Reklama

Niedziela Kielecka

W Odnowie nie ma wakacji

Dla Odnowy w Duchu Świętym lato to czas formacji, spotkań i modlitwy. Na koniec sierpnia zaplanowano stacjonarne rekolekcje przy parafiach.

Niedziela kielecka 33/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rekolekcje

Odnowa w Duchu Świętym

Arch. Wspólnoty

Wspólnota na rekolekcjach

Wspólnota na rekolekcjach

Zwykle organizowaliśmy ogólnodiecezjalne wyjazdy dla ponad dwustu osób. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, wspólnoty organizują sobie odrębnie dni skupienia w wakacje albo wyjazdy rekolekcyjne – mówi liderka Odnowy w Duchu Świętym w diecezji – Jolanta Cygan.

Tematyka rekolekcji odpowiada aktualnym potrzebom. W ubiegłym roku było o przeżywaniu żałoby. Okazuje się, że wiele osób żyje w poczuciu cierpienia po stracie najbliższych i rekolekcje były dla nich wielką pomocą. Dobrym przyjęciem cieszyły się warsztaty dla małżeństw, które pomagały naprawić i umocnić więzi. To świadectwo, że należy wiele spraw rozwiązywać w jedności z Panem Bogiem. Są owoce tych rekolekcji – na świat przyszły dzieci. Czasem w wakacje członkowie Odnowy posługują na kursie Alfa i głoszą Ewangelię w różnych środowiskach. Jolanta ze wspólnotą trzykrotnie brała udział w kursach w kieleckim Areszcie Śledczym. Podobne były organizowane w Pińczowie. – Widzieliśmy owoce tego głoszenia, ludzie przeżywali prawdziwe nawrócenia – opowiada.

Reklama

Bogatą ofertę wyjazdów wakacyjnych ma również Formacja Krajowa Odnowy, gromadząca koordynatorów diecezjalnych.

Wyzwania

– Głównym wyzwaniem dla wspólnot Odnowy w Duchu Świętym jest szukanie sposobów, by wychodzić do ludzi z Dobrą Nowiną oraz odpowiedzi jak żyć wiarą w czasach zmian i ograniczeń, których doświadczamy. Dla wspólnot jest to zaproszenie do posługi modlitwą i zwyczajnej pomocy międzyludzkiej. Wśród nas są ludzie chorzy, mający poczucie zagrożenia, dlatego chcemy im służyć pomocą – mówi.

Podkreśla, że wspólnoty mają różne charyzmaty. Odnowa w parafii Niepokalanego Serca NMP posługuje modlitwą wstawienniczą. – Wielokrotnie inne wspólnoty i grupy zapraszają nas do takiej posługi na rekolekcje. Są również wspólnoty miłosierdzia, wspierające osoby ubogie. Ich koordynatorem w obrębie całej diecezji jest Grażyna Malisiewicz. Niektóre wspólnoty odnalazły charyzmat świadomego dynamicznego życia duchowego w relacji z Duchem Świętym i posługują modlitwą uwielbienia.

Reklama

Liderka przyznaje, że pandemia spowodowała ograniczenia w działalności Odnowy, ale nie wygasiła jej. – Spotykaliśmy się w małych grupach z zachowaniem środków bezpieczeństwa albo internetowo na modlitwie i formacji ze Słowem Bożym. Wspólnota daje wiele wzajemnego wsparcia modlitewnego, ale również życiowego. – Było to widać w czasie lockdownu w pandemii. Chodziliśmy do osób, które były w zamknięciu, załatwialiśmy im sprawunki, odwiedzaliśmy chorych i słabych – opowiada.

Wspólnota daje radość

Zauważa, że Odnowa ewangelizuje świadectwem życia oraz postawą. – Jeśli w tych trudnych czasach zachowujemy pogodę ducha, nadzieję, to również jest świadectwo wiary – mówi.

Podkreśla, że wspólnota daje radość. – Odkąd przeżyłam swoje nawrócenie, zapragnęłam dzielić się tą radością i nadzieją, że Pan Jezus żyje, jest pośród nas i działa. On interesuje się moim życiem. Od mojego otwarcia serca zależy, czy pozwolę, żeby Jego łaska we mnie działała. Inaczej podchodzę do życia. Kiedy są trudności, wiem że przez nie Pan Bóg oczyszcza moje egoizmy, próżność, słabości – mówi.

W diecezji w Odnowie w Duchu Świętym formuje się ponad 350 osób. Działają wspólnoty w parafiach w Zachełmiu – św. Rozalii i św. Marcina, w Chmielniku, w Daleszycach, w Jędrzejowie, w Proszowicach, w parafii Ducha Świętego w Kielcach, w parafii Niepokalanego Serca, w parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza,w parafii św. Franciszka, św. Józefa Robotnika.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. z okazji 50-lecia Odnowy w Duchu Świętym

„Ten, kto otworzył się na Ducha Świętego musi pamiętać, że ten strumień łaski jest dla wszystkich, dla całego Kościoła. Nie wolno nam nigdy ulec pokusie dążenia do odmienności bez jedności” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej 3 listopada w Gnieźnie z okazji 50-lecia Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej.

Metropolita gnieźnieński modlił się z uczestnikami rekolekcji odbywających się w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. W homilii, dziękując za ich obecność, świadectwo i służbę dla Kościoła, wskazał na wielkie dzieło Odnowy w Duchu Świętym dla ewangelizacji świata, które – jak powtórzył za papieżem Franciszkiem – zasadza się na szczególnym trójnogu: Chrzcie w Duchu Świętym, wielbieniu i służbie człowiekowi. "Te trzy rzeczy są ze sobą nierozdzielnie złączone, w nich bowiem – mówił Prymas – „odbija się wasza wierność Słowu, wasza gotowość do służby i wasze świadectwo egzystencji przemienionych przez Ducha Świętego”.

CZYTAJ DALEJ

77-latka, która prowadzi schronisko w Hostomlu: „Powiedziałam Rosjanom, że mogą spać w psich budach”

2022-05-23 07:19

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Ponad 600 psów i kotów znajduje opiekę w podkijowskim Hostomlu w schronisku prowadzonym przez 77-letnią Asię Serpinską. Kobieta ryzykując życiem nie opuściła zwierząt nawet podczas krwawej rosyjskiej okupacji. „Powiedziałam Rosjanom, że jak chcą tu nocować, to mogą spać w psich budach” – powiedziała PAP Serpinska.

Kiedy na miasta Ukrainy zaczęły spadać rosyjskie bomby na pozór krucha, starsza kobieta z Kijowa pospiesznie ubrała się i pierwszym autobusem, który złapała pojechała do oddalonego o ponad 20 kilometrów Hostomla. „Musiałam tu przyjechać do moich psów i kotów” – mówi Serpinska.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: spotkanie abp. Gądeckiego z biskupem kijowsko-żytomierskim

2022-05-23 17:28

Karol Porwich/Niedziela

Bp Witalij Krywicki, rzymskokatolicki biskup kijowski-żytomierski złożył 23 maja wizytę abp. Stanisławowi Gądeckiemu. Z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski rozmawiał o aktualnej sytuacji wiernych w Ukrainie ogarniętej wojną.

„Serdecznie dziękuję za solidarność Kościoła i Narodu Polskiego do Ukrainy w trudne dni wojny. Bóg zapłać za każdą modlitwę o pokój, za każdy gest miłości chrześcijańskiej. Niech dobry Bóg wynagradza stokrotnie swoimi łaskami” – napisał bp Witalij Krywicki w Złotej Księdze Gości Metropolity Poznańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję