Reklama

Niedziela Łódzka

Pod sztandarem nadziei

Sierpień dla wielu to czas nie tylko odpoczynku, ale także pątniczych wędrówek do tronu Matki Bożej.

Niedziela łódzka 33/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Piotr Drzewiecki

Idą do Maryi

Idą do Maryi

Na pielgrzymi szlak w tym roku wyruszy 14 pielgrzymek z archidiecezji łódzkiej, którym przyświecać będzie wspólne hasło – Jezus Nadzieją Kościoła Łódzkiego – które ma swoje źródło w jubileuszu 100-lecia powstania diecezji. Każda z pielgrzymek dociera na Jasną Górę w różne uroczystości, ale wszystkie łączy jedno hasło.

Forma tegorocznego pielgrzymowania będzie o wiele łatwiejsza niż w poprzednim roku. Choć także obowiązywać będą ograniczenia co do liczby osób, jednak ten limit w różny sposób będzie odnosił się do poszczególnych grup pielgrzymkowych. Na łódzki szlak może udać się 300 osób niezaszczepionych. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych certyfikowaną szczepionką.

– Każda osoba chcąca się zapisać powinna mieć przy sobie certyfikat szczepienia. Powinniśmy być lojalni wobec tej możliwości, tych wytycznych, które dostaliśmy. Od nas, jako Kościoła wymaga się takiego świadectwa prawdy, uczciwości w realizowaniu tych wytycznych w tym trudnym czasie – dodaje ks. Łukasz Tarnawski, koordynator pielgrzymek archidiecezji łódzkiej.

Reklama

Grupy, które 21 sierpnia wyruszą na Jasną Górę będą miały swój indywidualny charakter, pojawi się grupa m.in.: akademicka, rodzinna, miłosierdzia i słuchania. Podczas wędrówki pielgrzymi zostaną wyposażeni w materiały, przygotowywane przez grupę pod przewodnictwem bp. Marka Marczaka, w której znaleźli się także księża profesorzy, kapłani odpowiedzialni za poszczególne pielgrzymki, młodzież a także małżeństwa zaangażowane w różne ruchy w archidiecezji. Fundamentem przygotowywanych materiałów pod przewodnictwem bp. Marczaka jest Encyklika Jana Pawła II Novo millennio ineunte. Pielgrzymi będą mogli także bliżej poznać historię powstania diecezji łódzkiej.

Szczególnym elementem tegorocznego pielgrzymowania będą pielgrzymki duchowe. Tacy pielgrzymi zgromadzą się w swoich parafiach i towarzyszyć będą duchowo pątnikom idącym na Jasną Górę. Pielgrzym duchowy jest zobowiązany codziennie uczestniczyć w eucharystii.

– Ogromną łaską jest pielgrzymowanie na Jasną Górę w naszej ojczyźnie. Każda z pielgrzymek nosi miano rekolekcji. Naszym zadaniem, jako organizatorów jest zadbanie o to, by ta forma szczególnych rekolekcji w drodze, mogła się dokonać. Pamiętajmy o tym, co było dla nas wyzwaniem, pamiętajmy o dobru i bezpieczeństwie bliźniego – podsumowuje ks. Tarnawski.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymujmy…

Niedziela przemyska 25/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Archiwum Pieszej Pielgrzymki na Jasną Gorę

Pielgrzymka daje poczucie wspólnoty

Pielgrzymka daje poczucie wspólnoty

Z nostalgią oglądamy fotografie dokumentujące nasze życie, także religijne. Każda fotografia to wydarzenie zatrzymane w kadrze i ukazujące miniony czas. Wśród wielu wydarzeń chętnie utrwalanych na zdjęciach ważne miejsce zajmuje pielgrzymka.

Ludzkie życie jest wędrówką. W symbolice drogi znajdujemy wiele punktów odniesienia do ludzkiej codzienności. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w drodze do wyznaczonego celu towarzyszą nam różnorakie doświadczenia: fizyczny trud, zmaganie z przeciwnościami na trasie i ograniczeniami naszego organizmu. Nie brak i wrażeń estetycznych, jak chociażby piękno otaczającego nas świata, uśmiech i pozdrowienia napotykanych ludzi. Krocząc ku wyznaczonemu celowi, ludzki umysł ma okazję do życiowej zadumy i refleksji nad wyzwaniami, jakie niesie życie.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2022-09-25 20:04

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

W bazylice archikatedralnej w Białymstoku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył paliusz na ramiona abp. Józefa Guzdka. Przyjmując paliusz metropolita białostocki powiedział, że „Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, «umieralnią dusz», coraz bardziej przestronną i komfortową”.

„Dziś, gdy nuncjusz apostolski nałożył na moje ramiona paliusz, powracam myślą do wydarzenia z 29 czerwca br., kiedy to papież Franciszek przekazał paliusze nowym metropolitom w bazylice św. Piotra na Watykanie. W imieniu wszystkich metropolitów złożyłem przysięgę wierności Bogu i Stolicy Apostolskiej. Tym samym zobowiązałem się podążać i prowadzić lud Boży drogą Ewangelii; drogą, której kierunek wskazał papież Franciszek w wygłoszonym wówczas kazaniu” – mówił abp Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję