowiedzi i oczywiście uwielbienie. Całe spotkanie poprowadziła wspólnota Nowonarodzeni oraz Sebastian Stempniewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję