Reklama

Niedziela Częstochowska

Dom Matki Różańcowej

25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest bilansem podsumowującym kult Maryi, nie tylko w świątyni, ale również w rodzinach – podkreśla ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej. 22 sierpnia Mszy św. jubileuszowej będzie przewodniczył tam kard. Stanisław Dziwisz.

Niedziela częstochowska 33/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Myszków‑Mrzygłód

Archiwum sanktuarium w Mrzygłodzie

Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

Koronacja wizerunku była ważnym momentem dla ożywienia kultu maryjnego. Zaczęły przybywać pielgrzymki. Każdego roku do naszego sanktuarium przybywa 5 tys. pątników. Są to pielgrzymki piesze i autokarowe. Są też grupy z zagranicy: z Włoch, Szwajcarii, Chin czy USA – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Gancarek.

Miejsce zawierzenia

Kapłan przyznaje, że od czasu koronacji obrazu wierni „zupełnie inaczej przeżywają Nowennę do Matki Bożej Mrzygłodzkiej”. – W każdą środę bardzo wiele osób przybywa, aby spotkać się ze swoją Matką. Również życie codzienne naszych parafian jest w pewien sposób naznaczone zawierzeniem Matce Bożej. Wyrazem tego jest również to, że znają na pamięć nasze mrzygłodzkie pieśni maryjne. Odmawiają w rodzinach modlitwę do naszej Maryi. Ogromne zasługi w krzewieniu kultu miał ks. prał. Zdzisław Skrzek – dodaje ks. Jacek.Kustosz sanktuarium podkreśla, że w sposób szczególny Matce Bożej zawierzane są dzieci przy okazji chrztu i I Komunii św. – Rodzice czynią to bardzo chętnie. Podobnie na początek roku szkolnego dyrektor szkoły zawsze zawierza uczniów Maryi – zaznacza.

Dar św. Jana Pawła II

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest różańcowe, pasyjne i misyjne. To jego szczególny charyzmat. – Wielu pielgrzymów modli się na naszej kalwarii jurajskiej, którą pobłogosławił Jan Paweł II w 1999 r., kiedy leciał helikopterem z Częstochowy. Papież powiedział również o naszej kalwarii, że jest ona mała, ale równocześnie jedna z najpiękniejszych w Polsce. Podczas pielgrzymki Jan Paweł II otrzymał na szczycie Jasnej Góry od abp. Stanisława Nowaka i ks. Zdzisława Skrzeka modlitewnik o Matce Bożej Mrzygłodzkiej – opowiada ks. Gancarek.

Różaniec i misje

Reklama

Podkreśla także, że nie można rozdzielać Różańca od misji. – Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca założyła Paulina Jaricot. Przy naszym sanktuarium jest centrum, muzeum misyjne. Działa wolontariat misyjny. W październiku reaktywujemy po 70 latach nasze Bractwo Różańcowe. Jest to pierwsze bractwo w Polsce założone poza zakonem dominikańskim. Warto przypomnieć, że Arcybractwo Różańca Świętego w Mrzygłodzie zostało powołane już w 1644 r. w wyniku starań fundatora świątyni Stanisława Warszyckiego i ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Gorzelskiego, za zgodą prowincjała dominikanów i biskupa krakowskiego. W naszym sanktuarium działa 16 kół Żywego Różańca, są również 2 koła rodzinne i 1 koło męskie – wylicza kapłan.

Jedno z pierwszych

Mrzygłód był jednym z pierwszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej. W 1986 r. metropolita częstochowski Stanisław Nowak odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, uznając tutejszą świątynię sanktuarium maryjnym. Uroczysta koronacja obrazu odbyła się 25 sierpnia 1996 r. na błoniach myszkowskich. Koronacji dokonał legat papieski kard. Adam Maida z Detroit.

Jubileusz

Obchody jubileuszowe 22 sierpnia odbędą się pod hasłem: „Odtąd bowiem błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia”. O godz. 15 w kaplicy koronacyjnej na Gruchli odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Następnie Nieszporom maryjnym będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Po procesji o godz. 17 jubileuszowej Mszy św. w sanktuarium będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odczytać na nowo

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2022, str. III

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica koronacji

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Szczecinie

Na tę koronację czekano wiele lat

Na tę koronację czekano wiele lat

Na lotnisku w Goleniowie Ojciec Święty Jan Paweł II prosił: „Dbajcie o ludzi, służcie ziemi szczecińskiej, bo to nasz wielki skarb”.

Minęła 35. rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Szczecinie. Biskup Kazimierz Majdański, ówczesny ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej (1979-92) tak ocenił to wydarzenie: „11 czerwca 1987 r. – data odtąd najświętsza; miejsce tutaj, na Jasnych Błoniach odtąd, w naszych wspomnieniach święte”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Trwają na modlitwie różańcowej

2022-09-25 13:12

Małgorzata Pabis

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

    W sobotę – 24 września – już po raz trzynasty do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Jan Zając, a koncelebrowało ją 40 kapłanów.

    Zebranych w bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mówił: - Wielka to radość, gdy ta bazylika wypełnia się waszą obecnością. Serdecznie witam wszystkich zaangażowanych w dzieło Żywego Różańca. To dzięki wam Różaniec żyje, jest waszym towarzyszem każdego dnia, rozważając tajemnice życia Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. Przybywacie tutaj, aby stanąć przed Jezusem Miłosiernym i dziękować za dar modlitwy różańcowej i wszystkie łaski przez nią wybłagane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję