Reklama

Niedziela Przemyska

W świetle Eucharystii

W Przemyślu odbył się Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, z udziałem 6 oaz odbywających rekolekcje wakacyjne w naszej archidiecezji.

Niedziela przemyska 33/2021, str. I

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Julia Franczak

Pochód ewangelizacyjny ulicami Przemyśla

Pochód ewangelizacyjny ulicami Przemyśla

Była to okazja do doświadczenia pięknej wspólnoty młodego Kościoła i umocnienia się w wierze. Spotkanie w dniu 2 sierpnia rozpoczęła Eucharystia w bazylice archikatedralnej, której przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski.

– Zgodnie z założeniami twórcy Ruchu Światło-Życie, czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, wspomnienie Zesłania Ducha Świętego jest szczególnym wydarzeniem w wakacyjnych rekolekcjach oazowych. To uświadomienie sobie, jak wielka i piękna jest tajemnica Kościoła. Kościoła, który żyje dzięki działaniu Ducha Świętego, dzięki temu ożywiającemu tchnieniu. Kościoła, który żyje i który jest posyłany, który wędruje przez dzieje nieraz w bardzo trudnych warunkach. Dzisiaj, spotykając się w przemyskiej bazylice archikatedralnej, modlimy się w intencji wszystkich uczestniczących w tegorocznych wakacyjnych rekolekcjach oazowych. Rekolekcjach formacyjnych, bo przecież rekolekcje są po to, aby umocnić nas w trudzie formacji całorocznej. Modlimy się więc o dary Ducha Świętego. Dziękujemy Panu Bogu, że możemy się spotkać, że możemy urzeczywistniać to marzenie ks. Franciszka Blachnickiego, którym jest żywy Kościół – mówił we wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski, abp Adam Szal.

Z kolei w homilii arcybiskup zauważył, że Ruch Światło-Życie zawsze gromadzi swoich członków na Świętej Wieczerzy w czasie Eucharystii. – Jakże piękny jest obraz uczestników rekolekcji, świadomych uczestników Eucharystii, przeżywających Eucharystię nie jako coś, co jest obowiązkowe, ale jako coś, co jest potrzebą serca. I to jest ideał, który był bliski słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, który jest bliski także i słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Jest bliski nam wszystkim – zaznaczył kaznodzieja. Dlatego prosił zebranych, aby modlili się, aby Eucharystia, która jest wielkim darem, rzeczywiście tworzyła wspólnotę Ruchu Światło-Życie. – Żeby tworzyła nasz Kościół, Kościół święty, o którym tak pięknie powiedział św. Jan Paweł II, że „żyje dzięki Eucharystii” – apelował abp Adam Szal i prosił, aby uczestnicy rekolekcji zawsze zachowywali w sercu Chrystusowe słowa: „To czyńcie na moją pamiątkę”. – Gromadźcie się na Świętej Wieczerzy, gromadźcie się w jedności słuchając słowa Bożego i okazując swoją miłość wobec naszych braci i sióstr – dodał abp Szal.

Po Eucharystii uczestnicy Dnia Wspólnoty przeszli w pięknym i radosnym pochodzie ewangelizacyjnym ulicami Przemyśla: Franciszkańską i Kazimierzowską, aby ostatecznie dotrzeć do Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie odbyła się druga część spotkania: meldunki, czyli prezentacje wszystkich grup, świadectwa, a całość zakończyła Godzina Misji i Odpowiedzialności.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oazowe zwieńczenie wakacji

Czasami słyszycie jak mówimy, że wy młodzi jesteście przyszłością Kościoła. To prawda, ale wy jesteście również jego teraźniejszością. Dlatego musimy zrobić wam więcej miejsca, dać więcej możliwości do działania, we wspólnocie parafialnej i diecezjalnej.
Bp Krzysztof Nitkiewicz

CZYTAJ DALEJ

Jak Bóg przemienia człowieka?

2022-09-13 14:04

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Jak Bóg przemienia człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Zespół Impast zaprezentował swoją nową płytę

25 września w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zespół Impast zagrał koncert promujący długo wyczekiwaną płytę pt. „Na nieboskłonie”.

– Płyta miała ukazać się na 5-lecie zespołu, jest na 7-lecie. Niemniej jednak myślę, że ta cyfra w znaczeniu biblijnym bardzo wiele nam mówi – podkreśliła Aleksandra Kowalska, autorka tekstów i muzyki z gatunku poezji śpiewanej, wokalistka i założycielka zespołu, a także malarka i poetka. Wcześniejszą premierę krążka uniemożliwiła pandemia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję