Reklama

Niedziela w Warszawie

Drużyna to rodzina

Formacja modlitewna dzieci prowadzona w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie stała się wsparciem wychowawczym dla dorosłych. Zintegrowała również rodziny, które wspierają się w trudnych sytuacjach.

Niedziela warszawska 33/2021, str. V

[ TEMATY ]

Drużyna Świętej Rodziny

Archiwum DŚR

Wakacyjne wyjazdy umacniają wspólnotę dzieci i rodziców z „Drużyny Świętej Rodziny”

Wakacyjne wyjazdy umacniają wspólnotę dzieci i rodziców z „Drużyny Świętej Rodziny”

Dla parafian to normalny widok. Jednak osoby, które po raz pierwszy przyjadą na niedzielną Mszę św. do kościoła przy Rzeźbiarskiej 46, będą zaskoczone. Czym? Tym, co zobaczą i usłyszą jeszcze przed rozpoczęciem Liturgii.

A zobaczą dorosłych, stojących przed tablicą pełną rysunków. I usłyszą, że to dzieci wyjaśniają rodzicom treść niedzielnej Ewangelii, wskazując na kolejne ilustracje, które same wykonały dzień wcześniej.

Ewangelia z kredką

Właśnie taki jest główny cel cotygodniowych, sobotnich spotkań dla dziewczynek w wieku 7-13 lat w „Drużynie Świętej Rodziny”: przygotować się do aktywnego udziału w niedzielnej Mszy św.

Wspólnota powstała w 2017 r., obecnie zrzesza około dwudziestu uczestniczek.

Podczas sobotnich spotkań katecheza jest mocno osadzona na Słowie Bożym. Dlatego najważniejszym ich punktem jest czytanie i rozważanie Ewangelii z najbliższej niedzieli.

– Dla dziewczynek jest to oswajanie się ze Słowem Bożym, szansa, by zadań pytanie i uzyskać wyjaśnienie. Następnie Ewangelia jest ilustrowana przez dziewczynki, których prace są zamieszczane na tablicy w kościele – opowiada opiekunka „Drużyny” s. Magdalena Ajdys ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny.

Wspólnota realizuje także program plastyczno-ewangelizacyjny „Kredkami do nieba”. Bywa, że rysują także na chodnikowych kostkach, co także może zadziwić przyjezdnych.

Fundusz koronowy

Obok celu formacyjnego członkiń „Drużyny”, ważne jest także budowanie relacji z ich rodzinami. A zaangażowanym dorosłym pomysłów nie brakuje. Było to szczególnie widać w pandemii, kiedy rodzice utworzyli tzw. fundusz koronowy, koordynowany przez parafię.

– Dzięki temu udało się wesprzeć rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Jest to środowisko, na które zawsze można liczyć, wystarczy „rzucić hasło”. Jeżeli tylko jest potrzebna modlitwa czy inna pomoc wystarczy jeden SMS i odzew jest bardzo duży – wskazuje nasza rozmówczyni.

Reklama

Z perspektywy dorosłych

Do „Drużyny” należy Ania. Dla niej najważniejszy podczas spotkań jest czas rozważania Ewangelii i wymyślania do niej rysunków. – W grupie dziewczynek mam koleżanki, ale najłatwiej się zaprzyjaźnić na wspólnych wyjazdach. Dzięki „Drużynie Świętej Rodziny” coraz bardziej poznaję i kocham Pana Boga – mówi dziewczynka.

Mama Joanna, przyznaje, że córka wiele razy inspirowała rodziców do zgłębiania zagadnień ewangelicznych. – Często zaskakuje nas swoją wiedzą i znajomością szczegółów z Pisma Świętego. Jesteśmy świadomi, że „Drużyna” wniosła do naszej rodziny wiele dobrego, wartościowego i radosnego – podkreśla mama Ani dodając, że dziś, gdy świat tak bardzo „czyha” na nasze dzieci, trzeba włożyć dużo wysiłku w utrzymanie ich na właściwej Bożej drodze.

Żywa i dynamiczna parafia to środowisko, w którym także dzieci mogą odnaleźć swoje właściwe miejsce. Świat ma dziś wiele nęcących propozycji dla młodego pokolenia, stąd przed Kościołem ważne zadanie formacji dzieci, i to już od najmłodszych lat.

– Rozwój duchowy dziecka jest tak samo ważny, jak nie najważniejszy – mówi s. Magdalena i na koniec podkreśla. – Formacja do modlitwy, do budowania relacji z Bogiem zaowocuje w przyszłości.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2022-09-25 07:01

[ TEMATY ]

uchodźcy

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Troska o uchodźców ma teologiczne uzasadnienie. To Pan Jezus powiedział: "byłem przybyszem a przyjęliście mnie" - powiedział PAP konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, werbista o. Jacek Gniadek.

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami".

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Folkowanie dla pokoju

2022-09-25 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Młodzi artyści z sześciu krajów świata apelowali o pokój na całym świecie podczas jednego z dni 12. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje”. Szczególnie apel skierowany był w kierunku Ukrainy, gdzie od ponad pół roku trwa wojna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję