Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Parafie pogranicza cz.2

Usedom – Anklam – Greifswald

Północno-zachodnia część naszej archidiecezji sąsiaduje z parafią w archidiecezji berlińskiej, której pełna nazwa składa się z nazw trzech dotychczasowych parafii.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

Niemcy

prezentacja parafii

© Miwiesboeck, Wikimedia Commons

Kościół w Anklam

Kościół w Anklam

To tereny historycznie ważne również dla nas, ponieważ kiedyś wchodziły w skład Księstwa Pomorskiego. Przykładowo Uznam był ważnym miejscem na szlaku drugiej wyprawy misyjnej św. Ottona z Bambergu w 1128 r. W Greifswaldzie natomiast pod ruinami średniowiecznego klasztoru Eldena spoczywa Anna Jagiellonka, córka króla Polski Kazimierza Jagiellończyka i żona księcia pomorskiego Bogusława X. Pomnik Anny i Bogusława możemy podziwiać przed szczecińskim zamkiem. Również w Greifswaldzie w 1456 r. został założony drugi najstarszy uniwersytet w basenie Morza Bałtyckiego. Uniwersytet także dzisiaj nadaje Greifswaldowi charakter miasta akademickiego. Wśród ponad 10 tys. studiujących jest wielu Polaków, którzy chętnie wybierają tutaj medyczne kierunki.

Modlitewne spotkania żaków

Parafia, którą dzisiaj poznajemy, obejmuje swoim zasięgiem sześć kościołów, w których regularnie sprawuje się nabożeństwa: Stella Maris (Heringsdorf), St. Otto (Zinnowitz), Salvator (Anklam), Herz Jesu (Wolgast), St. Joseph (Greifswald) i St. Marien (Gützkow). Na obszarze 2330 km2 mieszka tylko 4800 katolików. Proboszczem jest ks. Frank Hoffmann. Wspierają go polscy wikariusze ks. Maciej Domański, który mieszka w Zinnowitz i ks. Henryk Klein z Anklam. Siedzibą parafii, której patronuje św. Otton, jest Greifswald.

Reklama

W Greifswaldzie działa duszpasterstwo studentów (Katholische Studentengemeinde St. Augustinus), które zaprasza żaków na spotkania modlitewne, ale także na wspólne gotowanie, sport, czy dyskusje przy herbacie. Istnieją też formy aktywizacji parafialnej dla ludzi starszych. Raz w miesiącu w niedzielę sprawuje się Mszę św. po polsku. W tym roku na siedemnaścioro dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. pięcioro pochodzi z polskich rodzin. Jest to tendencja stała.

Centrum rekolekcyjne w Zinnowitz

Na szczególną uwagę zasługują kościoły w miejscowościach Wolgast i Gützkow. Oba zostały poświęcone w 1910 r., a pobudowano je głównie dla polskich robotników sezonowych. Byli tu też polscy duszpasterze. Na przełomie XIX i XX wieku w północnej Meklemburgii przebywało, głównie w czasie prac polowych, nawet 40 tys. Polaków. Wielu z nich założyło tutaj rodziny i zostało na stałe.

W Zinnowitz w środku rozległego sosnowego lasu działa stworzone przed stu laty centrum rekolekcyjne diecezji berlińskiej, w którym prowadzi się działalność skierowaną głównie na chrześcijańską formację rodzin. W ośrodku są: okazały kościół św. Ottona, sala gimnastyczna, pomieszczenia noclegowe, rekreacyjne i konferencyjne. Może tam przebywać jednocześnie nawet kilkuset gości.

Na znak pojednania

Reklama

Jak wyglądają relacje transgraniczne katolików polskich i niemieckich w tym rejonie? Każdego roku przed Wielkanocą kościoły w Herringsdorfie i w Międzyzdrojach wymieniają świece paschalne jako znak pojednania. Dla przedstawicieli parafii jest to zawsze okazja do wspólnego nabożeństwa i spotkania. W czasie pandemii wymiana odbywała się na granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu. Kandydaci do bierzmowania ze Świnoujścia – Warszowa bywali zapraszani na spotkania z niemieckimi rówieśnikami do Zinnowitz. W 2019 r. młodzież z Greifswaldu wraz ze swoim duszpasterzem uczestniczyła w Dniach Młodych naszej archidiecezji, a młodzież ze Szczecina w tym samym roku w czasie wakacji udała się na rajd rowerowy szlakiem św. Ottona do Wolgastu. Ponadto w ostatnich latach w Świnoujściu odbywała się polsko-niemiecka droga krzyżowa ulicami miasta.

Warto poznać te tereny bliżej i wybrać się na chociaż jednodniową wycieczkę do Greifswaldu. Gdy zwiedzimy już nowoczesne i bogate Muzeum Pomorskie, kościoły w centrum miasta – perły ceglanego, nadbałtyckiego gotyku oraz odpoczniemy w malowniczej marinie, powędrujmy do małego kościółka św. Józefa, aby podziękować Jezusowi za Jego obecność w Tajemnicy Eucharystii w tej jakże oddalonej od Boga społeczności.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Niemiec o upadku muru berlińskiego

[ TEMATY ]

Niemcy

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

Jako „zachętę do oddychania dwoma płucami” świętowała Konferencja Biskupów Niemiec 25. rocznicę upadku muru berlińskiego. "Historyczne wydarzenia z 9 listopada 1989 roku nie okazały się punktem końcowym, lecz raczej dwukropkiem" - powiedział kard. Reinhardt Marx, przewodniczący niemieckiego episkopatu. Hasłem przewodnim uroczystej „godziny pamięci” w berlińskiej katedrze św. Jadwigi były słowa papieża Jana Pawła II, że „Europa musi oddychać dwoma płucami: wschodnim i zachodnim”.

Wśród osób, które zabierały głos w czasie uroczystości byli przedstawiciele życia politycznego, kościelnego i społecznego, wśród nich ambasador RP w Berlinie, Jerzy Margański.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Najuboższa z ubogich. Oddasz Bogu to, czego nie masz?

2022-05-15 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Karol Porwich/Niedziela

Stańmy przed Bogiem dzisiaj z naszą biedą. Powiedzmy Mu szczerze, co nam doskwiera. Jakie niedostatki – materialne, emocjonalne, zdrowotne, duchowe i jakiekolwiek inne – dają nam się na co dzień najbardziej we znaki.

Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Dziecko do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. Łk 2,22-24.

CZYTAJ DALEJ

Matki mężne i szalone

2022-05-16 09:55

[ TEMATY ]

Dzień Matki

diecezja kielecka

Kielce ‑ Białogon

Agnieszka Dziarmaga

Życie jest cudem, macierzyństwo jest cudem. 26 maja w Dzień Matki i życzeń dla mam, może warto postawić sobie pytanie, co by było, gdybyś mnie nie chciała?

Kilkadziesiąt takich historii opowiada wystawa plenerowa pt. „Matki – mężne czy szalone?”, której towarzyszy książka pod tym samym tytułem. Wystawa i książka opierają się na 26 autentycznych historiach, pełnych dramatyzmu, ale zakończonych szczęśliwie. Stanowią rodzaj przejmującego świadectwa o macierzyństwie, o decyzji pro-life wbrew różnym przeciwnościom, medycznym, społecznym. Wystawa odwiedziła już wiele miejscowości w Polsce i Europie. Obecnie jest prezentowana na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję