Reklama

Niedziela Małopolska

Nic nie zastąpi pielgrzymki

Cały czas jesteśmy pielgrzymami, chociaż nie zawsze to sobie uświadamiamy – przekonuje ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Dyrektorze, proszę powiedzieć, co w organizowaniu pielgrzymek jest najtrudniejsze?

Ksiądz Zbigniew Szostak: Są dwa rodzaje trudności. Pierwsze wiążą się z logistyką. Na przykład okazuje się, że na zaplanowanej drodze nie ma mostu, bo został zniszczony przez powódź i wtedy trzeba znaleźć sposób, jak problem rozwiązać. Inne trudności są związane z aspektem formacyjnym pątników. I to jest zawsze wyzwanie. Sposobem okazało się planowanie i organizacja kolejnych pielgrzymek z dużym wyprzedzeniem. Na przykład rok wcześniej szukamy osoby, która napisze materiały pielgrzymkowe. W tej chwili mamy już zgodzonego człowieka na pielgrzymkę na rok 2022.

Pamięta Ksiądz, ilu pątników wyruszało na PPT jeszcze przed pandemią, a jak to było w minionym roku?

Z Tarnowa wyruszało ok. 6500 pielgrzymów, a na Jasnej Górze było nas z reguły 8 – 9 tys. Także w 2020 r. było podobnie, jeśli chodzi o liczbę pątników – na Jasną Górę weszło ponad 6 tys. pielgrzymów. Z tym że była to pielgrzymka sztafetowa.

Jak pandemia wpłynie na organizację i przebieg tegorocznej XXXIX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej?

Jest to pewna trudność, która wskazuje nowy kierunek działań. Ale okazuje się, że ta forma pielgrzymowania, w ramach której pątnicy idą w grupie tylko w wyznaczone dni, a w pozostałe pielgrzymują duchowo, sprawia, że więcej osób jest zainteresowanych udziałem w rekolekcjach w drodze. Na przykład już w tej chwili w grupie 19 jest zapisanych ponad 400 pielgrzymów! To wynika z faktu, że znacznie więcej osób jest w stanie wziąć sobie jeden dzień urlopu, aby fizycznie pokonać wyznaczony etap pielgrzymki, niż być obecnym 9 dni. Staramy się przekonać pątników, by to ich duchowe uczestnictwo stało się dla nich w tym czasie priorytetem, by w te dni, kiedy zostają w domu, skupić się na realizacji konkretnych pielgrzymkowych punktów planu, by w tym codziennym rytmie znaleźć na to czas.

Reklama

W ramach tegorocznej pielgrzymki proponujemy ponadto jednodniowe pielgrzymowanie. 18 sierpnia zapraszamy na szlak męczeństwa bł. Karoliny, a 21 sierpnia – na spotkanie ze znakami ŚDM, które na jeden dzień zostaną przywiezione do diecezji tarnowskiej i znajdą się w miejscu upamiętniającym nasze przygotowania do ŚDM, czyli na Górze Synaj powstałej przy sanktuarium bł. Karoliny.

Rozważania w drodze będą poświęcone Mszy św., co zapowiada hasło pielgrzymki – „Eucharystia daje życie”. Dlaczego trzeba wracać do Eucharystii, przypominać jej rolę w naszym życiu?

Jeśli Eucharystia jest rzeczywiście naszym największym skarbem, to musimy o niego dbać i wciąż go na nowo odkrywać. Spotkanie z drugim człowiekiem nas ubogaca; niesie radość, szczęście... I to jest tajemnica Eucharystii. Za każdym razem, jeżeli wchodzimy w spotkanie z Jezusem Chrystusem, przekonujemy się, że Msza św. to wciąż nowe, niesamowite, niepowtarzalne, wyjątkowe wydarzenie dla wierzącego.

A jaką rolę mają spełnić historie związane z cudami eucharystycznymi, które pątnicy poznają w drodze?

Mają uświadomić, że Eucharystia to nie jest jakaś sztuczna celebracja, ale spotkanie z żywym Bogiem. W historii Kościoła niektórzy mieli to szczęście, że tę prawdę przeżywali w sposób wyjątkowy, cudowny. My chcemy o tych cudownych wydarzeniach się więcej dowiedzieć, bo to nam pomoże pełniej przeżywać Msze św., zrozumieć, że na ołtarzu jest z nami Pan.

W związku z trwającym Rokiem Eucharystycznym w tegoroczne pielgrzymowanie wpisują się także symboliczne znaki. Pierwszy to okolicznościowa, ważąca ok. 20 kg, sygnaturka, która będzie wzywała pielgrzymów na Eucharystię, a w czasie jej trwania będzie oznajmiać ten najważniejszy moment – przeistoczenie. Ponadto będzie przypominać o adoracji i wieczornym apelu. Drugim znakiem będą bursy, które otrzymają księża przewodnicy. Każdy pielgrzymkowy dzień będzie zaczynał się procesją eucharystyczną – po porannej Mszy św. przewodnik grupy zabierze Pana Jezusa w drogę. Będzie On niesiony w bursie tak, jak to się dzieje, gdy ksiądz idzie do chorego albo niesie Pana Jezusa w procesji Bożego Ciała.

Dlaczego warto się wybrać na pielgrzymi szlak?

W życiu przekonujemy się, jak ważny jest ruch. Mamy świadomość, że może zastąpić wiele tabletek, ale żadna tabletka nie zastąpi ruchu. Tak samo jest z pielgrzymką – zastępuje wiele wydarzeń stacjonarnych, ale żadne z nich nie zastąpi pielgrzymowania. To jest odkrycie pątników idących szlakami św. Jakuba, którego będziemy w Jubileuszowym Roku Jakubowym prosić o patronat. Jesteśmy cały czas zaproszeni do pielgrzymowania. Ciągle wychodzimy z domu, jesteśmy pątnikami, chociaż nie zawsze to sobie uświadamiamy. Toteż warto się wybrać na pielgrzymkę, aby doświadczenie z niej wyniesione wykorzystać do pielgrzymowania w codzienności.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy na szlaku

Niedziela Plus 21/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Tarnów

Karol Porwich/Niedziela

Główną intencją pielgrzymki Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie było jubileuszowe dziękczynienie.

Na trasie pielgrzymki znalazły się Jasna Góra, Licheń, Gniezno, Poznań i Kalisz. Uczelnia obchodzi w tym roku 200-lecie powstania. W tarnowskim WSD kształci się dziewięćdziesięciu siedmiu alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Trwają na modlitwie różańcowej

2022-09-25 13:12

Małgorzata Pabis

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

    W sobotę – 24 września – już po raz trzynasty do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Jan Zając, a koncelebrowało ją 40 kapłanów.

    Zebranych w bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mówił: - Wielka to radość, gdy ta bazylika wypełnia się waszą obecnością. Serdecznie witam wszystkich zaangażowanych w dzieło Żywego Różańca. To dzięki wam Różaniec żyje, jest waszym towarzyszem każdego dnia, rozważając tajemnice życia Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. Przybywacie tutaj, aby stanąć przed Jezusem Miłosiernym i dziękować za dar modlitwy różańcowej i wszystkie łaski przez nią wybłagane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję