Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pielgrzymowanie na dwóch kółkach

Po przerwie „covidowej” Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej kontynuuje tradycję diecezjalnych pielgrzymek rowerowych.

Niedziela rzeszowska 34/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Rowerowa

Jan Furtek

Pielgrzymka Akcji Katolickiej dotarła na Jasną Górę

Pielgrzymka Akcji Katolickiej dotarła na Jasną Górę

Epidemia narzuciła jednak pewne ograniczenia, dlatego tegoroczna grupa liczyła 35 osób. Zrezygnowano także z przekraczania granicy państwa, przyjmując trasę po Polsce w formie pętli: Rzeszów, Zamość, Kodeń, Ostrów Mazowiecka, Łowicz, Kalisz, Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Jamna, Jodłowa, Krasne.

Tradycyjnie organizatorem pielgrzymki, która trwała od 16 do 24 lipca, był Jan Furtek, a opiekę duszpasterską zapewnili księża: Witold Pazdan, Albin Pawłowski i Jan Kozłowski. Większość uczestników pochodziła z Rzeszowa i okolic, ale były także osoby z Radomia, Lublina, Sanoka. Najstarszy uczestnik miał 72 lata, najmłodszy lat 17, zaś średnia wieku wyniosła ok. 57 lat. W tym roku pielgrzymowali sami mężczyźni.

1460 km na siodełku

Na trasie tych rowerzystów znalazły się znaczące miejsca i sanktuaria: w Leżajsku (sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia), Zamość, Sarnaki (miejsce zdobycia przez AK niemieckiego pocisku V2), Zuzela (miejsce urodzenia kard. Stefana Wyszyńskiego), Niepokalanów, Łowicz, Tum (najstarsza w Polsce romańska kolegiata), Świnice Warckie (miejsce urodzenia św. Faustyny), Kalisz, Częstochowa, Piekary Śląskie (bazylika Najświętszej Maryi Panny), Kalwaria Zebrzydowska, Jamna (sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei), Tuchów (bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny), Jodłowa (sanktuarium Dzieciątka Jezus).

Dziewięć dni, średnio 162 km dziennie na rowerze w drodze do głównego celu pielgrzymów, którym było sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Udało się przejechać 1460 km dookoła Polski bez wypadków, przypominając na tej drodze, że trwa rok św. Józefa i ten pielgrzymi wysiłek jemu jest dedykowany.

Najważniejsze miejsca

Gdyby wybrać trzy najważniejsze punkty na trasie pielgrzymki, byłyby to: Zuzela, Świnice Warckie i Kalisz. W Zuzeli miejscu urodzenia Kardynała Tysiąclecia mogliśmy modlić się w kościele przy zachowanej chrzcielnicy, gdzie został ochrzczony. Postać Prymasa Tysiąclecia przybliżyła wystawa w miejscowym muzeum.

Reklama

W Świnicach Warckich (Głogowcu) zachował się dom, miejsce urodzenia św. Heleny Kowalskiej (św. Faustyny), obecnie udostępniony do zwiedzania. W miejscowym kościele parafialnym grupę rowerzystów przyjął kustosz sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny ks. Janusz Kowalski.

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w bazylice Kaliskiej to był punkt docelowy, gdzie po celebrowanej Mszy św. przed cudownym obrazem modlono się w intencjach rodzin. Modlitwy towarzyszyły tej grupie i wyznaczały rytm każdego dnia rozpoczynanego od wezwania „Króluj nam Chryste”.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: bp Ryś prowadzi nowennę przed uroczystościami jubileuszowymi

Na Jasnej Górze rozpoczęły się duchowe przygotowania do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto, 26 sierpnia, połączone będzie z głównymi obchodami jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Wizerunku Maryi. To dlatego o „Koronowanej Służebnicy” w rozważaniach nowennowych mówi krakowski bp pomocniczy Grzegorz Ryś. Nowenna ma wymiar ogólnopolski i jest dziękczynieniem za obecność Matki Bożej w dziejach naszego narodu i modlitwą za Polskę.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Episkopatu Polski podkreśla, że każdego dnia podejmować będzie inny temat ukazujący rolę Maryi w Kościele. Czynić to będzie w oparciu o kontemplację jasnogórskiego Wizerunku. - To naprawdę jest w przekazie bardzo mądry Obraz. Mój mistrz ks. prof. Kracik mawiał, że ten gest prawej dłoni Maryi, którym Ona wskazuje na Jezusa, to jest gest, który streszcza wszystkie mariologie - zauważył bp Ryś. Dodał, że o jasnogórskim Wizerunku mówimy, że to „ikona, a więc została napisana, a skoro tak, to musi być odczytana a nie tylko zobaczona”. - Tu się otwiera przestrzeń do kontemplacji - stwierdził biskup. Przywołał też słowa jednego z ojców Kościoła, który zauważył, że oddawanie czci świętemu, którego się nie zna, jest bałwochwalstwem. - Podobnie można odnieść to do tego Obrazu, jeśli ktoś oddaje cześć temu Wizerunkowi, ale go nie zna, bo go nie rozumie, bo go nie czyta, to pytamy, co to jest za akt pobożności? – powiedział krakowski biskup pomocniczy. Dodał, że „ten obraz trzeba przeczytać, on jest bardzo piękny i po Bożemu mądry”. Bp Ryś zauważa, że w odniesieniu do narodu, jasnogórski obraz należy odczytywać w każdym pokoleniu na nowo. - Dzisiaj w świecie, w którym żyjemy, jest ogromne pragnienie religii, widać odrodzenie religii w wielu miejscach, ale jest też w ludziach narastający strach przed religią, która miałaby wkraczać w obszar życia publicznego - powiedział tegoroczny kaznodzieja nowennowy. Jego zdaniem „dziś trzeba nam wykonać ciężką pracę, by na nowo zdefiniować pojęcie Ojczyzna i rozpisać je na konkretne wartości”. - Dla wielu słowo Ojczyzna nie jest już pojęciem pierwszym czyli takim, które nie wymaga dookreślenia – przypomniał bp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do osób konsekrowanych: Potrzebuje was Chrystus! Potrzebuje Kościół!

2023-02-02 12:19

[ TEMATY ]

prymas

archidiecezja.pl

„Nawet jeśli doświadczamy znużenia czy zwątpienia, jeszcze raz zaufajmy drodze Chrystusa, zaufajmy Jego wezwaniu” - mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej. Tego dnia Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, w którym siostry, ojcowie i bracia zakonni odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia zakonne.

„Cieszę się waszą obecnością, dziś, tutaj w naszej katedrze. Cieszę się ze spotkania z wami. Cieszę się i bardzo wam dziękuję, że przez swoje powołanie do życia radami ewangelicznymi jesteście w naszym świętowojciechowym Kościele świadkami spotkania. Dziękuję za świadectwo waszej wiary i miłości do Jezusa, ale także za świadectwo wiary i miłości do naszych sióstr i braci” - mówił do osób konsekrowanych abp Wojciech Polak przyznając, że jest to często miłość trudna i wymagająca, ale przecież jakże ważna i dziś tak bardzo w świecie potrzebna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję