Reklama

Niedziela Legnicka

Do Świętej Rodziny

15 sierpnia poświęcony jest uczczeniu Maryi Wniebowziętej.

Niedziela legnicka 33/2021, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

odpust krzeszowski

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

W diecezji wiele kościołów nosi to wezwanie, a wśród nich sanktuarium maryjne w Krzeszowie.

Sanktuarium

Przypomnijmy, że pocysterskie opactwo w Krzeszowie, mające swoją wielowiekową historię, pokazującą potęgę tego miejsca zarówno pod względem duchowym jak i materialnym, po powołaniu do życia w 1992 r. diecezji legnickiej, znalazło się w jej granicach. Pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak ustanowił to miejsce diecezjalnym sanktuarium maryjnym, cieszącym się obecnością ikony Matki Bożej Łaskawej. Tak więc w przyszłym roku sanktuarium wraz z diecezją będzie obchodzić 30-lecie swego istnienia.

Ikona

Zachowana w tym miejscu przez wieki ikona Matki Bożej, datowana jest na XIII wiek. To czyni ją najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem opisywany jest jako „Hodighitria”, czyli ta która prowadzi, pokazuje drogę. Swoją dłonią pokazuje bowiem na Dzieciątko i jednocześnie wskazuje na swoje serce, jako źródło łaski. Łaciński tytuł ikony brzmi: „Gratia Sanctae Mariae” – Łaska świętej Maryi, co jednocześnie stało się najstarszą nazwą opactwa krzeszowskiego, wymienioną w 1291 r.

Reklama

Mając tak niezwykły skarb, pierwszy biskup legnicki podjął też starania, aby do diecezji przybył z wizytą apostolska papież Jana Paweł II i podczas swego pobytu dokonał koronacji obrazu. Te pragnienia ziściły się 2 czerwca 1997 r. w Legnicy, z udziałem ponad 300-tysięcznej rzeszy pielgrzymów. Tak więc przyszły rok będzie także okazją do uczczenia kolejnej rocznicy – 25-lecia koronacji obrazu.

Święto rodzin

Z okazji Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego – gdyż uroczystości odbywają się przez 3 dni – obok okazji do pogłębionej modlitwy poprzez udział w Mszach św. i okolicznościowych nabożeństwach, organizowane są także wydarzenia okołoodpustowe. Wytrwale zaprasza do udziału w nich kustosz ks. Marian Kopko wraz z zespołem współpracowników. Po Mszy św. odpustowej odprawianej w południe przez bp. Andrzeja Siemieniewskiego i dorocznej procesji z obrazem na placu przed bazyliką, zaplanowano festyn rodzinny, koncert patriotyczny i loterię fantową. Dzień ten zazwyczaj przeżywany jest jako dzień rodzin, bo odbywa się w miejscu, gdzie Święta Rodzina jest szczególnie przypominana. To przecież tu wraz z diecezjalnym sanktuarium maryjnym i czczonym obrazem Matki Bożej od marca bieżącego roku cieszymy się ustanowionym diecezjalnym sanktuarium św. Józefa. Tzw. kościół bracki – wybudowany na potrzeby powołanego tu w XVII wieku Bractwa św. Józefa – to swoista, jedna wielka pieśń na cześć Świętej Rodziny, wyrażona w ponad 50 polichromiach. Warto o tym pamiętać, przybywając do Krzeszowa jako pielgrzymi pieszo – jak dzieje się co roku w pielgrzymce z Legnicy do Krzeszowa, rowerowo, samochodem lub autobusem.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki odpust w Krzeszowie

Niedziela legnicka 35/2017, str. 1, 4

[ TEMATY ]

odpust

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Blisko 10 tys. osób uczestniczyło w uroczystościach odpustowych ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie. Takich tłumów nie widziano tutaj od dawna.

CZYTAJ DALEJ

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym o. Pio

2022-09-22 11:18

[ TEMATY ]

św. o. Pio

pl.wikipedia.org

Jak pięknie i dobrze jest żyć, mając pewność, że Ktoś wszystko przemyślał i zna sens. Wszędzie działa bowiem Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym Ojciec Pio.

Przez przypadek cię spotkałem…, przypadkiem się dowiedziałem, że…, przypadkiem zdarzyło się… Często słowa te można usłyszeć z ust wielu ludzi, może nawet sami je wypowiadamy. Zrządzenie losu, splot wydarzeń, traf, pech – to im przypisujemy niekiedy winę za zdarzenia, które nas spotykają… Czy naprawdę przypadek rządzi naszym życiem, wyborami i doświadczeniami?

CZYTAJ DALEJ

Męska pobożność to codzienne życie po Bożemu

2022-09-25 14:39

[ TEMATY ]

mężczyzna

Karol Porwich/Niedziela

Męska pobożność to proste, dyskretne, codzienne „życie po-Bożemu”. To także przekazywanie w życiu swojej rodziny wzorców prawdziwej siły, odwagi, rycerskości – powiedział bp Piotr Libera podczas II Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba w Koziebrodach. Wzięło w niej udział ponad 200 mężczyzn różnych stanów i zawodów. Hasłem były słowa: „Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec”.

Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba przewodniczył bp Piotr Libera. Wyjaśnił, jak należy rozumieć „męską pobożność”: pobożny, to „żyjący po-Bożemu”. W historii są liczne przykłady, jak mężczyźni potrafili krzewić w sobie i swoich potomkach dar pobożności, „życia po Bożemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję