Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wielkie świętowanie

21 sierpnia w bazylice katedralnej oraz w Domu Macierzystym w Sosnowcu odbędą się obchody 100. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Niedziela sosnowiecka 33/2021, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Piotr Lorenc/Niedziela

Modlitwa w kościele zakonnym sióstr Karmelitanek

Modlitwa w kościele zakonnym sióstr Karmelitanek

Uroczystościom przyświeca myśl sługi Bożego o. Anzelma Gądka: „Bogu naszemu Maleńkiemu, Synowi Ojca w niebie Jedynemu, cześć, dziękczynienie, wierność teraz i zawsze, w życiu i śmierci, w krzyżu i chwale!”.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w bazylice katedralnej w Sosnowcu o godz. 11.00 od prelekcji powołaniowej do modlitwy i pracy. Następnie prof. dr hab. Lech Krzyżanowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawi rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W samo południe abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce będzie sprawował koncelebrowaną Mszę św. z okazji 100-lecia Zgromadzenia oraz 75. rocznicy śmierci czcigodnej sługi Bożej Teresy Kierocińskiej.

Po południu uroczystości przeniosą się do Domu Macierzystego Zgromadzenia przy ul. M. Teresy Kierocińskiej 25 w Sosnowcu. Po godz. 15.00 będzie możliwość zwiedzania Muzeum Domu Macierzystego. Zostanie pokazany filmu o wspólnocie Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi. Nie zabraknie modlitwy przy sarkofagu Matki Teresy Kierocińskiej. Zaplanowany jest także koncert pieśni religijnych. Dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w uroczystościach, a nie będą mogli tego uczynić, mamy dobrą wiadomość – uroczystości będą transmitowane on-line.

Muzeum Domu Macierzystego to perła wśród placówek tego typu. Siostry z niebywałą pieczołowitością i dokładnością odtworzyły realia, w jakich przyszło pracować współzałożycielce zgromadzenia i pierwszym siostrom. Misją muzeum jest przybliżanie życia i posługi Matki Teresy Kierocińskiej oraz sługi Bożego o. Anzelma Gądka – założyciela, a także upowszechnianie wiedzy o duchowości, historii i współczesności zgromadzenia. Ekspozycja wzbogacona jest o stanowiska multimedialne, co umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z wieloma działaniami Matki Teresy, zasłużonej dla Sosnowca i całego Zagłębia. Jest ukazana pomoc potrzebującym w czasie II wojny światowej, współpraca z Armią Krajową, ukrywanie dzieci żydowskich. W muzeum można także zobaczyć prezentację ponad 50 istniejących obecnie domów zakonnych zgromadzenia.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Zawsze był bardzo ludzki”- abp M. Mokrzycki wspomina św. Jana Pawła II

Każdego wieczoru Jan Paweł II podchodził do okna swojego gabinetu i błogosławił Plac św. Piotra. To jedno z wielu wspomnień abp Mieczysława Mokrzyckiego, obecnie arcybiskupa Lwowa na Ukrainie i wieloletniego drugiego prywatnego sekretarza papieża Polaka. „Don Mietek”, jak popularnie mówiono o nim w Watykanie, był także świadkiem śmierci Jana Pawła 15 lat temu. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego opowiada o swoim codziennym życiu u boku Papieża, który urodził się dokładnie 100 lat temu w Wadowicach.

„Zawsze był bardzo ludzki, wspaniałomyślny, otwarty. Chociaż kierował całym Kościołem i Watykanem, zawsze był bardzo otwarty i naturalny w swoim zachowaniu. Zawsze miał czas dla innych; wiedział, jak słuchać. Nigdy nie sprawiał wrażenia, aby inni odczuli, że ma ważniejsze rzeczy do zrobienia. Ale przede wszystkim nauczył nas, że modlitwa może rozwiązać wszystkie problemy życia i świata” - wyznał abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

2022-09-25 19:41

[ TEMATY ]

policja

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 25 września odbyły się XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Mszy św. na Wałach Jasnogórskich przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji. W homilii zaapelował o wsparcie społeczne i prawne dla policjantów, którzy często fałszywie oskarżeni muszą dowodzić swej niewinności przed sądami. – Policjant stojąc na straży prawa ma prawo oczekiwać, że ustawodawstwo będzie sprzymierzeńcem jego pracy i służby – podkreślił.

Eucharystię poprzedziło złożenie wieńców przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz apel pamięci przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie wspominano m.in. funkcjonariuszy policji oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko: żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy

2022-09-25 17:55

[ TEMATY ]

uchodźcy

Ks. Jakub Nagi

W kolejce do bezpiecznego świata

W kolejce do bezpiecznego świata

W intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy modlił się w koszalińskiej katedrze bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek. Żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy, ma twarz matki z dzieckiem uciekającej z Ukrainy, przerażonej Kurdyjki z dziećmi leżącej w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Dziś, 25 września, Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Kreśląc migracyjny obraz Polski, Europy i całego świata bp Krzysztof Zadarko przestrzegał przed obojętnością na ludzkie dramaty ukryte w anonimowych liczbach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję