Jubileusz to dobry czas, by zatrzymać się, spojrzeć wstecz, podsumować to, co było dobre, zauważyć to, co się nie powiodło, by następnie z zebranym doświadczeniem wyruszyć w dalszą drogę i z odnowioną gorliwością świadczyć o Panu w życiu codziennym – powiedział abp Salvatore Pennacchio podczas Mszy św. w sosnowieckiej bazylice katedralnej.
Odpust zupełny
Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus rozpoczęły Wielki Jubileusz 100-lecia założenia zgromadzenia w 1. niedzielę Adwentu 2020. Rok jubileuszowy potrwa do 2 lutego 2022 r. Zgromadzenie otrzymało apostolskie błogosławieństwo Franciszka, a Penitencjaria Apostolska dekretem z 22 października 2020 r. udzieliła siostrom oraz wszystkim uczestnikom celebracji jubileuszowych daru odpustu zupełnego, który będzie można zyskiwać każdego dnia w określonych okolicznościach pod zwykłymi warunkami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jubileusz w wielu miejscach
Reklama
Jak przypomniała s. Konrada Dubel obchody jubileuszowe zostały zainicjowane 29 listopada 2020 r. przez bp. Romualda Kamińskiego w katedrze warszawsko-praskiej, gdyż na terenie tej diecezji znajduje się Dom Generalny zgromadzenia. Centralne uroczystości jubileuszowe odbyły się 21 sierpnia br. w katedrze sosnowieckiej. W prowincji krakowskiej zgromadzenia główna Msza św. jubileuszowa będzie odprawiona w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej 20 listopada br. Prowincja łódzka będzie świętować jubileusz w archikatedrze w Łodzi 9 października br. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W samym dniu 100-rocznicy założenia zgromadzenia, 31 grudnia br., siostry będą modlić się w kościele zakonnym przy Domu Macierzystym Sosnowcu pod przewodnictwem generała Zakonu Karmelitów Bosych. Ponadto w ciągu Roku Jubileuszowego w kościołach parafialnych, przy których mieszkają i pracują siostry, będą celebrowane Msze św. dziękczynne za Zgromadzenie, z udziałem parafian oraz z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. – Naszą modlitwę dziękczynną rozszerzymy o wymiar błagalny w intencjach za Ojca Świętego, Kościół, o beatyfikację założycieli, sługi Bożego o. Anzelma Gądka i czcigodnej sługi Bożej m. Teresy Kierocińskiej, za dzieła ewangelizacyjne, misyjne i charytatywne zgromadzenia oraz o nowe powołania do rodziny zakonnej – powiedziała s. Dubel.
Rozniecać miłość
Reklama
W homilii wygłoszonej na Mszy św. jubileuszowej 21 sierpnia w sosnowieckiej bazylice katedralnej abp Salvatore Pennacchio jasno określił dalsze perspektywy działania Zgromadzenia. – Rozniecać miłość – to wasze zasadnicze zadanie, którego aktualność nie skończy się nigdy, bo świat wciąż spragniony jest miłości, a zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy, jak to mówił św. Paweł – świat nie potrzebuje nauczycieli, a świadków. Drogie siostry, waszym celem jest rozniecać miłość. Ale żeby podjąć się realizacji tego celu same musicie być blisko gorejącego Serca Jezusa, a wzrok mieć wyczulony na dobro i piękno. Wysoką poprzeczkę wyznaczyli wam założyciele – podkreślił nuncjusz i zaapelował, by siostry szły drogą Matki Bożej. – Choć Maryja, matka dwunastoletniego Jezusa – która w pielgrzymce ze świątyni zgubiła Go wśród drogi, a gdy odnalazła wraz ze świętym Józefem kontemplowała – chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu i już nigdy nie pozwoliła Mu zaginąć. Można bowiem być bardzo blisko Jezusa i widzieć Go codziennie w Eucharystii czy w medytacji słowa Bożego, a mimo to zagubić Go w codzienności. W Ewangelii św. Łukasz wyraźnie podkreśla, że Józef i Maryja uczestniczą w wydarzeniach, których nie rozumieją do końca. Tak i my nie rozumiemy i nie znamy przyszłości, ale mamy tę jedną pewność, że wierność drodze, którą przewidział dla nas dobry Bóg nigdy nas nie zawiedzie i nie rozczaruje. Dlatego możemy śpiewać dziś z psalmistą: „Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu, i oznajmiał potęgę Twoją, bo przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie” – powiedział abp Pennacchio.
List od Franciszka
Specjalny list do uczestników uroczystości wystosował papież Franciszek. Odczytał go bp Grzegorz Kaszak: „Niech ten wyjątkowy czas łaski, czas dziękczynienia i kontemplacji bóstwa i człowieczeństwa Syna Bożego, pozwoli na nowo skierować serca ku pierwotnej miłości, jaką przekazali siostrom założyciele, sługa Boży o. Anzelm od św. Andrzeja Corsini i czcigodna sługa Boża m. Teresa od św. Józefa. Modlitewna refleksja nad ewangeliczną wartością charyzmatu niech owocuje pogłębieniem ducha dziecięctwa i ducha zawierzenia się Ojcu Niebieskiemu we wspólnotowej i osobistej drodze do świętości. Doskonałość – jak pisała św. Teresa z Lisieux – polega na czynieniu Jego woli, na stawaniu się tym, kim On chce byśmy byli. Realizując zatem misję zgromadzenia zgodnie z karmelitańskim charyzmatem, z odnowionym zapałem podejmujcie nadal wasze posłannictwo, przekazując czułą miłość Boga tym, którzy jej szczególnie potrzebują” – napisał papież Franciszek.
Podziękowanie przełożonej generalnej
Matka Błażeja Stefańska w słowie skierowanym do uczestników uroczystości wskazała, że siostry błogosławią Boga za to, że Jego łaska towarzyszyła zgromadzeniu od początku. – Przez trudny XX wiek, znaczony na ziemi polskiej krwią rodaków w zdobywaniu niepodległości oraz heroiczną postawą w obronie Ojczyzny i wiary, siostry naszego zgromadzenia przez spełnianie misji ewangelizacyjnej włączały się w nurt życia Kościoła w Polsce i na świecie. Przez ostatni czas 9-letniej nowenny starałyśmy się duchowo przygotować na „Wielki Jubileusz Małego Karmelu”. Świętując 100-lecie istnienia zgromadzenia, pełne wdzięczności wspominamy naszych Czcigodnych Założycieli i wraz ze Świętymi Karmelu, „jako ci, którzy miłosierdzia doznali”, ogłaszamy dzieła potęgi naszego Boga. W nowym stuleciu naszej historii pragniemy z nową gorliwością żyć dla Chrystusa i jego Kościoła oraz dzielić się głębokim charyzmatycznym przesłaniem ojca założyciela, sługi Bożego Anzelma Gądka, który wskazując na źródło naszego życia wiary, zachęcał, byśmy wsłuchiwały się w Słowo, które stało się Ciałem, i które daje moc, by stać się dziećmi Bożymi – powiedziała przełożona generalna. Przypomniała także, że zgromadzeniu patronuje św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, doktor Kościoła. – To ona odkryła i wskazała prostą „małą drogę” do świętości. Biorąc wzór z naszej patronki, błogosławimy Boga Wszechmogącego za wszelkie dobre dzieła podejmowane dotąd przez zgromadzenie, ,,które by nie kwitły, gdyby nie cierpienie”. Wiemy, że w aspekcie wiary, także trudne wydarzenia nabierają zbawczego wymiaru i sensu. Rozumiemy, że przeżywane cierpienia, dzięki łasce Bożej będą mocnym fundamentem pod nowe stulecie. Nie poddajemy się zwątpieniu, gdyż wierzymy, iż najmniejsza iskra miłości Bożej może rozpalić wielki ogień, który ogrzeje świat i oświetli każdą ciemność duszy – powiedziała m. Błażeja Stefańska.