Reklama

Niedziela Podlaska

Otacza matczyną opieką

Ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzonym 15 sierpnia, związana jest tradycja poświęcenia zbóż, kwiatów i ziół, którą mieszkańcy Podlasia i Mazowsza szczególnie podtrzymują.

Niedziela podlaska 33/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Al. Piotr Zdzieborski

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, dzień ten jest także Świętem Wojska Polskiego. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest także Matki Bożej Zielnej lub Korzennej.

Patronka plonów

Zgodnie z przekazywaną już we wczesnym chrześcijaństwie tradycją, apostołowie otwierając grób Maryi znaleźli jedynie kwiaty. W nawiązaniu do tego zdarzenia, w tym dniu święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Uroczystość Maryjna od lat wiąże się z zakończeniem zbioru plonów, co potwierdza powiedzenie „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Popularna obecnie równianka musiała zawierać pokruszone kłosy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Oprócz ,,darów pola”, konieczne były także zioła, kwiaty, owoce i warzywa z przydomowych ogródków. Panuje ludowe przekonanie, że poświęcone w tym dniu zioła, za przyczyną Maryi, zyskują moc leczniczą i stanowią ochronę przed zarazą.

Żywy kult

Przekonanie wiernych, że Maryja po śmierci została wraz z ciałem i duszą wzięta do nieba, potwierdził 71 lat temu swoją decyzją papież Pius XII i ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość tę obchodzi zarówno Kościół katolicki na Zachodzie, jak i chrześcijaństwo wschodnie, w którym nosi ona nazwę Zaśnięcia Matki Bożej. Kult Maryi Wniebowziętej jest w Kościele wciąż żywy i stale podtrzymywany. Potwierdzeniem są wystawione świątynie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do tego grona zalicza się: Brańsk, Grodzisk k. Siemiatycz, Jabłonna Lacka, Łazówek, Łubin Kościelny, Narew, Siemiatycze i Węgrów. Szczególnym miejscem na mapie diecezji jest kaplica Matki Bożej Łaskawej w Brzeźnicy, która stanowi wotum za wolność Polski i Europy, jaką 101 lat temu dało pokonanie bolszewików w Bitwie Warszawskiej. Według tradycji w Świętym Miejscu, w niepamiętnych czasach ukazała się Matka Boża, która pozostawiła odcisk stopy w kamieniu, a znajdujące się tutaj źródełko miało wówczas nabrać uzdrawiającej mocy. Miejsce to otaczano kultem od ok. 350 lat, co potwierdziły badania archeologiczne. W pobliżu, w 1920 r. wojska polskie toczyły boje z bolszewikami.

Reklama

Cud nad Bugiem

Przeżywane w tym dniu Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jedna z najbardziej decydujących bitew w dziejach świata udaremniła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Zwycięstwo w bitwie nazywanej ,,Cudem nad Wisłą”, przypisywane jest szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej.

Duży wpływ na dalsze losy wojny miały bitwy stoczone z wycofującymi się oddziałami bolszewickimi, m.in. nad Bugiem blisko przeprawy we Frankopolu i Tonkielach, Skrzeszewie, Drohiczynie, Siemiatyczach, Milejczycach i Kleszczelach. ,,Opowiadali ludzie, że tu był cud nad Bugiem. Mówiono, że Pan Bóg odebrał bolszewikom rozum nad Bugiem. Cofając się spod Warszawy w panice, bolszewicy strzelali do swoich” – powiedział Kazimierz Woliński, uczestnik walk w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. (Więcej w książce Cud nad Bugiem, oprac. Zbigniew Ruczaj).

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Neapol ma serce, które umie kochać

Arcybiskup Neapolu kard. Crescenzio Sepe odprawił 15 sierpnia br. w tamtejszej katedrze międzynarodową Mszę św. Od kilku lat jest ona nieodłączną częścią diecezjalnych obchodów uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ta Eucharystia to inicjatywa księdza kardynała. – Pamiętajmy, że katedra neapolitańska jest poświęcona Matce Bożej, stąd dzisiejsze świętowanie – powiedział on w homilii. – Aby było jeszcze bardziej uroczyście, zachęcamy do świętowania z nami wszystkich, którzy należą do innych grup etnicznych.

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym

2022-09-25 10:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.

Modlitwa o pokój, za zabitych, rannych i wszystkich dotkniętych działaniami zbrojnymi na Ukrainie zanoszona jest nieustannie na Jasnej Górze przez paulinów i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, którzy wciąż zapewniają, że chcą „opatrywać ukraińskie rany modlitwą”. Każdego dnia o 15.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiana jest Msza św. o pokój, odmawiany jest różaniec i Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Zabawa: zakończyło się Zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2022-09-25 15:38

[ TEMATY ]

KSM

Karol Porwich/Niedziela

Młodzież i księża odpowiedzialni za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) w Polsce zakończyli dziś w Zabawie k. Tarnowa trzydniowe Zebranie Krajowej Rady organizacji. W sanktuarium patronki KSM bł. Karoliny Kózkówny dyskutowano o przyszłości stowarzyszenia. Podczas spotkania wręczono doroczne ordery im. Ks. Prałata Antoniego Sołtysika.

Tematem przewodnim spotkania była strategia stowarzyszenia. KSM-owicze dyskutowali o tym, jak - w płaszczyźnie parafialnej, diecezjalnej i ogólnopolskiej - tworzyć młodzieżową, kościelną organizację, która będzie odpowiadała na potrzeby młodych na dzisiejsze czasy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję