Reklama

Niedziela Częstochowska

CZĘSTOCHOWA

Nowy Stary Rynek

Po wieloletnich pracach wykopaliskowych i po kilku sezonach prac budowlanych Stary Rynek otrzymał należną mu oprawę.

Niedziela częstochowska 36/2021, str. III

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Gadacz/Niedziela TV

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w pawilonie muzealnym na Starym Rynku

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w pawilonie muzealnym na Starym Rynku

Płyta centralnej części dawnego miasta została ozdobiona galerią wiszących rzeźb Bogdana Kędziory. W jego centrum na odkrytych i odsłoniętych częściach dawnego miejskiego ratusza powstał nowoczesny kompleks z kompozycji szkła, wapienia i stali. Umieszczono tu stałą wystawę pt. Historia Częstochowy, miasta nad Wartą, której przypatruje się postać Częstocha, mitycznego założyciela miasta. Ekspozycja jest wystawą in situ, czyli w miejscu odkrycia.

W podziemiach można podziwiać m.in. stare monety i ceramikę, efekt prac wykopaliskowych sięgających średniowiecza, a nawet pradziejów Częstochowy, oraz odrestaurowane mury miejskiego ratusza. Na ścianach i w gablotach umieszczono ryciny i archeologiczne zdobycze. Opowiadają one historię dawnej Częstochowy. Z pomocą zabytkowych rekwizytów i dzięki multimedialnej technice na naszych oczach pnie się do góry bryła ratusza i ożywa stara karczma, która mieściła się w jego murach. Także miejski areszt grzmi odgłosami skazańców.

– Za państwa pośrednictwem dziękuję ks. Bogdanowi Blajerowi, dyrektorowi Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bp. Teodora Kubiny w Częstochowie za użyczenie zabytkowych dewocjonaliów, które zostały odkryte podczas prac wykopaliskowych na terenie kościoła św. Zygmunta i teraz uzupełniły naszą wystawę – powiedziała Niedzieli TV kurator wystawy Magdalena Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii Muzeum Częstochowskiego.

Wystawę Historia Częstochowy, miasta nad Wartą można oglądać od wtorku do niedzieli w pawilonie muzealnym na Starym Rynku. Szczegóły dotyczące ekspozycji znajdują się na stronie: www.muzeumczestochowa.pl .

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodość silniejsza niż bieda

Niedziela podlaska 50/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

Archiwum Fundacji Okolica

Taki tytuł nosi wystawa na ogrodzeniu przychodni w Boćkach, prezentująca retrospekcję oraz fotografie starszych mieszkańców Podlasia z lat młodości. Dodatkowym remedium na pamięć jest katalog ze spisanymi wspomnieniami.

Kiedy wjeżdża się drogą krajową nr 19 do Bociek, od strony Bielska Podlaskiego, uwagę przykuwają plansze powieszone na płocie przychodni, naprzeciw kościoła.

CZYTAJ DALEJ

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2022 r.

2022-11-27 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję