Reklama

Niedziela Lubelska

W sztafecie na Jasną Górę

Pielgrzymi rozpoczęli wędrówkę do Częstochowy Mszą św. w archikatedrze lubelskiej.

Niedziela lubelska 33/2021, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Ewa Kamińska

Abp Stanisław Budzik z pątnikami wyruszającymi na szlak

Abp Stanisław Budzik z pątnikami wyruszającymi na szlak

Na początku Eucharystii w dniu 4 sierpnia zebranych powitał ks. Mirosław Ładniak. Zapewnił, że pątnicy będą modlić się w intencjach, które daje Kościół, a także w intencji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej oraz za chrześcijan prześladowanych we współczesnym świecie. Przypomniał, że pielgrzymi, dzięki funduszowi „Idę z tobą”, niosą intencje tych, którzy z różnych powodów nie mogą wędrować, ale chcą, aby ich sprawy były zaniesione przed tron Matki Bożej. – Będziemy odkrywać na nowo Eucharystię, poznawać poszczególne części Mszy św. tak, aby nasze uczestnictwo w Eucharystii było jeszcze bardziej mocne i doskonałe, coraz bardziej świadome. Wszystko oddajemy Maryi, która jest z nami, której zaufał kard. Stefan Wyszyński, która jest naszą drogą prowadzącą do Syna – powiedział ks. Mirosław Ładniak.

Dar Eucharystii

Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik. Wraz z nim Mszę św. sprawowali biskupi: Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło, Józef Wróbel, Adam Bab, a także ks. Mirosław Ładniak, kierownik pielgrzymki oraz przewodnicy grup i ojcowie duchowni. – Wyruszacie, aby rozważać, że Eucharystia daje prawdziwe życie. Gromadząc się na Świętej Wieczerzy powtarzamy za pierwszymi chrześcijanami, że nie możemy żyć bez Eucharystii, bez Mszy św. Razem z patronem dnia św. Janem Marią Vianneyem i sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim dziękujemy Chrystusowi za to, że w Najświętszym Sakramencie pozostawił nam pamiątkę swojej Męki, pamiątkę swojego Zmartwychwstania, abyśmy nieustannie, dzień po dniu, czerpali z obfitych owoców Jego odkupienia – powiedział w homilii abp Stanisław Budzik.

W szkole Maryi

Pasterz nawiązał do osoby sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i przypomniał Zapiski więzienne, które powstały w czasie uwięzienia prymasa przez władze komunistyczne. Metropolita wskazał, że można z nich dowiedzieć się, skąd prymas czerpał siłę, aby przetrwać trudne dni i skąd płynęła jego moc, która promieniowała przez wszystkie lata przewodzenia Kościołowi w Polsce. – Wypływała z gorącej, dziecięcej wręcz wiary w Boga i z całkowitego powierzenia się Matce Najświętszej – podkreślił. – Po swoim uwolnieniu kard. Wyszyński mówił, że „lepiej, że upłynęły one w więzieniu, niż miałyby upłynąć na Miodowej. Lepiej dla chwały Bożej, dla pozycji Kościoła powszechnego w świecie jako stróża prawdy i wolności sumień, lepiej dla Kościoła w Polsce i lepiej dla pozycji mojego Narodu, lepiej dla moich diecezji i dla wzmocnienia postawy duchowieństwa. A już na pewno lepiej dla dobra mej duszy”. To postawa, jakiej możemy się nauczyć w szkole Maryi. Oto, do czego jest zdolny człowiek, który wszystko postawił na Maryję. Maryja uczy nas, jak oddawać hołd Bogu w Trójcy Jedynemu. Ona jest najlepszą nauczycielką na drodze do świętości. Ona nauczyła św. Jana Marię Vianneya jak odbudować Boży Kościół, jak pozyskiwać ludzi dla Chrystusa, z jaką determinacją pełnić wolę niebieskiego Ojca, z jaką radością otwierać się na natchnienia Ducha Świętego. Maryja uczy nas, z jakim pośpiechem, z jaką radością trzeba nieść Boga ludziom i odkrywać Bożą obecność w człowieku – powiedział abp Stanisław Budzik.

Pielgrzymka, podobnie jak w poprzednim roku, odbywa się w systemie „wahadłowym”. Pątnicy aż do 14 sierpnia codziennie dojeżdżają autokarami na trasy i wieczorami wracają do domów. Wyjątkiem jest grupa kapucyńska, która w drodze jest cały czas i testuje nowe rozwiązania logistyczne.

Więcej na www.pielgrzymka.lublin.pl

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się pielgrzymowanie dzieci pierwszokomunijnych

Na dobre rozpoczęło się pielgrzymowanie dzieci pierwszokomunijnych na Jasną Górę. Z różnych części kraju przybywają teraz odświętnie ubrane maluchy, by wspólnie z kapłanami, katechetami i rodzicami dziękować za sakramenty pokuty i pojednania oraz Eucharystii.

- Przyjąłem Pana Jezusa do serca i jest dla mnie przyjacielem. Przyjechałem podziękować za to Maryi i pomodlić się - powiedział jeden z uczestników komunijnej pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Przy kawie z biskupem

2022-09-25 21:41

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Nowonarodzeni

Agata Zawadzka

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Gorzowianie mieli dzisiejszego wieczoru niecodzienną okazję na spotkanie z wyjątkowym gościem.

Na dziedzińcu plebanii katedralnej, przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, mogli porozmawiać z nowym biskupem pomocniczym diecezji Adrianem Putem. Był czas na pytania, odpowiedzi i oczywiście uwielbienie. Całe spotkanie poprowadziła wspólnota Nowonarodzeni oraz Sebastian Stempniewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję