Reklama

Niedziela Świdnicka

Pobiegli „Tropem Wilczym”

Przekładany trzykrotnie patriotyczny bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych odbył się w 300 miejscach na całym świecie, w tym także w ponad dwudziestu miejscowościach na terenie diecezji świdnickiej.

Niedziela świdnicka 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Bieg Pamięci

Ryszard Wyszyński

Start biegu w Wałbrzychu

Start biegu w Wałbrzychu

Bieg odbył się 15 sierpnia już po raz dziewiąty, a sportowej rywalizacji towarzyszyła pamięć o żołnierzach podziemia z czasów wojny i powojennej walki z komunizmem. W stolicy diecezji na starcie biegu stanęło ponad 200 osób, które honorowy dystans 1963 m, oznaczający rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka przebiegli wokół zalewu Witoszówka.

Czterystu w Wałbrzychu

Jednak największą frekwencją cieszył się bieg w Wałbrzychu, gdzie wystartowało 400 biegaczy, a organizatorem była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Trasy, zarówno ta krótsza 1963 m, jak i 5-kilometrowa, już tradycyjnie przebiegały, przy Hali Lekkoatletycznej LKS „Górnik” na Nowym Mieście.

Każdy uczestnik, który ukończył bieg, otrzymał na mecie symboliczny medal. Warto wyjaśnić, że medal ma charakterystyczną formę, pozwalającą go łączyć w większą całość, jak puzzle, co zachęca do udziału w kolejnych edycjach biegu. Do zestawu z koszulką – z wizerunkami żołnierzy niezłomnych, w które zostali ubrani uczestnicy, każdy otrzymał komiks o kpt. Władysławie Łukasiuku ps. „Młot” i „Młot II” – bohaterze z powiatu siedleckiego, z najważniejszymi epizodami jego życia i walki. Na zakończenie biegu odbyła się uroczysta dekoracja. Po raz pierwszy został przygotowany też poczęstunek dla uczestników. Patronat honorowy nad biegiem objął poseł na Sejm RP ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk.

W innych miejscowościach

W strzegomskim biegu pamięci wzięło udział blisko 80 biegaczy. Zgodnie z ideą biegu i troską o to, by wiedza o Żołnierzach Wyklętych była przekazywana z pokolenia na pokolenie, wśród biegaczy nie brakowało całych rodzin. Obok siebie biegli więc razem ojcowie i synowie, matki i córki. Niezapomnianym widokiem pozostanie obraz biegaczy ubranych w koszulki ze zdjęciami żołnierzy niezłomnych, którzy w ten sposób są rokrocznie przypominani. Trasa biegu wiodła przez strzegomskie planty z metą na boisku zespołu szkół, gdzie organizatorzy dekorowali zawodników pamiątkowymi medalami.

Reklama

W Jaworzynie Śląskiej wśród 50 biegaczy, w tym również dzieci, które rywalizowały na dystansie 400 m, oprócz pamiątkowych koszulek i medali, rozlosowano wśród uczestników specjalne nagrody, które wręczył burmistrz miasta.

Patriotyczne biegi odbyły się także m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej, Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Dusznikach-Zdroju, Kłodzku, Złotym Stoku, Kamieńcu Ząbkowickim, Bielawie, Dzierżoniowie, Dobrocinie, Głuszycy, Udaninie czy Żarowie.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Święto żołnierzy wyklętych

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Piotr Drzewiecki

O życiu w okresie komunizmu, ukrywaniu prawdy, cichej walce o wolną Polskę oraz o bohaterstwie żołnierzy wyklętych opowiadali przedstawiciele kombatantów walczący m.in. w armii Stanisława Sójczyńskiego „Warszyca”, podczas święta żołnierzy wyklętych 3 marca w Łodzi.

Wydarzenie w Zespole Szkół Salezjańskich zorganizowała Rzgowska Młodzież Patriotyczna. Spotkanie rozpoczęło przedstawienie postaci i historii żołnierzy wyklętych. Uczniowie prezentowali wydarzenia z życia bohaterów, recytowali wiersze, przytaczali cytaty i wypowiedzi. Następnie chór Zespołu Szkół Salezjańskich pod dyrygenturą Marcina Paździora wykonał kilka pieśni patriotycznych, nawiązujących do wydarzeń wojennych i powojennych. Uczniowie zaśpiewali m.in.: „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Dnia pierwszego września”. Następnie Rzgowska Młodzież Patriotyczna i uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego przedstawili trzy scenki: „Warszyc”, „Inka”, „Pilecki”, opowiadające o najbardziej znaczących postaciach wśród żołnierzy wyklętych.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję