Reklama

Niedziela Legnicka

U św. Jacka w Legnicy

17 sierpnia to liturgiczne wspomnienie św. Jacka. Mszy św. odpustowej o godz. 17.30 będzie przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Odpust łączy się z 5. rocznicą ukazania do publicznej czci Relikwii Wydarzenia Eucharystycznego. Z proboszczem parafii ks. Andrzejem Ziombrą rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

Niedziela legnicka 33/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Sanktuarium św. Jacka

Sanktuarium św. Jacka

Ks. Waldemar Wesołowski: Przypomnijmy, co dokładnie stało się w kościele św. Jacka?

Ks. Andrzej Ziombra: Wszystko miało początek 25 grudnia 2013 r. Podczas udzielania Komunii św. jeden z konsekrowanych komunikantów upadł na posadzkę. Został on podjęty z ziemi i włożony do kielicha z wodą, jak postępuje się w takich przypadkach, aby materia rozpuściła się. Kielich ten został umieszczony w tabernakulum. Po 10 dniach zauważyliśmy przebarwienie koloru czerwonego na jego fragmencie. Poinformowany został bp Stefan Cichy, który nakazał obserwowanie, a następnie powołał komisję, która miała zająć się tą sprawą. W celu poznania charakteru tego przebarwienia, została zlecona ekspertyza naukowa. Najpierw zajął się tym Zakład Medycyny Sądowej we Wrocławiu, następnie w Szczecinie. W konkluzji tych badań wynikło, że naukowcy nie są w stanie wyjaśnić powodów przebarwienia. Natomiast w tym fragmencie znaleziono fragmenty mięśnia sercowego, będącego w stanie agonii. Wyniki badań zostały przedstawione Kongregacji Nauki Wiary, która po pewnym czasie zezwoliła na ogłoszenie informacji i na wystawienie tego znaku do publicznej czci wiernych. To dokonało się 2 lipca 2016 r. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Od tego czasu wierni mogą oddawać cześć i dziękować Bogu za ten znak, który ma być dla nas umocnieniem.

Co się zmieniło w ciągu tych 5 lat w życiu parafii i w życiu księdza?

Mówiąc o parafii, musieliśmy przeorganizować wiele rzeczy, zwłaszcza tych dotyczących możliwości przyjmowania pielgrzymów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Przez to nasza parafia, jako jedna z kilku w mieście, stała się znana i otwarta na cały świat. Te zmiany ciągle się dokonują, staramy się stworzyć pielgrzymom godziwe warunki modlitwy i zatrzymania się tutaj. To, jeśli chodzi o sprawy zewnętrzne. Ale to, co najważniejsze, dotyczy spraw wiary. Jako proboszcz mogę poświadczyć o wielkiej przemianie duchowej wielu naszych wiernych, mieszkańców miasta i nie tylko. Mamy świadectwa ludzi, którzy otrzymali tutaj wiele łask. Mowa jest o nawróceniach, przemianie życia, pojednaniu, uwolnieniu z nałogów i innych. Jednym z ważnych owoców jest adoracja wieczysta, którą zaproponowali sami wierni. I tak, już od 3 lat, przez całą dobę ludzie przychodzą na adorację Najświętszego Sakramentu i modlą się. Jeśli chodzi o moje życie, to coraz bardziej uświadamiam sobie, że jestem chrześcijaninem w drodze. To zobowiązuje do ciągłej przemiany życia, na wzór Jezusa. Ten znak umacnia mnie w tym dziele, bo zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe. Chyba wszyscy mamy z tym problem. Dziękuję też Bogu za ten znak, ponieważ on wiele zmienia w moim życiu.

Reklama

W jakim stopniu to wydarzenie wpłynęło na świadomość tego, czym jest Eucharystia?

Z tego znaku wydobywamy prawdę o tym, czego Kościół naucza od początku, że Jezus jest realnie obecny w Eucharystii. On tu jest! W Komunii św. przyjmujemy Jego ciało i Jego krew. Fragment mięśnia sercowego w stanie agonii uświadamia nam, że Eucharystia jest nie tylko ucztą, ale jest ofiarą. Podczas Mszy św. Jezus tu i teraz oddaje siebie za nasze grzechy. Wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania uobecniają się podczas każdej Eucharystii. W tym kierunku podejmujemy w sanktuarium formację, katechezy. Są to spotkania z grupami pielgrzymkowymi, osobami indywidualnymi. Prowadzimy dni skupienia, rekolekcje. Jesteśmy też zapraszani na spotkania, konferencje, odczyty, podczas których dajemy świadectwo, ale też głosimy naukę o Eucharystii. Prowadzimy działalność wydawniczą, dotyczącą tego wydarzenia i w ogóle Eucharystii. Przed nami z pewnością jest jeszcze wiele pracy.

A jak pandemia odcisnęła się na życiu sanktuarium?

Nasze sanktuarium, podobnie jak i inne w Polsce i na świecie, odczuło jej skutki i izolacji. Ruch pielgrzymkowy przez ostatni rok niemal całkowicie zamarł. Na szczęście w ostatnim czasie na nowo zaczyna się ożywiać. Analizując jednak ten czas zatrzymania, mogę powiedzieć, że przyczynił się on m.in. do tego, że odwiedziło nas kilka grup telewizyjnych, które przygotowywały programy, filmy dotyczące Eucharystii i cudów eucharystycznych. Pan Jezus podsyłał nam tych ludzi, aby pomimo ograniczeń, prawda o Eucharystii szła w świat. Myślę, że w ten sposób Jezus przekonuje nas, że Jego ofiary nic nie jest w stanie powstrzymać, że w każdej sytuacji może umacniać wiarę w jego realną obecność w Eucharystii. Tak to widzę.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W domu Mamy

Niedziela łódzka 34/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Jest także czas na zabawy i gry zespołowe

Jest także czas na zabawy i gry zespołowe

Każdy, kto zechce pogłębić swoją więź z Panem Bogiem, znajdzie tu wspólnoty, które wraz z parafianami tworzą duchowość zelowskiej świątyni.

Wchodząc na teren przykościelny parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Zelowie, zwraca uwagę postać św. Jana Pawła II, który lekko pochylony wyciąga do nas swoje dłonie. Swym gestem zaprasza w progi świątyni, by kontemplować częstochowskie oblicze Matki Zbawiciela.

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2022-09-25 20:04

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

W bazylice archikatedralnej w Białymstoku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył paliusz na ramiona abp. Józefa Guzdka. Przyjmując paliusz metropolita białostocki powiedział, że „Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, «umieralnią dusz», coraz bardziej przestronną i komfortową”.

„Dziś, gdy nuncjusz apostolski nałożył na moje ramiona paliusz, powracam myślą do wydarzenia z 29 czerwca br., kiedy to papież Franciszek przekazał paliusze nowym metropolitom w bazylice św. Piotra na Watykanie. W imieniu wszystkich metropolitów złożyłem przysięgę wierności Bogu i Stolicy Apostolskiej. Tym samym zobowiązałem się podążać i prowadzić lud Boży drogą Ewangelii; drogą, której kierunek wskazał papież Franciszek w wygłoszonym wówczas kazaniu” – mówił abp Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję