Reklama

Niedziela Kielecka

W Odnowie nie ma wakacji

Dla Odnowy w Duchu Świętym lato to czas formacji, spotkań i modlitwy. Na koniec sierpnia zaplanowano stacjonarne rekolekcje przy parafiach.

Niedziela kielecka 33/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rekolekcje

Odnowa w Duchu Świętym

Arch. Wspólnoty

Wspólnota na rekolekcjach

Wspólnota na rekolekcjach

Zwykle organizowaliśmy ogólnodiecezjalne wyjazdy dla ponad dwustu osób. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, wspólnoty organizują sobie odrębnie dni skupienia w wakacje albo wyjazdy rekolekcyjne – mówi liderka Odnowy w Duchu Świętym w diecezji – Jolanta Cygan.

Tematyka rekolekcji odpowiada aktualnym potrzebom. W ubiegłym roku było o przeżywaniu żałoby. Okazuje się, że wiele osób żyje w poczuciu cierpienia po stracie najbliższych i rekolekcje były dla nich wielką pomocą. Dobrym przyjęciem cieszyły się warsztaty dla małżeństw, które pomagały naprawić i umocnić więzi. To świadectwo, że należy wiele spraw rozwiązywać w jedności z Panem Bogiem. Są owoce tych rekolekcji – na świat przyszły dzieci. Czasem w wakacje członkowie Odnowy posługują na kursie Alfa i głoszą Ewangelię w różnych środowiskach. Jolanta ze wspólnotą trzykrotnie brała udział w kursach w kieleckim Areszcie Śledczym. Podobne były organizowane w Pińczowie. – Widzieliśmy owoce tego głoszenia, ludzie przeżywali prawdziwe nawrócenia – opowiada.

Bogatą ofertę wyjazdów wakacyjnych ma również Formacja Krajowa Odnowy, gromadząca koordynatorów diecezjalnych.

Wyzwania

– Głównym wyzwaniem dla wspólnot Odnowy w Duchu Świętym jest szukanie sposobów, by wychodzić do ludzi z Dobrą Nowiną oraz odpowiedzi jak żyć wiarą w czasach zmian i ograniczeń, których doświadczamy. Dla wspólnot jest to zaproszenie do posługi modlitwą i zwyczajnej pomocy międzyludzkiej. Wśród nas są ludzie chorzy, mający poczucie zagrożenia, dlatego chcemy im służyć pomocą – mówi.

Podkreśla, że wspólnoty mają różne charyzmaty. Odnowa w parafii Niepokalanego Serca NMP posługuje modlitwą wstawienniczą. – Wielokrotnie inne wspólnoty i grupy zapraszają nas do takiej posługi na rekolekcje. Są również wspólnoty miłosierdzia, wspierające osoby ubogie. Ich koordynatorem w obrębie całej diecezji jest Grażyna Malisiewicz. Niektóre wspólnoty odnalazły charyzmat świadomego dynamicznego życia duchowego w relacji z Duchem Świętym i posługują modlitwą uwielbienia.

Reklama

Liderka przyznaje, że pandemia spowodowała ograniczenia w działalności Odnowy, ale nie wygasiła jej. – Spotykaliśmy się w małych grupach z zachowaniem środków bezpieczeństwa albo internetowo na modlitwie i formacji ze Słowem Bożym. Wspólnota daje wiele wzajemnego wsparcia modlitewnego, ale również życiowego. – Było to widać w czasie lockdownu w pandemii. Chodziliśmy do osób, które były w zamknięciu, załatwialiśmy im sprawunki, odwiedzaliśmy chorych i słabych – opowiada.

Wspólnota daje radość

Zauważa, że Odnowa ewangelizuje świadectwem życia oraz postawą. – Jeśli w tych trudnych czasach zachowujemy pogodę ducha, nadzieję, to również jest świadectwo wiary – mówi.

Podkreśla, że wspólnota daje radość. – Odkąd przeżyłam swoje nawrócenie, zapragnęłam dzielić się tą radością i nadzieją, że Pan Jezus żyje, jest pośród nas i działa. On interesuje się moim życiem. Od mojego otwarcia serca zależy, czy pozwolę, żeby Jego łaska we mnie działała. Inaczej podchodzę do życia. Kiedy są trudności, wiem że przez nie Pan Bóg oczyszcza moje egoizmy, próżność, słabości – mówi.

W diecezji w Odnowie w Duchu Świętym formuje się ponad 350 osób. Działają wspólnoty w parafiach w Zachełmiu – św. Rozalii i św. Marcina, w Chmielniku, w Daleszycach, w Jędrzejowie, w Proszowicach, w parafii Ducha Świętego w Kielcach, w parafii Niepokalanego Serca, w parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza,w parafii św. Franciszka, św. Józefa Robotnika.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak chleb

Niedziela łódzka 49/2017, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archiwum Sióstr Służebniczek

Wspólne zdjęcie przy pomniku św. Faustyny

Wspólne zdjęcie przy pomniku św. Faustyny

„Bądźmy dobrzy jak chleb” to temat rekolekcji Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego, które odbyły się kilka dni temu w budynku Studium Muzycznego, przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi

Przez trzy dni członkowie stowarzyszenia, którzy przybyli Krakowa, Tarnobrzegu, Lublina, Tuligłów, Strykowa, Liskowa i Łodzi, pochylali się nad słowem „dobroć”, by zobaczyć jeszcze raz, może nieco głębiej, dobroć Boga. Przyjrzeć się dobroci świętych, dobroci prostej jak chleb, dobroci spalającej się jak świeca. Dobroci, która po wielkiej walce wewnętrznej potrafi wybrać większą wolność i zanieść ją na peryferie, dobroci, która potrafi oddać nie tylko ostatnie srebrne łyżeczki ale rozdać swoje talenty, swój czas i całe swoje serce. To spotkanie modlitewne pozwoliło zobaczyć, ile dobra Bóg wlał w nasze serca, ile dobra otrzymujemy każdego dnia, ile dobra jest wokół nas i w jaki sposób każdy z nas może otrzymane dobro nieść dalej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

To nie koniec, ale początek...

2022-10-05 21:21

O. Jan Maria Szewek

W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

 W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik  publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    W uroczystość św. Franciszka z Asyżu trzej bracia z Polski i jeden z Ukrainy w bazylice Franciszkanów w Krakowie publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    Podczas liturgii wierni modlili się o dary Ducha Świętego dla nich, aby z każdym dniem coraz bardziej upodabniali się do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego woli Ojca; aby ponad wszystko pragnęli mieć Bożego ducha i pozwolili prowadzić się Jego uświęcającemu działaniu; aby Bóg podtrzymywał w nich żywą miłość do ubóstwa, do życia braterskiego i do Kościoła; aby im pobłogosławił, uświęcił i konsekrował ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję