Reklama

Niedziela Rzeszowska

U Dominikanów w Borku Starym

Wspomnienie św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego przypada 8 sierpnia. To święto we wszystkich klasztorach dominikańskich.

Niedziela rzeszowska 33/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

odpust

św. Dominik

Arkadiusz Bednarczyk

Wnętrze kościoła-sanktuarium

Wnętrze kościoła-sanktuarium

Najbardziej znany na Podkarpaciu klasztor Dominikanów znajduje się w Borku Starym. Udokumentowany kult maryjny w tym miejscu sięga połowy XIV stulecia. Opodal cudownego źródełka zbudowano drewnianą kapliczkę, w której przechowywano drogocenny obraz Maryi przyniesiony przez osadników. Przed wizerunkiem modliła się, zdążająca na Ruś w 1387 r., święta królowa Jadwiga Andegaweńska. Częste pielgrzymki pątników spowodowały, że na wzgórzu wybudowano drewniany kościółek Świętego Krzyża i kaplicę Matki Bożej, a arcybiskup lwowski Jan Rzeszowski dokonał konsekracji obiektów w 1420 r. W kaplicy umieszczono wizerunek, poddany uprzednio renowacji, a być może skopiowany na nowym podobraziu.

Kilkadziesiąt lat później wybudowano następną kaplicę, w której pragnął być pogrzebany możny rycerz Imbram z żoną. Być może pobożny rycerz ufundował kolejny, nowy wizerunek Pani Boreckiej. Dzisiaj w tym miejscu stoi zbudowana pod koniec XIX w. kaplica Matki Bożej Bolesnej – w niej to odbyła się 15 sierpnia 1919 r., pierwsza w odrodzonej po zaborach Polsce koronacja cudownego wizerunku złotymi koronami. Nałożył je na skronie Maryi bp Józef Sebastian Pelczar. We wnętrzu wspomnianej kapliczki znajduje się osobliwy przedmiot, jest to tzw. dzwonek loretański, którym dzwoniono wówczas, gdy ktoś nie mógł skonać, aby Maryja wyprosiła łaskę szybkiej śmierci.

W XVII stuleciu proboszcz tyczyńskiej parafii, do której przynależało sanktuarium w Borku Starym – ks. Maciej Niwicki, sam cudownie uzdrowiony za przyczyną Pani Boreckiej, zapragnął, aby na miejscu tym powstał wspaniały kościół i aby pieczę nad nim sprawowali Dominikanie. Władze kościelne z biskupem przemyskim Stanisławem Sarnowskim przychyliły się do prośby ks. Niwickiego, wydając zgodę na założenie klasztoru. Wkrótce też pierwsi zakonnicy przybyli do pobliskiej Kielnarowej i rozpoczęto budowę wspaniałego, barokowego obiektu. Jest położony niedaleko od Rzeszowa, można przyjechać, by pokłonić się Boreckiej Pani i podziwiać piękno zabytku.

2021-08-11 10:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź odważny jak św. Dominik!

[ TEMATY ]

św. Dominik

Anna Majowicz

Eucharystii przewodniczył o. Marcin Dyjak OP

Eucharystii przewodniczył o. Marcin Dyjak OP

Obchodzimy dzisiaj (8.08) uroczystość św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Wrocławscy dominikanie zaprosili do wspólnej modlitwy podczas Mszy św. konwentualnej o godz. 12.00.

Eucharystii przewodniczył o. Marcin Dyjak OP. W homilii zwrócił uwagę na odwagę, którą kierował się w życiu św. Dominik. - Kiedy św. Dominik założył Zakon Kaznodziejski, od samego początku rozsyłał brać w różne strony świata. Z wielu stron słyszał, że to za wcześnie, że powinien braci bardziej uformować, aby przed wyruszeniem na misje zdobyli różne doskonałości. Świętego Dominika cechowała odwaga, którą wtedy niektórzy nazywali jakąś bezmyślnością, ale on wierzył w Słowo, które dzisiaj usłyszeliśmy w Ewangelii św. Mateusza. Słowo zmartwychwstałego Chrystusa: ,, Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Święty Dominik rozeznał z odwagą, że bracia są gotowi, że w tym wymagającym czasie bardzo potrzebne jest to, aby rozesłać głosicieli Słowa Bożego po całym świecie - mówił o. Marcin Dyjak OP, dodając, że powinniśmy uczyć się takiej odwagi zarówno w życiu wiary, jak i w życiu osobistym. - Święty Dominik jest wzorem odwagi. To patron, który może nam pomagać rozeznawać te momenty, które budzą w nas lęk. Bo odwaga jest czymś co się przeciwstawia lękowi. Wiemy dobrze, jak wiele lęku potrafi w nas być. Strach nie pozwala nam zrobić kroku do przodu, nie pozwala być rozesłanym przez Chrystusa - tłumaczył kapłan na zakończenie prosząc zebranych na Eucharystii wiernych, aby powierzyli Chrystusowi wszystkie swoje lęki i prosili Go o odwagę, która cechowała św. Dominika. - Chciejmy wpatrywać się w Jego przykład i prosić o wstawiennictwo, żeby coraz autentyczniej i pełniej całym swoim życiem głosić Słowo Boże - zachęcił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Kto jest bogaty przed Bogiem?

2022-09-21 08:03

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Ewangelia

Marcin Magdziak/fotolia.com

Dzisiejsza Ewangelia stawia przed nami dwie postacie: Łazarza i bogacza. Ich losy splotły się ze sobą. Żyli bardzo blisko siebie, ale zarazem jakby w dwóch odmiennych światach. Widywali się codziennie, a mimo to byli od siebie daleko. Znamienne jest to, że Jezus zna imię Łazarza, ale nie podaje imienia bogacza. Z ewangelicznego opisu dowiadujemy się, że bogacz to człowiek, który żyje bardzo dostatnio. Używa bogactwa, przyjemności i zabawy. Żadne troski nie mącą mu dobrego samopoczucia. Jego życie to wręcz ideał, do którego dążyli nie tylko jemu współcześni, ale który wciąż chce osiągnąć tak wielu. Łazarz natomiast nie ma nic. Jego ciało jest pokryte wrzodami, psy liżą jego rany. Przechodzący okazują mu pogardę i obojętność. Żyje z jałmużny u progu pałacu bogacza.

CZYTAJ DALEJ

XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

2022-09-25 19:41

[ TEMATY ]

policja

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 25 września odbyły się XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Mszy św. na Wałach Jasnogórskich przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji. W homilii zaapelował o wsparcie społeczne i prawne dla policjantów, którzy często fałszywie oskarżeni muszą dowodzić swej niewinności przed sądami. – Policjant stojąc na straży prawa ma prawo oczekiwać, że ustawodawstwo będzie sprzymierzeńcem jego pracy i służby – podkreślił.

Eucharystię poprzedziło złożenie wieńców przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz apel pamięci przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie wspominano m.in. funkcjonariuszy policji oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję