Reklama

Tygodnik

Beatyfikacja

Niezwykła więź

Niedziela była bliska kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a jej redaktor naczelny ks. Antoni Marchewka należał do grona bliskich współpracowników Prymasa Tysiąclecia.

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXV

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Tygodnik Katolicki Niedziela

ks. Stefan Wyszyński

Archiwum Zgrodzomadzenia Córek Najczystszego Serca NMP

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Antoniego Marchewki

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Antoniego Marchewki

Szczególna więź Niedzieli z kard. Wyszyńskim rozpoczęła się już na progu jego prymasostwa. Otóż w nr. 4. z datą 22 stycznia 1949 r. ukazał się na łamach tygodnika artykuł Na progu nowego prymasostwa. Autor tekstu – K. Szwarcenberg Czerny podkreślił m.in., że nowy prymas Stefan Wyszyński wstępuje na tron prymasowski „otoczony wielkimi nadziejami, wielką miłością i głęboką czcią wszystkich, którzy się z nim zetknęli, jako godny następca szeregu Arcybiskupów Gnieźnieńskich, Prymasów Polski i Legatów urodzonych Papieskich – znakomitych i świetnych Mężów Kościoła i Narodu”.

Czas zmagań

Więź prymasa Wyszyńskiego z Niedzielą wzmocniła się jeszcze bardziej, kiedy tygodnik musiał się zmagać z trudną sytuacją w PRL. Władze komunistyczne utrudniały wydawanie pism katolickich, zaczęły ograniczać prenumeratę i nakład papieru. Od 8 sierpnia 1952 r. decyzją „Ruchu” możliwa była wyłącznie prenumerata indywidualna, a 15 marca 1953 r. ukazał się ostatni numer pisma.

Do grona bliskich współpracowników prymasa należał ks. Antoni Marchewka, redaktor naczelny Niedzieli w latach 1945-53. Jego osobę kard. Wyszyński wspomina na kartach swoich Pro Memoria. 11 grudnia 1951 r. odbyła się z woli prymasa Wyszyńskiego konferencja redaktorów tygodników katolickich w Warszawie. Dotyczyła ona zmagań prasy katolickiej z cenzurą. Wziął w niej udział ks. Marchewka. Spotkań z prymasem Wyszyńskim, także tych osobistych, było więcej. Odnotował je również w Pro Memoria kard. Wyszyński. 28 marca 1952 r. podczas spotkania z prymasem Polski ks. Marchewka zrelacjonował zalecenie min. Antoniego Bidy, by redakcja wypowiedziała się na swoich łamach o Katyniu jako zbrodni hitlerowskiej i równocześnie potępiła wszelkie zbrodnie hitlerowskie. 5 maja 1952 r. redaktor Niedzieli pokazał prymasowi Wyszyńskiemu pokreślony niemal w całości przez cenzurę PRL numer tygodnika.

Miejscem spotkań ks. Marchewki z kard. Wyszyńskim była również Jasna Góra. Jedno z takich spotkań odbyło się 16 sierpnia 1952 r. Uczestniczył w nim brat redaktora naczelnego Niedzieli ks. Stanisław Marchewka. Warto dodać, że ks. Antoni Marchewka od 11 stycznia 1955 r. był również konsultorem w sprawach małżeńskich Trybunału Prymasowskiego. Kardynał Wyszyński bardzo cenił ks. Marchewkę, czego dowodem jest obecność prymasa na uroczystości z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich księdza redaktora na Jasnej Górze w 1968 r.

Reklama

Prymas walczył o Niedzielę

W okresie PRL władze komunistyczne utrudniały wydawanie Niedzieli, aż do jej zamknięcia. Przez długie lata, począwszy od 1953 r., nie odpowiadały pozytywnie na pisma częstochowskiej Kurii Diecezjalnej, bp. Zdzisława Golińskiego, ks. Marchewki, interwencje kard. Stefana Wyszyńskiego. Niedziela nie mogła się ukazywać aż do 1981 r.

O przywrócenie tygodnika bardzo mocno zabiegał Prymas Tysiąclecia. 8 maja 1953 r. episkopat Polski pod jego przewodnictwem przygotował Memoriał do rządu PRL Non possumus, w którym zdecydowanie zaprotestował wobec niszczenia przez władze PRL prasy i wydawnictw katolickich. Po Październiku '56 r. w sprawie przywrócenia Niedzieli interweniował u władz państwowych sam prymas. Odnotować też trzeba fakt, że 14 stycznia 1957 r. odbyła się rozmowa kard. Wyszyńskiego w gmachu Urzędu Rady Ministrów z premierem rządu PRL Józefem Cyrankiewiczem w sprawie złagodzenia cenzury wobec pism katolickich. Prymas poruszył wówczas kwestię wznowienia wydawania Niedzieli. W następnych latach wielokrotnie wracał do sprawy prasy katolickiej, m.in. w rozmowach z Władysławem Gomułką.

List prymasa

Pierwszy numer reaktywowanej Niedzieli ukazał się 7 czerwca 1981 r. Redaktorem naczelnym pisma został ks. Ireneusz Skubiś. Warto zaznaczyć, że dużo wcześniej w liście do bp. Stefana Bareły kard. Wyszyński zaproponował, by ks. Skubiś, ówczesny duszpasterz akademicki, został moderatorem Stowarzyszenia Odrodzenie. Było ono ruchem katolicko-społecznym młodego pokolenia inteligencji katolickiej.

Reklama

W pierwszym numerze po wznowieniu Niedziela zamieściła Słowo prymasa Wyszyńskiego, w którym życzył „aby Słowo Boże biegło przez całą Polskę i rozświetlało umysły, krzepiło serca i ostrzyło wolę służby Bogu i Ojczyźnie”.

Numer otwierał artykuł Stefana Kisielewskiego poświęcony zmarłemu 28 maja 1981 r. Prymasowi Tysiąclecia. Niezwykle mocno, a w pewien sposób proroczo brzmią jego słowa: „Śmierć Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-81) naznaczy nasze polskie życie nieodwołalnie i na długo; nie będzie ono już takie jak przedtem. Oznacza bowiem ta śmierć dla narodu przejście w inną, nową, nieznaną jeszcze fazę historyczną”.

Kard. Stefan Wyszyński o „Niedzieli”:

„Ufamy, że bolesne ograniczenia pracy Kościoła w przeszłości minęły. Wydawnictwo «Niedziela» pragnie wrócić do szerzenia i pogłębiania eklezjalnej teologii Maryjnej. Duchowość Maryjną chce uczynić niejako specjalnością tego pisma, które ma podjąć pracę w wybitnie Maryjnej diecezji Częstochowskiej”.

„«Niedziela» już dawniej służyła Kościołowi i Narodowi przez pogłębianie świadomości Kościoła, przez pomoc rodzinom w budowaniu wspólnoty wiary i miłości. Dziś, gdy powstało tyle nowych problemów moralnych, społecznych, kulturalnych, zawodowych, pole pracy Redakcji jest jeszcze rozleglejsze”.

2021-09-07 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienia: kard. Zenon Grocholewski o „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Tygodnik Katolicki Niedziela

kard. Zenon Grocholewski

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Zenon Grocholewski żywo interesował się wydarzeniami w kraju i w polskim Kościele

Kard. Zenon Grocholewski żywo interesował się wydarzeniami w kraju
i w polskim Kościele

Kard. Zenon Grocholewski był wiernym przyjacielem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Wspominając tę wielką postać, publikujemy list Kardynała z okazji 90-lecia „Niedzieli” w 2016 r.

Treść listu kard. Zenona Grocholewskiego do redakcji "Niedzieli":

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję