Reklama

Niedziela Częstochowska

Wysokie standardy

To ważna wiadomość dla osób ciężko chorych i ich rodzin szukających fachowej pomocy i wsparcia.

Niedziela częstochowska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

Częstochowa

hospicjum

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

Nowoczesny budynek hospicjum przy ul. Kopernika w Częstochowie

Nowoczesny budynek hospicjum przy ul. Kopernika w Częstochowie

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej działające od blisko 30 lat wyszło naprzeciw potrzebom społecznym, zakupując i remontując budynek przy ul. Kopernika 17A. W nowej siedzibie znalazło się Centrum Opieki Paliatywnej „Palium”. Zostało ono otwarte 24 czerwca przez Agatę Kornhauser-Dudę, bp. Andrzeja Przybylskiego oraz niżej podpisaną – prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

W sercu miasta

Hospicjum znalazło się w wyjątkowym miejscu Częstochowy, w ścisłym centrum miasta. Z tarasu na dachu budynku i z ogrodu zimowego roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta i okolice. W pogodne dni widać zamek w Olsztynie. Najważniejsze jednak jest to, że w tym niezwykłym otoczeniu osoba chora onkologicznie otrzymuje troskliwą opiekę: lekarską, pielęgniarską, psychologiczną, fizjoterapeutyczną, a także duszpasterską. Dzięki temu zapewniamy wszechogarniającą opiekę pacjentom i ich rodzinom, obejmując wszystkie sfery ludzkiej egzystencji.

Ośrodek szkoleń

Budynek składa się z pięciu kondygnacji, a opiekę stacjonarną znajdzie tam 30 osób. Na parterze mieści się Dzienny Oddział Opieki Paliatywnej. Na pierwszym piętrze prowadzona jest rehabilitacja paliatywna. Przewidziano również opiekę wyręczającą dla dzieci. Centrum opieki dysponuje także nowoczesną kuchnią, w której przygotowywane są posiłki opracowane przez dietetyka klinicznego, dedykowane pacjentom opieki paliatywnej oraz innym osobom wymagającym żywienia dietetycznego. Pacjenci mogą również korzystać z ogrodu letniego i zimowego. Co więcej, w nowo otwartym budynku mieści się także ośrodek szkoleń dla wszystkich zawodów medycznych w zakresie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych – szczególnie adresowanych do częstochowskich uczelni oraz szkoleń, kursów i konferencji dla pracowników opieki zdrowotnej w zakresie leczenia bólu i opieki paliatywnej.

Krakowska nadal działa

Reklama

Budynek, który zakupiło Hospicjum Ziemi Częstochowskiej, był biurowcem. Wiele czasu i trudu zajęło przystosowanie go do nowego zadania. A co z dotychczasową siedzibą przy ul. Krakowskiej 45A? Nadal prowadzone są tam działania w zakresie domowej opieki paliatywnej dla dorosłych i dla dzieci. Funkcjonują również: Poradnia Opieki nad Rodzinami Chorych i Osieroconych, Poradnia Leczenia Odleżyn, punkt pobierania materiału do badań, gabinet zabiegowy, perinatalna opieka paliatywna oraz ośrodek szkoleń i wolontariatu.

Hospicjum Ziemi Częstochowskiej za pośrednictwem Niedzieli chce gorąco zaapelować do księży proboszczów, by informowali swoich parafian o nowym adresie hospicjum, a także kierowali potrzebujących opieki paliatywnej do nowej siedziby.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka i historia

„Muzyka w Świątyniach” zabrzmiała w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 30 września. Na mistyczny wieczór zaprosił melomanów Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka.

„To wyjątkowa, mistyczna podróż w czasie, odbywająca się przy kojących dźwiękach muzyki chóralnej. To organizowane rokrocznie koncerty, z których każdy jest unikatowy i niepowtarzalny oraz stanowi swoiste kompendium wiedzy o architekturze i historii częstochowskich kościołów”. Takie przesłanie towarzyszyło koncertom z cyklu „Muzyka w Świątyniach”, zorganizowanym przez Instytut Rozwoju Sztuki i Filharmonię Częstochowską im. Bronisława Hubermana, realizowanym pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo. W tym roku był on kontynuowany. Z powodu pandemii COVID-19 został ograniczony, odbył się bowiem jeden multimedialny koncert historyczny.

CZYTAJ DALEJ

155 lat temu urodził się Józef Piłsudski

2022-12-05 06:30

commons.wikimedia.org, Adobe Stock

155 lat temu, 5 grudnia 1867 r., urodził się Józef Piłsudski. "Odwołując się do Słowackiego, uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, traktowane przez dużą część społeczeństwa jako fanaberia" - mówił prof. Andrzej Chojnowski z Instytutu Historycznego UW.

„Przez jednych uwielbiany, przez innych zajadle zwalczany, był niewątpliwie marszałek główną postacią w dziejach Polski międzywojennej. Jego wieloletnia bezkompromisowa walka o niepodległość, czołowa rola, jaką odegrał w odrodzeniu Polski, a później jako Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny w wojnie z Rosją Radziecką, stanowiły zasługi, których nikt nie mógł kwestionować” – pisał o Józefie Piłsudskim historyk prof. Wojciech Roszkowski. Postać naczelnika, marszałka i twórcy Legionów Polskich wciąż stanowi jeden z głównych punktów odniesienia w polskiej pamięci historycznej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję