Reklama

Nie dajmy się osteoporozie

Osteoporoza jest chorobą kości i polega na utracie ich mineralnej gęstości. W wyniku tych zmian kości stają się słabe i bardziej podatne na złamania.

Choroba ta występuje dość powszechnie u osób w starszym wieku, częściej u kobiet, rozwija się powoli, nie dając początkowo odczuwalnych objawów. Wiele osób dowiaduje się, że cierpi na osteoporozę dopiero wtedy, gdy dojdzie do złamania kości nadgarstka, kości biodrowej lub kręgów. W zaawansowanej chorobie do złamania np. kręgu może dojść nawet w wyniku zwykłej czynności, takiej jak schylenie się, niewielki wysiłek czy choćby kaszel.

Utrata gęstości kości jest procesem fizjologicznym związanym ze starzeniem się organizmu, ale tempo tego procesu jest różne u różnych osób. Na niektóre czynniki przyspieszające rozwój choroby, takie jak skłonności genetyczne, płeć czy gospodarka hormonalna, nie mamy wpływu. Możemy natomiast wpłynąć na dietę, masę ciała, aktywność fizyczną i stosowanie używek. Ważną informacją jest również ta, że ryzyko zachorowania na osteoporozę zależy m.in. od maksymalnej gęstości kości osiągniętej w wieku dojrzewania. Innymi słowy – o kości trzeba dbać od najwcześniejszych lat, zapewniając dzieciom i nastolatkom dietę bogatą w składniki odżywcze, takie jak wapń, fosfor i witamina D3, a także regularne ćwiczenia i aktywność fizyczną.

Ocenę ryzyka wystąpienia osteoporozy uzyskujemy dzięki badaniu densytometrycznemu, którego wynik określa gęstość mineralną kości. Jeżeli podejrzewamy u siebie zagrożenie osteoporozą, warto takie badanie wykonać, bo chociaż najbardziej zagrożone chorobą są kobiety po 50. roku życia, to cierpią na nią również mężczyźni, a nawet młode osoby. Osteoporoza może wystąpić również jako powikłanie w innych schorzeniach, np. w cukrzycy, chorobach tarczycy, zaburzeniach wchłaniania.

Wynik badania wskazujący na zagrożenie chorobą, a także przypadki osteoporozy w rodzinie powinny być zachętą do stosowania profilaktyki. Sprzymierzeńcami zdrowych kości są m.in.: dieta bogata w wapń, suplementacja witaminy D3, prawidłowa masa ciała – zagrożenie zwiększa zarówno otyłość, jak i nadmierne wychudzenie ciała. Na zdrowie kości dobrze wpływa każdy rodzaj ruchu, uprawianie sportu w młodości, a w starszym wieku aktywność ruchowa dostosowana do możliwości organizmu. Do osłabienia kości przyczyniają się palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu, a także długotrwałe unieruchomienie, np. z powodu choroby czy niepełnosprawności. Dlatego pacjentom leżącym zalecane są specjalne zestawy ćwiczeń czynnych lub biernych.

Reklama

Ponieważ osteoporoza dotyka przede wszystkim starsze osoby, warto zadbać o ich bezpieczeństwo w domu. Aby zminimalizować ryzyko upadku seniora, należy pozbyć się dywanów i chodników lub przykleić ich brzegi do podłogi. W łazience przydadzą się maty antypoślizgowe. Schody powinny być zaopatrzone w poręcze, a pomieszczenia, w których przebywa senior – dobrze oświetlone. Rzeczy codziennego użytku muszą być łatwo dostępne, tak by nie było konieczności wspinania się na palce lub schylania. Jeżeli senior ma trudności z poruszaniem się lub utrzymaniem równowagi, powinien używać laski lub balkonika. Ważne jest również dobre obuwie, zapewniające stabilność. Zapobieganie upadkom, których konsekwencją może być złamanie kości, jest bardzo ważne, ponieważ w starszym wieku złamania leczą się trudniej niż u osób młodych i w konsekwencji mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Chociaż osteoporoza to choroba powszechnie występująca, jest często bagatelizowana, traktowana jako normalny objaw starości, którego nie trzeba leczyć. Bywa też mylona z artretyzmem. Podstawowe rozróżnienie obu chorób ułatwi zapamiętanie, że osteoporoza osłabia wytrzymałość kości, natomiast artretyzm jest chorobą zwyrodnieniową stawów. Podobieństwem jest natomiast to, że obie choroby najczęściej występują u osób w starszym wieku, powodują dolegliwości bólowe, ograniczają sprawność seniorów i bywa, że prowadzą do inwalidztwa.

2021-08-24 12:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Testy w kierunku zakażenia wirusem HCV będą dostępne bezpłatnie u lekarza rodzinnego

[ TEMATY ]

zdrowie

stock.adobe

Od 1 lipca lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie mógł zlecić pacjentowi badanie na obecność przeciwciał wirusa HCV (anty-HCV) na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu pojawiła się realna szansa na eliminację tego wirusa w Polsce – oceniają eksperci.

„Stworzenie możliwości wykonywania w POZ badania anty-HCV daje nam narzędzie do skutecznego zwalczania zakażeń tym wirusem, a przez to profilaktyki raka i marskości wątroby. Jak zostanie ono wykorzystane, będzie zależało od lekarzy POZ, a konkretnie od tego, na ile zdają oni sobie sprawę, jak wiele mogą zdziałać, masowo wykorzystując to proste i tanie badanie” – powiedział prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję