Reklama

Niedziela Rzeszowska

ŚWIĘCANY

Raz na 500 lat

Kościół parafialny św. Anny służy mieszkańcom miejscowości i okolicy od 1520 r.

Niedziela rzeszowska 33/2021, str. II

[ TEMATY ]

św. Anna

Ks. Piotr Potyrała

Orędownictwo św. Anny nad tym miejscem trwa od 500 lat

Orędownictwo św. Anny nad tym miejscem trwa od 500 lat

Tegoroczny odpust ku czci patronki był okazją do podziękowania Panu Bogu za niezliczone łaski, których doznają ludzie w tym miejscu od 500 lat, a także do duchowego umocnienia parafian w już rozpoczętym dziele budowy nowej świątyni.

Uroczystej Mszy św. odpustowej sprawowanej 26 lipca w Święcanach przewodniczył bp Edward Białogłowski, który w homilii przypomniał biblijne znaczenie procesu wznoszenia świątyni. Kaznodzieja przywołał bogatą historię święcańskiego kościoła, doceniając trud i zaangażowanie duszpasterzy oraz parafian w materialny i duchowy rozwój wspólnoty. Biskup podkreślił również wkład ks. prał. Jana Kulpy, który w trudnych czasach komunizmu wybudował trzy kaplice dojazdowe – do dziś służące mieszkańcom Święcan i Siepietnicy. Kontynuacją tego dzieła jest budowa nowego kościoła. Tego ambitnego zadania podjął się obecny proboszcz ks. kan. Krzysztof Biernacki. – Oby nowy kościół służył ludziom przez kolejne 500 lat – powiedział w kazaniu Biskup. W czasie Mszy św. bp Edward Białogłowski poświęcił kamień węgielny przywieziony z Ziemi Świętej. Dokonano również odczytania i podpisania aktu erekcyjnego.

Po Eucharystii jej uczestnicy udali się w procesji do nowego kościoła, gdzie Biskup dokonał wmurowania kamienia węgielnego.

Projekt architektoniczny wznoszonej świątyni wykonał Andrzej Węgrzynowicz, zaś jej konstruktorem jest Jerzy Kurczap. Parafian cieszy fakt, iż nowa świątynia ma już pierwszą kondygnację murów. To umacnia nadzieję, że odpustowa uroczystość wyprosi dalsze Boże błogosławieństwo i doda sił w trudzie wznoszenia nowego kościoła.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze świętą Anną na czele

Począwszy od 2010 r., gdy przybył do nas ks. Dariusz Misior, nasz kościół i nasza parafia jakby nabrały skrzydeł. A w centrum postawiono św. Annę - patronkę kościoła i parafii.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Zespół Impast zaprezentował swoją nową płytę

25 września w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zespół Impast zagrał koncert promujący długo wyczekiwaną płytę pt. „Na nieboskłonie”.

– Płyta miała ukazać się na 5-lecie zespołu, jest na 7-lecie. Niemniej jednak myślę, że ta cyfra w znaczeniu biblijnym bardzo wiele nam mówi – podkreśliła Aleksandra Kowalska, autorka tekstów i muzyki z gatunku poezji śpiewanej, wokalistka i założycielka zespołu, a także malarka i poetka. Wcześniejszą premierę krążka uniemożliwiła pandemia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję